ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
21 вересня 2011 року 14:50 № 2а-8996/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво Рідерз Дайджест»
доКиївської регіональної митниці
проскасування рішення від 20.01.2011р.,
за участю:
позивача -Мельник М.М.
відповідача -Комарніцька Т.Г.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 вересня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Видавництво Рідерз Дайджест»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Київської регіональної митниці (далі по тексту -відповідач) про скасування рішення від 20.01.2011р. №100000006/2011/210034/1 в частині визначення митної вартості по товарним позиціям №1/1, 5/1, 6/1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення про визначення митної вартості товарів в частині п. 33 є необґрунтованим, такими, що не відповідає нормам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте в межах чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
12 січня 2011 року між позивачем та Закритим акціонерним товариством «Видавничий Дім Рідерз Дайджест»(російська Федерація) укладено контракт №01-11-UA-SЕ52-АВС, відповідно до якого продавець передає, а покупець купує продукцію.
Відповідачем 20 січня 2011 року прийнято Рішення про визнання митної вартості товарів №100000006/2011/210034/1, відповідач визначив митну вартість товару, а саме:
- товар 1/1 -друкована продукція: два комплекта карток «АБВ Сезам Стрит»навчальних, виробник Heshan Astros Printing Ltd, Китай, торговельна марка Рідерз Дайджест, код згідно УКТЗЕД 4911990000;
- товар 5/1 -друкована продукція: комплект із трьох книг -малюнків «Сезам АБВ», виробник Heshan Astros Printing Ltd, Китай, торговельна марка Рідерз Дайджест, код згідно УКТЗЕД 4903900000;
- товар 6/1 -вироби з гибкого, мякого пластику (ПВХ): Клейонка з малюнком дитячої тематики Sesam, виробник KOKLIN PLASTIC FAKTORY, CN, торгівельна марка Рідерз Дайджест, країна виробництва Китай, код згідно УКТЗЕД 3920999000.
21 січня 2011 року позивач звернувся до Київської регіональної митниці із заявою №21-01/11/01 стосовно випуску товарів у вільний обіг під гарантійні зобов'язання.
24 січня 2011 року відповідач листом №40/2-17/788 надав згоду на випуск товарів у вільний обіг під гарантійні зобов'язання шляхом сплати до державного бюджету суми податків і зборів згідно з митною вартістю товарів визначеною відповідачем у оскаржуваному рішенні.
На підставі вказаної вище згоди, 24.01.2011р. відповідачем були випущені у вільний обіг товари згідно вантажної митної декларації №00130002/2011/052459.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з статтею 262 Митного кодексу України від 11.07.2002, № 92-IV, Митна вартість товарів і метод її визначення заявляються (декларуються) митному органу декларантом під час переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання декларації митної вартості.
Порядок та умови декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, встановлюються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення декларацій митної вартості - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.06р. №1766 затверджений Порядок декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження (далі - Порядок 1).
Статтею 265 Митного кодексу України встановлено, що митний орган здійснює контроль правильності визначення митної вартості товарів згідно з положеннями цього Кодексу. Порядок контролю правильності визначення митної вартості товарів після закінчення операції митного контролю, оформлення та пропуску через митний кордон України товарів і транспортних засобів та донарахування обов'язкових платежів визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.08р. №339 затверджений Порядок здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості товарів (далі - Порядок 2).
Пунктом 2 Порядку 2 встановлено, що контроль за правильністю визначення митної вартості товарів під час проведення операцій їх митного контролю і митного оформлення здійснюється митним органом відповідно до статті 41 Митного кодексу України шляхом:
1) проведення:
- перевірки документів, поданих для підтвердження заявленої митної вартості товарів, і відомостей, що необхідні для здійснення митного контролю, згідно з Порядком декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.06р. №1766;
- усного опитування посадових осіб підприємств і громадян, а також консультацій з декларантом з метою обміну інформацією, що стосується певної зовнішньоекономічної операції та впливає на вартість товарів;
- митного огляду товарів для визначення характеристик, які впливають на рівень їх митної вартості;
2) порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з:
- рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено;
- наявною у митного органу інформацією про рівень цін на такі товари або вартість прямих витрат на їх виробництво, у тому числі сировини, матеріалів та/або комплектувальних виробів, які входять до складу товарів;
3) застосування інших передбачених Митним кодексом України та законами з питань митної справи форм контролю.
