21 вересня 2011 р. Справа № 49504/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Пліша М.А., Святецького В.В.,
при секретарі судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2011 року по справі за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Максіматур" про скасування державної реєстрації,-
встановила:
20.04.2011 року Луцька об'єднана державна податкова інспекція (надалі - Луцька ОДПІ) звернулася в суд з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - приватне підприємство «Максіматур» (надалі - ПП «Максіматур») про визнання протиправним рішення підприємства про зміну місцезнаходження, скасування державної реєстрації змін до установчих документів підприємства і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу вчинених державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу та зняти її з обліку.
Позовні вимоги мотивовано тим, державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації 27.05.2010 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ПП «Максіматур» за №10741050006010725 та вчинено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами з установчих документах 27.05.2010 року № 10741070007010725 щодо зміни місцезнаходження з міста Києва на місто Луцьк, вулиця Рівненська, 78, а реєстраційна справа передана Державному реєстратору виконавчого комітету Луцької міської ради. Згідно довідки Луцької ОДПІ про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків, місцезнаходження ПП «Максіматур» за адресою м. Луцьк, вул. Рівненська, 78, не встановлено. Позивач вважає, що ініційоване ПП «Максіматур» внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження юридичної особи позбавляють органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю та може призвести до «тінізації» його діяльності, отримання незаконних доходів з ухиленням від сплати податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів до бюджету, що завдає шкоди інтересам держави. Подані відповідачем відомості щодо місцезнаходження юридичної особи є неправдивими, вчинені без наміру створити будь-які правові наслідки. ПП «Максіматур» знявшись з обліку за попереднім місцезнаходженням, юридично та фактично на території міста Луцька не знаходиться. Державна реєстрація змін до установчих документів ПП «Максіматур» вчинена державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації унеможливлює виконання Луцькою ОДПІ її функцій, передбачених статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», зокрема здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків і зборів, тому вважає, що вона підлягає скасуванню. Просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ПП «Максіматур», вчинену Державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради від 27.05.2010 року та запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчинений Державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації від 27.05.2010 року та зобов'язати Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП «Максіматур» від 27.05.2010 року, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 27.05.2010 року та зняти її з обліку, повідомити про внесення такого запису Луцьку ОДПІ.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції прийшов до висновку, що подані до реєстрації у Єдиному державному реєстрі відомості щодо зміни місцезнаходження ПП «Максіматур» відповідали вимогам чинного законодавства щодо їх достовірності.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що ініційоване відповідачем - ПП "Максіматур" внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження юридичної особи позбавляє органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю та може призвести до «тінізації» його діяльності, отримання незаконних доходів з ухиленням від сплати податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів до бюджету, що завдає шкоди інтересам держави. Подані відповідачем відомості щодо місцезнаходження юридичної особи є неправдивими, вчинені без наміру створити будь-які правові наслідки. Повноважною особою ПП "Максіматур" у зв'язку із зміною місцезнаходження та переходом в межі дії Луцької ОДПІ, в установчих документах вказано недостовірні відомості про юридичну адресу підприємства - 43005, м. Луцьк, вул. Рівненська, 78, на підставі якої податковою інспекцією, підприємство має бути взяте на облік. ПП "Максіматур", знявшись з обліку за попереднім місцезнаходженням, юридично та фактично на території м. Луцька не знаходиться.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 2 ст. 169 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.
Згідно статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують відповідні функції, зокрема, забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Облік платників податків є одним із способів податкового контролю з метою створення умов для здійснення контролю за правильністю нарахування, повнотою своєчасністю сплати податків (п.1,2 Порядку обліку платників податків і зборів. затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №979 зареєстрованого в Мін'юсті України 30.12.2010 року №1439/18734).
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (надалі - Закон України №755) визначено, що місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Із матеріалів справи зокрема із довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.а.с.10-13) вбачається, що приватне підприємство «Максіматур» 03 жовтня 2005 року зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією (код суб'єкта господарської діяльності 1000132864. місцезнаходження: м. Київ, Шевченківський район, вул. Мельникова, 83-А).
