Постанова від 26.09.2011 по справі 2а-5115/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 вересня 2011 року № 2а-5115/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Федорчука А.Б., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомЗаступника Генерального прокурора України

до

третя особаДержавної комісії з цінних паперів та фондового ринку України

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фондова спілка «Україна»

провизнання протиправним та скасування наказу №1004 від 09.11.2006р.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник Генерального прокурора України (далі по тексту -позивач) звернувся з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (далі по тексту -відповідач), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Фондова спілка «Україна»про визнання протиправним та скасування наказу №1004 від 09.11.2006р. про видачу ліцензій на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно прийнятий наказ №1004 від 09.11.2006р.

Відповідач та третя особа позовні вимоги не визнають, просять відмовити в задоволені адміністративного позову повністю, оскільки відповідачем оскаржуваний наказ прийнятий у відповідності до норм законодавства.

В судовому засіданні 26 вересня 2011 року судом постало на обговорення питання щодо можливості переходу по справі в письмове провадження.

Представник позивача та відповідача не заперечили.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України 09.11.2006р. видано наказ №1004 «Про видачу ліцензій на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку», яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Фондова спілка «Україна»видано ліцензію на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку -діяльності з торгівлі цінними паперами, а саме брокерської діяльності.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996, № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»до системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з статтею 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»основними завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: встановлює порядок та видає ліцензії на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, на депозитарну, реєстраційну, розрахунково-клірингову діяльність з цінними паперами, діяльність з управління активами та інші передбачені законодавством ліцензії на здійснення окремих видів професійної діяльності на рину цінних паперів, а також анулює ці ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери.

Статтею 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

Порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії урегульовані та затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006р. №345, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 28.07.2006р. №890/12764.

Проведеною Генеральною прокуратурою України перевіркою встановлено, що зазначений наказ не відповідає вимогам чинного законодавства.

11 березня 2011 року позивачем до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України принесено протест з вимогою скасувати наказ від 09.11.2006р. №1004, як незаконний.

Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про прокуратуру»протест прокурора підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.

Листом від 22.03.2011р. відповідач повідомив про відхилення протесту прокуратури.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»професійна діяльність на ринку цінних паперів підлягає ліцензуванню.

Порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії урегульовані та затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 26.05.2006р. №345, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 28.07.2006р. за №890/12764 (далі по тексту -Порядок).

Відповідно до підпункту 3.13 п. 3 Порядку до заяви про видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку -діяльності з торгівлі цінними паперами додається, зокрема, довідка про керівних посадових осіб та фахівців заявника (ліцензіата), що безпосередньо здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку (діяльність з торгівлі цінними паперами) та сертифіковані в установленому порядку, з доданням копій відповідних сертифікатів, засвідчених підписом керівника та печаткою заявника.

Судом встановлено, що з метою отримання ліцензії ТОВ «Фондова спілка «Україна»20.10.2006р. подало до відповідача відповідний пакет документів, серед яких містилась довідка ТОВ «Фондова спілка «Україна»про керівних осіб та фахівців товариства, що безпосередньо здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку та сертифіковані в установленому порядку, із зазначенням прізвищ ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 у період з 01.07.2005р. по 31.07.2007р. працював на посаді начальника відділу торгових операцій ТОВ «Фінансова компанія «Укранет». На посаді спеціаліста відділу цінних паперів ТОВ «Фондова спілка «Україна», у тому числі за сумісництвом, ніколи не працював.

Крім того, судом встановлено, що підтверджується також матеріалами справи, ОСОБА_3 не проходив жодного навчання з метою отримання кваліфікаційних свідоцтв, як спеціаліста з питань торгівлі цінними паперами, у 2006 році мав намір працювати в ТОВ «Фондова спілка «Україна», однак жодної роботи в товаристві не виконував.

Зазначені обставини підтверджуються особисто наданими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також листом та наказом ТОВ «Фінансова компанія «Укранет», які свідчать про те, що ОСОБА_2 у ТОВ «Фінансова компанія «Укранет»працював з 01.07.2005р. по 31.07.2005р.

Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»недостовірність даних у документах, поданих заявником для отримання ліцензії, є однією з підстав для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що подані ТОВ «Фондова спілка «Україна»документи щодо здійснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 професійної діяльності на фондовому ринку, як працівниками товариства не відповідають дійсності.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, суд приходить до висновку, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття наказу від 09.11.2006р. №1004 з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги заступника Генерального прокурора України підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Заступника Генерального прокурора України задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 09.11.2006р. №1004 «Про видачу ліцензій на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку».

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 30.09.2011р.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: Є.В. Аблов

А.Б. Федорчук