Наказом Державної митної служби України від 29.05.09р. №506 (Зареєстровано в Мін'юсті 18.06.09 за №534/16550) затверджено форму рішення про визначення митної вартості товарів, Порядок його заповнення та Класифікатор додаткових складових до ціни договору.
Статтями 40, 45 Митного кодексу України встановлено, що усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України підлягають митному контролю.
Особи, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України зобов'язані подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.
Перелік документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю, порядок їх подання визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до Митного кодексу України.
Згідно із статтею 72 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.
Статтею 88 Митного кодексу України встановлено, що декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари і транспортні засоби для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори.
Судом встановлено, що позивачем заявлена митна вартість товарів № 1 та № 6 є нижчою рівня митної вартості ідентичних товарів, митне оформлення яких вже здійснено митницею за ВМД від 15.10.10р. №100000014/2011/558973, а заявлена позивачем митна вартість товару № 5 (3,77 USD/кг) - нижче рівня митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено (найменша митна вартість товару - друкована продукція, країна походження Китай, виробник Heshan Astros Printing Ltd, код згідно з УКТЗЕД 4903000000 - час експорту якого є максимально наближеним до часу експорту оцінюваного товару, згідно цінової інформації ЄАІС Держмитслужби України становила 6,16 USD/кг), відповідно до п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.06р. № 1766 «Про затвердження Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження», декларанту відповідачем запропоновано надати додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості товарів, про що в графі «для відміток митного органу»декларації митної вартості (далі -ДМВ) №100000014/2011/052301 інспектором відділу контролю митної вартості та класифікації товарів 19.01.11р. здійснено запис, а саме:
- устав ТОВ «Видавництво Рідерз Дайджест»;
- ліцензійний договір (контракт);
- звіт про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів за 2010 рік;
- калькуляція фірм-виробників товарів;
- прайс - листи фірм-виробників товарів;
- рахунок-фактуру щодо вартості транспортно-експедиційних послуг.
Декларант був ознайомлений із записом 19.01.11р. та надав 20.01.11р. наступні відповідачу додаткові документи:
- лист ТОВ «Видавництво Рідерз Дайджест»від 20.01.11р. №20-01/11/01;
- устав ТОВ «Видавництво Рідерз Дайджест»;
- рахунок-фактуру щодо вартості транспортно-експедиційних послуг №042;
- специфікація №6 до договору №6 від 06.02.09;
- погодження про виготовлення друкованої продукції до договору №03-К/08 від 11.01.10р.;
- погодження про виготовлення друкованої продукції до договору №03-К/09 від 11.01.09р.;
- ВМД №10127170/150609/0009548;
- ВМД №10127170/080709/0011583;
- ВМД №10127170/020709/0011128.
Відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.06р. №1766 «Про затвердження Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження», для підтвердження заявлених відомостей про митну вартість товарів у разі, коли продавець та покупець пов'язані між собою, декларант подає за наявності митному органові:
- бухгалтерські та банківські документи покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних(аналогічних) товарів на території України;
- документи, що підтверджують участь продавця у здійсненні розподілу прибутку, одержаного від провадження діяльності покупцем, якщо продавець є власником акцій або частини статутного капіталу покупця;
- довідку про відсутність у покупця фінансових зобов'язань перед продавцем, які прямо чи опосередковано стосуються купівлі-продажу оцінюваних товарів;
- бухгалтерські документи виробника, що підтверджують вартість товарів;
- довідку про вартість у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам.
