ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
14 вересня 2011 року 10:39 № 2а-11716/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Бойко Михайло Анатолійович - інспектор ВАТІ ВДАІ з обсл. Солом'янського району
про визнання дій протиправними
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1;
від відповідача: не прибув.
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовними вимогами до відповідача, в яких просив визнати дії інспектора ВАТІ ВДАІ з обсл. Солом'янського району Бойка М.А. протиправними.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач незаконно затримавши та доставивши на штрафний майданчик автомобіль позивача перевищив свої владні повноваження та вчинив протиправні дії щодо ОСОБА_3, у зв'язку з чим останній в судовому засіданні просив позов задоволити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про причини не прибуття в судове засідання не повідомив, хоча попереджався про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Як було встановлено судом позивач 24.09.2010 року о 12:30 керував власним автомобілем ВАЗ 21074 Д/З НОМЕР_1 по вул. Стеценка та був зупинений інспектором ВАТІ ВДАІ з обсл. Солом'янського району Бойком М.А., після чого позивача було доставлено для проведення позачергової перевірки технічного стану на станцію технічної діагностики № 1 за адресою вул. Туполева 19.
Після проведення такої перевірки відповідачем було складено протокол АА1 № 007083 та винесено постанову АА № 396283 і вилучено автомобіль ВАЗ 21074 Д/З НОМЕР_1 та розміщено його на спеціальному штрафмайданчику ТОВ «Аурік»за адресою Залізничне шосе 9, м. Київ.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ст. 11 Закону України «Про міліцію»міліція має право обмежувати або забороняти у випадках затримання злочинців, при аваріях, інших надзвичайних обставинах, що загрожують життю і здоров'ю людей, рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг; оглядати транспортні засоби і перевіряти у водіїв посвідчення водія та реєстраційний документ на транспортний засіб і відповідність вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам, наявність поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), а у випадках, передбачених законодавством, ліцензійної картки на транспортний засіб.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 лютого 2009 року N 77 затверджено Інструкцію з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху
Відповідно до п. 8.1 даної Інструкції - тимчасове затримання транспортного засобу посадовою особою Державтоінспекції МВС проводиться у випадках, передбачених статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема у разі, коли неможливо усунути причину затримання на місці виявлення адміністративного правопорушення, і передбачає примусове припинення використання такого транспортного засобу шляхом його блокування за допомогою технічних пристроїв або доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку, якщо транспортний засіб створює значні перешкоди дорожньому руху - робить неможливим рух транспортних засобів проїзною частиною відповідно до Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 N 1102.
Постановою Кабінету Міністрів № 1102 від 17 грудня 2008 року затверджено Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках.
Даний Порядок визначає процедуру тимчасового затримання, зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках та їх повернення.
Тимчасове затримання транспортного засобу уповноваженою особою Державтоінспекції проводиться у випадках, передбачених статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема у разі, коли неможливо усунути причину затримання на місці виявлення адміністративного правопорушення, і передбачає примусове припинення використання такого транспортного засобу шляхом його блокування за допомогою технічних пристроїв або доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку, якщо транспортний засіб створює значні перешкоди дорожньому руху.
Частиною 1 ст. 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на три місяці з моменту такого вилучення, і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що доставлення транспортних засобів на спеціальний майданчик чи стоянку проводиться у випадках, якщо транспортний засіб створює значні перешкоди дорожньому руху.
Уповноваженим особам Державтоінспекції забороняється брати участь у здійсненні блокування або евакуації транспортних засобів у випадках не передбачених законом. Доставлення транспортних засобів здійснюється на спеціальний майданчик чи стоянку за допомогою спеціальних автомобілів-евакуаторів.
Таким чином, з огляду на вище встановлені обставини суд погоджується з твердженням позивача з приводу того, що його автомобіль було незаконно затримано та доставлено на штраф майданчик чим перевищено, в свою чергу Відповідачем свої владні повноваження.
До того ж, матеріали справи містять підтвердження того, що на дії відповідача ОСОБА_3, була надіслана заява до прокуратури м. Києва.
В наслідок чого по даному зверненню за дорученням прокуратури м. Києва, управлінням ДАІ м. Києва була проведена службова перевірка.
За результати проведеної перевірки до ОСОБА_3 були скеровані листи від Департаменту ДАІ МВС та УДАІ ГУМВС України в м. Києві, в яких зазначається, що в ході службової перевірки були виявленні порушення з боку працівників Державтоінспекції м. Києва, Бойка М.А. та Федоровича В.А. в частині затримки транспортного засобу та оформлення акту перевірки технічного стану, за що вищевказані працівники ДАІ притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На розподілі судових витрат, у відповідності зі ст. 94 КАС України, позивач не наполягав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 24, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
Позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати дії інспектора ВАТІ ВДАІ з обсл. Солом'янського району Бойка Михайла Анатолійовича протиправними в частині затримання 24 вересня 2010 року автомобіля ВАЗ 21074 Д/З НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_3 та розміщення автомобіля ВАЗ 21074 Д/З НОМЕР_1 24 вересня 2010 року на штрафмайданчику за адресою: м. Київ, Залізничне шосе 9.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко