ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
28 вересня 2011 року 12:33 № 12/88
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 21.07.2011 р. № 2516/10/32-434)
від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 21.09.2010 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»
простягнення фінансових санкцій,-
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»про стягнення фінансових санкцій.
Відповідно до поданих в ході розгляду даної справи уточнень позовних вимог, позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 42 342,72 грн.
Ухвалою суду від 18.10.2007 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судовий розгляд.
На підставі поданого клопотання відповідача, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2008 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням у справі № 13/80 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»до Державної податкової адміністрації України про скасування рішення №11685/6/32-0415 від 23.11.07, оскільки предметом спору у вказаній справі є оскарження рішення ДПА України про результати розгляду скарги позивача на рішення, на підставі якого позивач просить стягнути з відповідача суму штрафних санкцій у даній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.08.2011 поновлено провадження у справі з тих підстав, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2009 постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.09.2008 по справі № 13/80 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»до Державної податкової адміністрації України про скасування рішення №11685/6/32-0415 від 23.11.07 залишена без змін, а відтак вказана постанова суду першої інстанцій набрала законної сили. Касаційна ж скарга ТОВ «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»на зазначену постанову від 29.10.2009 залишена без розгляду відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 29.04.2011.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки господарської одиниці-кафе, що розташована за адресою місто Київ, Поштова площа 3, яке належить ТОВ «Річкове пасажирське екскурсійне агентство», встановлено реалізацію алкогольних напоїв за період з 23.06.2007 по 27.06.2007, протягом якого ліцензія на вказаний вид діяльності у відповідача була відсутня, що в свою чергу є порушенням абзацу 10 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995 (далі Закон), про що складено Акт № 260069/0100/32-112 від 09.08.2007.
На основі вказаного Акту перевірки прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.2007 № 260068/32-112/0065, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у розмірі 42 342,72 грн., які добровільно не сплачені, а відтак позивач просить стягнути до бюджету суму штрафних санкцій.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що рішення про застосування фінансових санкцій на підставі якого позивач просить стягнути спірну суму санкцій є протиправним і прийнято з порушенням норм законодавства.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 28 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи відповідач знаходиться за адресою: м. Київ, Поштова площа, 3, зареєстрований як юридична особа Подільською районною у м. Києві державною адміністрацією 07 серпня 1996, має ідентифікаційний код 24092018.
Посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві 09.08.2007 року на підставі направлення № 32-01/134 від 02.08.2007 року проведено перевірку господарської одиниці-кафе, що розташована за адресою місто Київ, Поштова площа 3, яке належить ТОВ «Річкове пасажирське екскурсійне агентство». За результатами вказаної перевірки складений Акт перевірки від 09.08.2007 року № 260069/0100/32-112 (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено здійснення відповідачем реалізації алкогольних напоїв в період з 23.06.2007 по 27.06.2007 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
В ході проведення перевірки зроблено висновок, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»порушено абзац 10 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
За результатами перевірки регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві на підставі статті 17 Закону прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.07 №260068/32-1121-0065, яким застосовано до відповідача спірну суму фінансових санкцій у розмірі 42 342,72 грн.
В ході розгляду даної справи судом встановлено, що відповідач скористався досудовим порядком вирішення спору та оскаржив вказане рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.07 №260068/32-1121-0065 до Державної податкової адміністрації України, яка залишила його без змін, а скаргу без задоволення своїм рішенням про результати розгляду скарги № 11685/6/32-0415 від 23.11.2007.
Разом з тим, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.09.2008 по справі № 13/80 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»про скасування вказаного рішення ДПА України № 11685/6/32-0415 від 23.11.2007 в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Вказана вище постанова суду першої інстанції від 15.09.2008 залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2009. Касаційна ж скарга на вказану постанову суду першої інстанції від 15.09.2008 залишена без розгляду ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.04.2010. Відтак рішення суду першої інстанції набрало законної сили та є обов'язковим для виконання.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем оскаржувалось в іншому судовому провадженні безпосередньо спірне рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.07 № 260068/32-1121-0065 РУ Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у м. Києві, яке постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.11.2010 по справі № 9/240 визнано протиправним та скасовано. Однак, вказана постанова суду першої інстанції скасована постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2011, якою у задоволенні позовних вимог ТОВ «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»відмовлено в повному обсязі. При цьому, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.05.2011 по справі № К/9991/27735/11, якою відкрито касаційне провадження за скаргою ТОВ «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»відмовлено в зупиненні виконання вищезазначеної постанови КААС від 21.04.2011 по справі № 9/240.
В контексті наведеного суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
У взаємозв'язку з наведеним суд зазначає, що одним із основних елементів права є принцип правової впевненості, який серед іншого передбачає, що в будь-якому спорі рішення суду, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів, чим і керується суд у даній справі.
Виходячи з наведеного вбачається, що на час розгляду даної справи вищевказані постанови суду першої та апеляційної інстанцій по двом справам набрали законної сили, рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.07 № 260068/32-1121-0065, на підставі якого позивач просить стягнути з відповідача спірну суму штрафних санкцій у даній справі, визнано законним з чого і виходить суд у даній справі.
Відповідно до п/п 1.1. статті 1 Положення «Про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 р. N 71 (далі Положення) - Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.
Підпунктом 6.1. статті 6 Положення визначено, що Департаменту підпорядковані регіональні управління, які функціонують у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Разом з цим, п/п 6.4. вказаної статті встановлено, що регіональні управління у межах своєї компетенції здійснюють основні функції щодо:
- ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, зупинення дії та анулювання виданих ними ліцензій;
- проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини;
- застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами;
- запобігання незаконному виробництву та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Крім того, статтею 6 Положення також зазначено, що регіональні управління мають повноваження щодо звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Статтею 11 Закону України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991 (в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.
З матеріалів даної справи вбачається, що позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»суму штрафних фінансових санкцій у розмірі 42 342,72 грн. на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 15.08.07 № 260068/32-1121-0065, що ухвалено за результатами перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Враховуючи те, що, як зазначено вище, рішення позивача на підставі якого він просить стягнути санкції визнано судом законним та обґрунтованим, враховуючи положення п. 11 ст. 10, п. 8. ст. Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а також те, що суму фінансових санкцій до цього часу відповідачем не сплачено, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог позивача та наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись вимогами ч. 2 ст.11, статей 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Річкове пасажирське екскурсійне агентство»(ідентифікаційний код 24092018; адреса 04070, м. Київ, Поштова площа, 3; з будь-яких рахунків виявлених державним виконавцем під час виконання постанови суду) на користь Державного бюджету України суму фінансових санкцій у розмірі 42 342,72 грн. (сорок дві тисячі триста сорок дві гривні сімдесят дві копійки).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А.Кармазін
Повний текст постанови складено та підписано 30.09.2011 р.