Категорія №9
Іменем України
16 серпня 2011 року Справа № 2а-6681/11/1270
11 год. 30 хв. м. Луганськ
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства “Стахановський завод металовиробів” про стягнення штрафних санкцій,-
02.08.2011 прокурор м. Луганська звернувся до суду в інтересах Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства “Стахановський завод металовиробів” про стягнення 17000 грн. штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ВАТ “Стахановський завод металовиробів” в порушення вимог Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів”, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 № 1591, відповідно до якого відповідач повинен був в термін до 25.04.2011 розкрити регулярну квартальну інформацію за I квартал 2011 року шляхом її подання до Луганського територіального управління ДКЦПФР, однак не виконав вказані вимоги закону. У відношенні ВАТ “Стахановський завод металовиробів” 25.05.2011 уповноваженою особою позивача винесено постанову № 66-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000 грн.
На підставі викладеного, прокурор просив суд стягнути з відповідача до державного бюджету 17000 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою від 03 серпня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Відповідач заперечення проти позову суду не надав. Ухвала про відкриття скороченого провадження та пам'ятка про права та обов'язки направлена відповідачу на адресу: 94003, Луганська область, місто Стаханов, вул. Широка, 5, повернулись до суду з відміткою пошти: “за закінченням терміну зберігання”. Відповідно до Довідки державного реєстратора Стахановської міської ради, відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження державному реєстратору не надавав. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно положення частини 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (стаття 93 Цивільного кодексу України, стаття 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").
Суд звертає увагу, що, як випливає зі змісту статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" інформація про зміну місцезнаходження юридичної особи підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Доказів опублікування інформації про зміну місцезнаходження юридичної особи - Відкритого акціонерного товариства “Стахановський завод металовиробів” в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації суду надано не було. Тому судова ухвала надіслана відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві позивачем.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.(а.с.18).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові засади регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”№ 448/96-ВР від 30.10.1996.
Контроль за випуском та обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, за винятком приватизаційних, здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення на місцях.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку
Статтею 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (п.10).
Згідно п. 3.1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (затверджені рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 за № 2272, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811), у випадку наявності ознак правопорушення порушується справа про правопорушення на ринку цінних паперів, про що виноситься постанова про порушення справи, що передбачено п. 4.1 цих Правил.
Пунктом 14 ст. 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб...
Відповідно до ст. 11 цього Закону, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються в судовому порядку.
Згідно з абз. 5 ст. 12 “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Згідно Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" № 448/96-ВР від 30.10.96 та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Наказом ДКЦПФР № 2 від 09.01.97, Луганське територіальне управління ДКЦПФР здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства на ринку цінних паперів. При виявленні фактів порушень законодавства про цінні папери уповноважені особи ЛТУ ДКЦПФР складають акти про правопорушення на ринку цінних паперів, які у подальшому є підставою для винесення постанов про накладання штрафних санкцій.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ “Стахановський завод металовиробів” в термін до 25.04.2011 не розкрило регулярну квартальну інформацію за I квартал 2011 року шляхом її подання до Луганського територіального управління ДКЦПФР. Вказані обставини стали підставою для винесення уповноваженою особою Луганського територіального управління ДКЦПФР 04.05.2011 постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою запропоновано керівнику ВАТ “Стахановський завод металовиробів” з'явитись до ЛТУ ДКЦПФР 13.05.2011 для надання пояснень та підписання акту. (а.с. 4).
Згідно акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 66-ЛУ від 13.04.2011 на засідання комісії представник ВАТ “Стахановський завод металовиробів” не з'явився, доказів розкриття регулярної квартальної інформації за I квартал 2011 року не надано, що стало підставою для винесення постанови про розгляд справи № 66-ЛУ від 16.05.2011, якою розгляд справи призначено на 25.05.2011. (а.с. 6, 7)
Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від від 04.05.2011, акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 66-ЛУ від 13.05.2011 та постанова про розгляд справи № 66-ЛУ від 16.05.2011 своєчасно направлені на адресу ВАТ “Стахановський завод металовиробів”, що підтверджено копіями фіскальних чеків відділення поштового зв'язку. (а.с. 5,8).
Уповноваженою особою ЛТУ ДКЦПФР, на підставі матеріалів про правопорушення на ринку цінних паперів щодо ВАТ “Стахановський завод металовиробів”, 25.05.2011 винесено постанову № 66-ЛУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою на відповідача накладено штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян -17000 грн. Вищезазначена постанова була направлена на адресу відповідача рекомендованим листом, про що свідчить копія фіскального чеку відділення поштового зв'язку. (а.с. 10,11).
Як вбачається з матеріалів справи, обставиною, що обтяжує відповідальність ВАТ “Стахановський завод металовиробів”, є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 28-ЛУ від 31.03.2011).(а.с.9).
Згідно з п. 19.1 зазначених вище Правил, штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
Відповідач суму штрафу в добровільному порядку не сплатив, постанову від 25.05.2011 № 66-ЛУ в судовому порядку не оскаржив.
Відповідно до п. 19.4 Правил, зазначених вище, у випадку не сплати штрафу правопорушником у визначені строки (п. 19.1 цієї Постанови) штраф стягується у судовому порядку.
Згідно з п. п. 6 п. 5 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.1997 № 142/97, комісія, у т.ч. і її територіальні управління, мають право звертатись до суду та господарського суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - ЛТУ ДКЦПФР вимоги про стягнення з ВАТ “Стахановський завод металовиробів” 17000 грн. штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів є обґрунтованими, заснованими на законі, підтвердженими наданими до справи доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Стахановський завод металовиробів” (код ЄДРПОУ 14307268) в доход Державного бюджету України -р/р 31114106700085 в ГУ ДКУ в Луганські області, МФО 804013, код 24046662, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафної санкції у сумі 17000,00 грн.(сімнадцять тисяч грн.).
Копію постанови надіслати сторонам невідкладно.
Постанова набирає законної сили у порядку визначеному ст.254 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
СуддяТ.В. Смішлива