30 серпня 2011 р. Справа № 25539/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого Довгополова О.М.,
суддів: Глушка І.В., Гуляка В.В.,
при секретарі судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіальної державної інспекції праці в Рівненській області, Головного управління державного казначейства України в Рівненській області, з участю третьої особи на стороні відповідача - Державної податкової інспекції у м. Рівне, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
У грудні 2009 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому, з урахуванням зменшених позовних вимог, просив визнати незаконними дії посадових осіб Територіальної державної податкової інспекції в Рівненській області щодо утримання податку на доходи (заробітну плату) та зобов'язати повернути незаконно утриману суму податку на доходи в розмірі 25398,58 грн. шляхом перерахування цих коштів на його особовий картковий рахунок для зарахування заробітної плати і зобов'язати Головне управління Державного казначейства в Рівненській області повернути незаконно утриману суму податку на доходи в розмірі 25398,58 грн. шляхом перерахування цих коштів на рахунок Територіальної державної податкової інспекції в Рівненській області. Вимоги обґрунтовані посиланням на його статус учасника бойових дій, який проходив службу в Афганістані, у зв'язку з чим відповідно до пункту 18 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" він звільнений від сплати прибуткового податку з усіх одержуваних ними доходів.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 березня 2010 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії Територіальної державної інспекції праці у Рівненській області щодо позбавлення позивача пільг та соціальних гарантій, передбачених пунктом 18 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", що виразились в утриманні та перерахуванні до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 16 квітня 2007 року по 31 грудня 2009 року в сумі 25398,58 грн. та зобов'язано Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області повернути позивачеві з рахунку, на який зараховується податок до його розподілу між рівнями відповідних місцевих бюджетів, надміру сплачений податок з доходів фізичних осіб за період з 16 квітня 2007 року по 31 грудня 2009 року в сумі 25398,58 грн.
В апеляційній скарзі третя особа у справі просить постанову скасувати, відмовивши у позові. Вимоги обґрунтовані неправильністю застосування норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки такий регулює специфічні суспільні правовідносини у сфері, спрямованій на соціальний захист ветеранів війни, а тому вважає, що до даних правовідносин слід застосовувати положення Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", який є спеціальним законом і регулює правовідносини в сфері оподаткування доходів (прибутків фізичних осіб).
У запереченні на скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а постанову суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача та представника Територіальної державної інспекції праці в Рівненській області, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги, виходячи з наступного.
Установлено, що позивач є ветераном війни - учасником бойових дій на території інших країн, зокрема Афганістану, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.10.1996 року.
У період з 16.04.2007 року по 31 грудня 2009 року - часу, протягом якого позивач працював на посаді начальника територіальної державної інспекції праці - Головного державного інспектора праці Рівненської області, при нарахуванні заробітної плати Територіальна державна інспекція праці в Рівненській області здійснювала утримання податку з доходів фізичних осіб, загальна сума якого становить 25398,58 грн. Вказані обставини підтверджуються копіями податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків і сум утриманого з них податку форми 1ДФ.
Такі дії інспекції праці мотивовані посиланням на Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-ІV, відповідно до якого платники податку, які належать до учасників бойових дій, не зазначені як окрема пільгова категорія; при цьому зазначає, що при дотриманні встановленого рівня нарахованої заробітної плати мають право на застосування податкової соціальної пільги.
Із вказаним висновком обґрунтовано не погодився суд першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до пункту 18 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року № 3551-XII учасники бойових дій звільнені, зокрема, від сплати прибуткового податку з усіх одержуваних ними доходів.
Цю норму слід застосовувати з урахуванням положень частини другої статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно з якими права та пільги для ветеранів війни і членів їхніх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Відповідно до частини третьою цієї статті нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Крім того, відповідно підпункту 4.4.1 пункту 4.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Отже, вирішуючи питання про право позивача на пільгу щодо сплати податку з доходів фізичних осіб при нарахуванні заробітної плати, судом першої інстанції обґрунтовано враховано пріоритетність норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", спрямованих на соціальний захист, зокрема, учасників бойових дій, над положеннями Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Наведене свідчить про протиправність дій інспекції праці в утриманні із заробітної плати позивача та перерахуванні до бюджету податку з доходів фізичних осіб, тому задоволення позовних вимог у цій частині є обґрунтованим.
Покладаючи на відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Рівненській області обов'язок повернути позивачеві сплачений податок з його доходів у сумі 25398,58 грн. та відмовляючи у задоволенні цих вимог до інспекції праці, судом правильно враховано вимоги підпункту 20.4.3 пункту 20.4 статті 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", згідно з якими повернення суми надміру сплаченого податку, у тому числі внаслідок застосування права на податковий кредит, та штрафів відповідно до підпункту 20.4.2 цього пункту здійснюється лише органом державного казначейства.
Правильність і повнота встановлених судом першої інстанції обставин справи з правильним застосуванням норм матеріального права при додержанні процесуальних правових норм є підставою для залишення постанови суду без змін.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205 ч. 1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівне залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22 березня 2010 року у справі № 2-а-7949/09 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.М. Довгополов
Судді: В.В. Гуляк
І.В. Глушко
Повний текст рішення виготовлено 30.08.2011 року.