Позивач 1 у пунктах 7 (а) та 7 (б) в ДМВ №100000014/2011/052301 відмітив, що продавець та покупець пов'язані між собою, при цьому взаємозалежність продавця і покупця не вплинула на ціну товару.
При цьому, наявні документи позивача дають підстави вважати, що відносини продавця і покупця вплинули на ціну товару, оскільки у пункті 8.2. Статуту ТОВ «Видавництво Рідерз Дайджест»його учасником є ЗАТ «Видавничий Дім Рідерз Дайджест», вклад якого в Статутний капітал ТОВ «Видавництво Рідерз Дайджест»складає 24,68%.
Також пунктом 7.2.4. Статуту визначено, що «учасники зобов'язані сприяти ТОВ «Видавництво Рідерз Дайджест»у здійсненні його діяльності».
Таким чином, на думку суду відносини між позивачем та ЗАТ «Видавничий Дім Рідерз Дайджест»вплинули на ціну оцінюваних відповідачем товарів.
Відповідно до п. 4. частини четвертої статті 267 Митного кодексу України метод визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються (вартості операції), використовується в разі, якщо: покупець і продавець не є пов'язаними між собою особами або хоч і є пов'язаними між собою особами, але ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Таким чином, декларантом не було надано відповідачу додаткових документів, які б підтвердили митну вартість товару, а також наявну у митниці інформацію, відповідачем здійснено митну оцінку із застосуванням положень статей 268 (метод визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів) та 269 Митного кодексу України (метод визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів) та видано рішення про визначення митної вартості товарів від 20.01.11р. №100000006/2011/210034/1.
Митна вартість товарів визначена відповідачем наступним чином.
Товар №1. Заявлена митна вартість (далі - MB) - 11,33 руб/шт. (фактурна вартість по інвойсу) + витрати на транспортування.
Визначена MB - 16,03 руб/шт. (фактурна вартість по інвойсу за ВМД від 15.10.10р. №100000014/2011/558973) + витрати на транспортування, що становить 154,16 руб/кг.
Метод визначення митної вартості № 2.
Відповідно до ВМД №10127170/080709/0011583 Російської Федерації митна вартість товару становила 11,45 руб/шт., податки сплачені при митному оформленні - 4,09 руб/шт.
Товар №5. Заявлена митна вартість (далі - MB) - 112,60 руб/кг (3,77 USD/кг).
Визначена MB - 184,11 руб/кг (6,16 USD/кг). База даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи (ЄАІС) Держмитслужби України - ВМД від 10.12.10р. №100000026/2010/815822.
Метод визначення митної вартості № 3.
Товар №6. Заявлена митна вартість (далі - MB) - 82,84 руб/шт. (фактурна вартість по інвойсу) + витрати на транспортування.
Визначена MB - 87,26 руб/шт. (фактурна вартість по інвойсу за ВМД від 15.10.10р. №100000014/2011/558973) + витрати на транспортування, що становить 271,77 руб/кг.
Метод визначення митної вартості №2.
Відповідно до ВМД №10127170/150609/0009548 Російської Федерації митна вартість товару становила 76,20 руб/шт., податки сплачені при митному оформленні - 22,70 руб/шт.
Не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач скористався правом, наданим наказом Держмитслужби України від 17.03.08р. №230 «Про затвердження Порядку випуску товарів у вільний обіг під гарантійні зобов'язання при ввезенні їх на митну територію України»та провів митне оформлення товарів під гарантійні зобов'язання.
Згідно з п. 13 наказу Держмитслужби України від 17.03.08р. №230 декларант повинен подати митному органу необхідні відомості для підтвердження заявленої митної вартості та забезпечити можливість їх перевірки.
Відповідно до статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі під дійсною вартістю розуміється ціна, згідно з якою у визначеному місці та часі, обумовленому законодавством країни імпортера, такий або аналогічний товар продається або пропонується для продажу при нормальному ході торгівлі в умовах вільної конкуренції.
