16 серпня 2011 р. Справа № 40178/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого Довгополова О.М.,
суддів: Глушка І.В., Гуляка В.В.,
при секретарі судового засідання Рибак О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому та Товариства з обмеженою відповідальністю «Трек» на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трек» до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому та Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
У листопаді 2008 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії, визнати нечинним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003952303/0/4376 від 30.05.2008 року. Вимоги обґрунтовані порушенням вимог ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» щодо процедури проведення планової або позапланової перевірки господарської діяльності позивача та недотриманням вимог ст. 11-2 цього Закону щодо виконання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок; заперечив висновки відповідача про те, що у період з 12.11.2007 року по 14.05.2008 року позивач провів розрахункові операції на загальну суму 144975,50 грн. без роздрукування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій; фіскальні касові чеки за цей період не містять обов'язкового реквізиту «назва господарської одиниці»; зазначив, що протягом цього періоду проводились розрахункові операції на повну суму надання послуг через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій (електронний контрольно-касовий апарат) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів встановленої форми та змісту (фіскальних касових чеків), які видавались особам, що отримували послуги, або відмовлялись від неї на повну суму проведеної операції, що підтверджується контрольно-касовими стрічками електронного контрольно-касового апарату; вважає безпідставним посилання відповідачів на постанову Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 (із змінами та доповненнями), згідно з якою з 01.01.2007 року, у зв'язку з переведенням суб'єктів господарювання на розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, позивач повинен був застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною пам'яттю і працюють в режимі реєстраторів розрахункових операцій, оскільки він не мав можливості перевести гральні автомати у фіскальний режим роботи з незалежних від нього причин, так як на той час Міністерством промислової політики не було виконано п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 (із змінами та доповненнями) щодо вжиття заходів для забезпечення виробництва платіжних терміналів з метою здійснення розрахунків з використанням спеціальних платіжних засобів; застосування фінансових санкцій за порушення п.п. 6, 10 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суми 340,00 грн. та 170,00 грн. також вважає безпідставними, так як попередня книга обліку розрахункових операцій і контрольні стрічки електронного контрольно-касового апарату не надавались працівникам контролюючого органу у зв'язку з недопуском їх до проведення перевірки, за відсутності у них законних підстав для її здійснення.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 квітні 2009 року позов задоволено частково: визнано нечинним та скасовано оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 704778,00 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову оскаржили сторони.
Позивач просить постанову суду змінити, визнавши дії відповідача по здійсненню перевірки протиправними, та визнати нечинним оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 732527,50 грн. Вимоги обґрунтовані неврахуванням порушення відповідачем вимог ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»; неправильністю висновків суду про невідповідність розрахункових документів позивача за період з 9 по 13 травня 2008 року та щодо порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121.
Відповідач просить скасувати постанову в частині задоволення позову та прийняти нову про відмову у позові повністю. Вимоги обґрунтовані проведенням перевірки позивача у межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", згідно з яким органи державної податкової служби проводять планові перевірки стосовно додержання порядку проведення розрахункових операцій, за товари та послуги, інших вимог Закону згідно із затвердженими керівництвом податкового органу планами-графіками проведення перевірок. Зазначає, що оскільки Законом України "Про державну податкову службу в Україні" не визначені підстави проведення перевірок щодо дотримання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", проведення таких перевірок є правомірним відповідно до наказу ДПА України № 441 від 11.10.2005 року, а саме за окремими планами органів державної податкової служби. Перевірка залів гральних автоматів ТзОВ "Трек", який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Руденка, 11 проведена на підставі плану проведення перевірок на травень 2008 року та направлень на перевірку № 664 від 12.05.2008 року та № 665 від 12.05.2008 року. Повідомляє, що направлення на перевірку № 664 від 12.05.2008 року та № 665 від 12.05.2008 року посадовою особою ТОВ "Трек" касиром-адміністратором ОСОБА_1 підписані, був наданий допуск до перевірки, працівники ДПІ виявили та зафіксували порушення застосування реєстраторів розрахункових операцій. З урахуванням наведеного та установлених порушень, що виразилися у нероздрукуванні розрахункових документів на загальну суму 144975,50 грн., вважає застосування фінансової санкції у п'ятикратному розмірі на підставі розділу V ст. 17 п. 1, 2, 3, 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 21.12.2000 року № 2156-ІІІ правомірним.
Заслухавши суддю-доповідача, представника ДПІ у м. Хмельницькому, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для їх задоволення, враховуючи наступне.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обгрунтованість відмови у позові у частині визнання протиправними дій податкового органу щодо проведення перевірки, оскільки така проведена згідно з планом проведення перевірок та на підставі направлень на перевірку. При цьому судом правильно враховано фактичне допущення посадових осіб ДПІ у Дарницькому районі до проведення перевірки, тому доводи позивача про протиправність дій відповідача є безпідставними.
Пунктом 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено право органів державної податкової служби України застосовувати фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Враховуючи надані позивачем контрольно-касові стрічки за період з 12.11.2007 року по 08.05.2008 року включно, які є копіями фіскальних касових чеків та містять всі необхідні реквізити, передбачені пунктом 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, та враховуючи, що згідно з обліком руху готівки та сум розрахунків за період з 12.11.2007 року по 08.05.2008 року проведено розрахункові операції на загальну суму 140955,60 грн., суд першої інстанції правильно не погодився з відповідачем у застосуванні до позивача фінансових санкцій за вказаний період, у зв'язку з чим задоволення позовних вимог у спосіб визнання нечинним оспорюваного рішення на суму 704778,00 грн. є законним та обґрунтованим.
Щодо решти періоду, що перевірявся (з 9 по 13 травня 2008 року), ураховуючи факт видачі залом гральних автоматів Київської філії ТОВ «Трек», що знаходиться за адресою: м. Київ вул. Руденко, 11 розрахункових документів (фіскальних касових чеків на послуги), які не містять такого обов'язкового реквізиту, як назву господарської одиниці, підтверджені актом перевірки, копією фіскального чека без необхідних реквізитів, - застосування фінансових санкцій у цій частині є правомірним.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство економіки покладено було обов'язок із забезпечення до 01.07.2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг) у межах видатків, передбачених йому у Державному бюджеті України на 2001 рік для прикладних наукових та науково-технічних розробок з пріоритетних напрямів. Міністерство промислової політики було зобов'язано забезпечити до 01.02.2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до
Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Відмовляючи у позові в частині застосування санкцій за використання гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, суд першої інстанції правильно виходив з чинності наведених положень нормативно-правових актів, тому порушення позивачем правил здійснення господарської діяльності потягло обґрунтоване притягнення його до відповідальності на підставі п. 2 ст. 17 Закону про РРО у сумі 7140,00 грн.
Колегія суддів вважає доведеними встановлені в акті перевірки учинені позивачем порушення щодо незберігання книги обліку розрахункових операцій та контрольних стрічок протягом встановленого строку, тому застосування штрафних санкцій за вказані порушення в сумі відповідно 340,00 грн. та 170,00 грн. на підставі пунктів 3 та 5 зазначеної статті є правомірним.
Правильність і повнота встановлених судом першої інстанції обставин справи з правильним застосуванням норм матеріального права при додержанні процесуальних правових норм є підставою для залишення постанови суду без змін.
Доводи сторін не спростовують висновків суду, тому їх скарги не задовольняються.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому та Товариства з обмеженою відповідальністю «Трек» залишити без задоволення, постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2009 року у справі № 2-а-11504/08 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: О.М. Довгополов
Судді: В.В. Гуляк
І.В. Глушко
Повний текст рішення виготовлено 18.08.2011 року.