Постанова від 05.10.2011 по справі 2а-8083/11/1270

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 жовтня 2011 року Справа № 2а-8083/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ушакова Т.С.,

при секретарі Фенічевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунальної установи «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання неправомірним та скасування рішення від 17 січня 2011 року № 18,-

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду за підсудністю з Кіровського міського суду Луганської області надійшла адміністративна справа за позовом Комунальної установи «Територіальний центр соціального обслуговування (надання послуг)» до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області про визнання неправомірним та скасування рішення від 17 січня 2011 року № 18.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що рішенням начальника УПФУ в м. Кіровську від 17 січня 2011 року № 18 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до Комунальної установи «Територіальний центр соціального обслуговування (надання послуг)» були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 120,07 грн. (10% своєчасно несплаченої суми) та нарахована пеня у розмірі 2,40 грн. (0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу). Позивач вважає неправомірним зазначене рішення, оскільки згідно п. 11 пп. 12 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ч. 1-9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключено з 01 січня 2011 року. Таким чином, позивач вважає, що рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені було прийнято з порушенням строків.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив провести розгляд справи за його відсутності, у наданих суду письмових запереченнях проти позову позов не визнав, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю. Зазначив, що оскаржуване рішення винесено правомірно, оскільки позивач сплатив суми страхових внесків за листопад 2010 року несвоєчасно. При винесенні оскаржуваного рішення відповідач діяв у межах наданих йому законом повноважень.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, 17 січня 2011 року начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області прийнято рішення № 18 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду», яким до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 120,07 грн. та нарахована пеня у розмірі 2,40 грн.

Вищевказане рішення було оскаржено позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та Пенсійного фонду України.

Рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.01.2011 року № 709/09-10 та рішенням Пенсійного фонду України від 08.04.2011 року № 7082/09-10 рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровську Луганської області від 17 січня 2011 року № 18 залишено без змін, скаргу - без задоволення.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, воно було винесено на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду у вигляді штрафу залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно п.п. 12 п. 11 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01 січня 2011 року, частини 1-9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключено з 01 січня 2011 року.

З викладено вбачається, що норми, встановлені ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підставі яких прийнято оскаржуване рішення, втратили чинність на момент їх застосування.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що посадові особи Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області при прийнятті рішення від 17 січня 2011 року № 18 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» діяли не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, тому оскаржуване рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунальної установи «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровську Луганської області про визнання неправомірним та скасування рішення від 17 січня 2011 року № 18 задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровську Луганської області від 17 січня 2011 року № 18 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 10 жовтня 2011 року.

СуддяТ.С. Ушаков