"21" липня 2008 р. Справа № 10/2615а
Господарський суд Черкаської області в особі судді Шумка В.В., при секретарі судового засідання Рикуновій Л.М., за участю представників сторін:
позивача -Худолія В.М. -за дорученням,
відповідача -Мисана В.М. - за дорученням,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія»
до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області
про визнання недійсною постанови про накладення штрафу, -
Подано позов про визнання недійсною постанови №175 від 29 лютого 2008 року інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області, про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Представник позивача позов підтримав, мотивуючи це тим, що позивачем не допущено порушень вимог законодавства про електроенергетику, за які накладено штраф, а припис відповідача, невиконання вимог якого було підставою для накладення на позивача штрафу, внесений відповідачем з перевищенням його повноважень.
Відповідач проти позову заперечив, мотивуючи це тим, що порушення позивачем законодавства про електроенергетику виявлене у встановленому порядку уповноваженою на те особою, і це порушення є достатньою підставою для накладення на позивача штрафу. За висновком відповідача постанова про накладення на позивача штрафу, скасування якої судом є предметом цього спору , прийнята згідно з чинним законодавством про електроенергетику.
Встановивши на підставі поданих суду доказів обставини справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін суд вважає що позов підлягає задоволенню повністю з таких мотивів.
Позивач є юридичною особою, суб'єктом підприємницької діяльності.
Це підтверджено копією довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Позивач є споживачем електричної енергії. Споживання електричної енергії ним здійснюється на підставі договору №1903 на користування електричною енергією, укладеного ним 26.07.2002 р. з електропостачальної організацією -ВАТ «Черкасиобленерго».
Цей договір є чинним.
Пункт 3 статті 50 КАС України передбачає, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування , їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на сонові законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 р. №575/97-ВР (ДАЛІ закон України №575/97-ВР), державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Вказаною статтею також встановлено, що виконання вказаних завдань покладено на державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, і безпосередньо до їх повноважень відноситься, зокрема :
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до об'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Постанова №175 від 29.02.2008 р. про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, скасування якої є предметом цього спору, прийнята державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області який, згідно з ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» здійснює свої функції та повноваження в складі державної інспекції з енергетичного нагляду у Черкаській області.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що сторони за позовом є належними позивачем та відповідачем у справі, а спір підлягає вирішенню судом за правилами та нормами адміністративного судочинства.
Згідно з Постановою відповідача про накладення штрафу на позивача, правопорушенням за яке накладено штраф, є невиконання припису інспекції Держенергонагляду в Черкаській області від 26.11.2007 р. №Мч-112пр.
За цією постановою позивач, не виконавши вказаного припису порушив положення ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику».
Вказаним приписом відповідач, з посиланням на ст.ст. 9, 27 Закону України «Про електроенергетику», зобов'язав позивача «Заключити договір з ВАТ «Черкасиобленерго» про термін встановлення АСКОЕ, а копію цього договору представити в інспекцію Держнергонагляду» (так у приписі).
Постачання електроенергії позивачеві здійснюється Відкритим акціонерним товариством «Черкасиобленерго» на підставі договору №1903 від 26.07.2002 р., який укладений згідно з Законом України «Про електроенергетику», і є типовим. Вказаним договором не передбачено укладення сторонами додаткового договору для здійснення постачання електроенергії позивачеві.
Згідно з ст. 267 ЦК України відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Законом України «Про електроенергетику», чинними Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 р., договором позивача та електропостачальної організації не передбачено обов'язкової умови укладання сторонами договору про термін встановлення АСКОЕ у позивача.
Порядок укладання господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, визначений ст. 187 ГК України.
Відповідач не подав суду доказів вжиття ним заходів до укладення вказаного у його приписі договору у судовому порядку.
Тому суд вважає, що вимога припису, внесеного відповідачем позивачеві про укладення (у приписі «заключення») договору про термін встановлення АСКОЕ є такою, що не відповідає чинному законодавству, а сам припис таким, що внесений відповідачем з перевищення його повноважень.
Невиконання позивачем такого припису не є підставою для застосування до нього відповідальності, в тім числі у вигляді штрафу.
Згідно з п. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 3 ст. 2 вказаного Кодексу у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема -на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд вважає, що приймаючи постанову №175 від 29.11.2008 р. про накладення штрафу на позивача відповідач невірно застосував норми чинного законодавства , перевищив свої повноваження, чим порушив права позивача.
Тому права позивача підлягають захисту судом.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 9, 89, 97, 160, 163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Постанову №175 від 29 лютого 2008 року Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Черкаській області про накладення штрафу на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаська виробничо-торгова компанія» скасувати.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Шумко