Також встановлено, що 27.05.2010 року державним реєстратором Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ПП «Максіматур» за адресою: м. Луцьк, вул. Рівненська, 78. Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією до Луцької міської ради Волинської області було надіслано реєстраційну справу ПП «Максіматур» на підставі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах. Реєстраційна справа підприємства взята на облік виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено відповідний запис.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України №755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону України №755 передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України №755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом б статті 16 цього ж Закону визначено, що Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.
З частини 1 статті 17 Закону України №755 вбачається, що відомості про юридичну особу включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України №755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Стаття 14 Закону України №755 регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме - передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Частиною 1 статті 19 Закону України №755 передбачено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи, подає державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змій до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України №755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України №755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
Згідно з пунктом 14 статті 19 Закону України №755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
З пунктів 12.4 та 12.5 Порядку обліку платників податків і зборів вбачається, шо до кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження платника податків. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб відносяться дані про подання запиту. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною 8 статті 19 Закону.
Як вбачається з довідки №26 Луцької ОДПІ про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків (а.с.14), місцезнаходження ПП «Максіматур» за адресою м. Луцьк, вул. Рівненська, 78 - не встановлено.
Відповідно до Акту обстеження приміщення місця знаходження ПП «Максіматур» від 13.01.2011 року встановлено, що на момент перевірки за вказаною адресою постійно діючого виконавчого органу юридичної особи та іншого органу чи особи уповноваженого діяти від імені ПП «Максіматур» не виявлено.
26 жовтня 2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради в ЄДР внесено запис за №10741050006010725 щодо відсутності юридичної особи ПП «Максіматур» за адресою м. Луцьк, вул. Рівненська, 78.
Надавши правову оцінку вищенаведеним нормам законодавства, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради при виконанні своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону України №755, а відсутність юридичної особи - ПП «Максіматур» за зазначеною адресою, не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.
Окрім вказаного, у відповідачів відсутні повноваження щодо перевірки зазначеного у реєстраційній картці та статуті місцезнаходження юридичної особи дійсній адресі органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені та на момент проведення реєстраційних дій відповідач не мав відомостей, на підставі яких можна було дійти висновку про недостовірність запису про адресу ПП «Максіматур».
Частиною 4 статті 89 Цивільного кодексу України передбачено, що до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Згідно з частиною 3 статті 8 Закону України №755 встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.
Із наявних в матеріалах справи документах не вбачається доказів того, що проведені відповідачами реєстраційні записи містять недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки дане повідомлення є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Також, позивачем доказів про визнання недійсними змін до установчих документів ПП «Максіматур» вирішених в порядку господарського судочинства не представлено. Окрім вказаного, не підтверджені доказами твердження позивача про те, що реєстраційні записи №№ 5,6,7 містять недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки дане повідомлення є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Не приймаються судом до уваги і посилання апелянта на тс, що існує небезпека заподіяння шкоди інтересам держави у зв'язку з неможливістю здійснення обліку платників податків, так як доказів в підтвердження такого твердження позивачем не було надано.
Подані до реєстрації у Єдиному державному реєстрі відомості щодо зміни місцезнаходження ПП «Максіматур» відповідали вимогам чинного законодавства щодо їх достовірності.
Відповідно до статті 5 Закону України №755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.
Статтею 11 вищеназваного Закону встановлено, що державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи зобов'язаний сформувати реєстраційну справу. Тобто, отримавши документи про зміну місцезнаходження, державний реєстратор виконавчого комітету Луцької міської ради правомірно та у спосіб, визначений чинним законодавством, здійснив дії щодо внесення змін до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
На підставі вищевикладеного, судова колегія не вбачає підстав для скасування записів щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, щодо внесення змін відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу та зняти її з обліку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що ухвала суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги її не спростовують, тому підстав для скасування ухвали суду першої інстанції не має.
Керуючись ч. 3.ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2011 року по справі № 2а-1099/11/0370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: І.В. Глушко
Судді: М.А. Пліш
В.В. Святецький