Таким чином, суд погоджується з твердженням відповідача щодо незастосування 1 методу, оскільки, Контракт купівлі-продажу товару укладений позивачем не з виробником (фірма-виробник Heshan Astros Printing Ltd, Китай та фірма KOKLIN PLASTIC FAKTORY), а з посередником ЗАО «Издательский Дом Ридерз Дайджест», Російська Федерація (договору з третіми особами відповідачу не надано); не виконані позивачем умови, передбачені вимогами статті 267 Митного кодексу України (покупець і продавець є пов'язаними між собою особами), а наявні документи позивача дають підстави вважати, що відносини продавця і покупця вплинули на ціну товару; надання позивачем недостовірної інформації заявленої у якості підстави для переміщення товару через митний кордон України; неможливість позивача документально підтвердити заявлену ним митну вартість товару - постанова Кабінету Міністрів України від 20.12.06р. № 1766 «Про затвердження Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження».
Згідно зі статтею 268 Митного кодексу України у разі якщо митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена згідно з положеннями статті 267 Митного кодексу України (вартість операції), за митну вартість береться вартість операції з ідентичними товарами, які продаються на експорт в Україну з тієї ж країни і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього.
Метод 2 (визначення митної вартості за ціною договору щодо ідентичних товарів, стаття 268 Митного кодексу України) застосовується в разі ввезення товарів у відповідний період з однаковими за всіма ознаками, а саме: фізичні характеристики; якість та репутація на ринку; країна походження та виробник.
У разі якщо митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена згідно з положеннями статей 267 та 268 Митного кодексу України, за митну вартість береться вартість операції з подібними (аналогічними) товарами, які продаються на експорт в Україну і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього.
Під подібними (аналогічними товарами) розуміються товари, які хоч і не є однаковими за всіма ознаками, але мають схожі характеристики і складаються із схожих компонентів, завдяки чому виконують однакові функції порівняно з товарами, що оцінюються, та вважаються комерційно взаємозамінними.
Згідно із статтею 88 Митного кодексу України, декларант виконує всі обов'язки і несе у повному обсязі відповідальність, передбачену цим Кодексом, незалежно від того, чи він є власником товарів і транспортних засобів, які перемішуються через митний кордон України, митним брокером чи іншою уповноваженою особою.
Декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари і транспортні засоби для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори.
Відповідно до пункту 5 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Положення про вантажну митну декларацію" від 09.06.97 № 574, достовірність зазначених декларантом відомостей у ВМД, яка заповнена згідно з діючими правилами та засвідчена ним у встановленому порядку, закріплюється одним з видів митного забезпечення (штамп "Під митним контролем") на всіх аркушах ВМД та реєстраційним номером, а також реєстрацією ВМД у журналі обліку вантажних митних декларацій.
У разі необхідності для підтвердження відомостей, унесених до ВМД, прийнятої для оформлення, декларантом подаються додаткові документи.
Згідно із частинами 2-3 пункту 1.6 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.05 № 314, з моменту прийняття ВМД до оформлення декларант несе юридичну відповідальність за недостовірність відомостей, зазначених у ВМД.
ВМД не може бути відкликана декларантом.
Оформлена ВМД свідчить про надання суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності права на розміщення товарів у заявлений митний режим і підтверджує права й обов'язки зазначених у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних правових, фінансових, господарських та інших дій.
Відповідно до статті 90 Митного кодексу України з дозволу митного органу відомості, зазначені у митній декларації, можуть бути змінені чи доповнені, а подана митна декларація відкликана. Зміна, доповнення чи відкликання можуть бути здійснені лише до моменту прийняття митним органом митної декларації до митного оформлення. Зміна, доповнення та відкликання митної декларації після її прийняття митним органом до митного оформлення не допускаються. Внесення до митної декларації змін чи доповнень, які мають істотне значення для застосування процедур митного контролю щодо товарів і транспортних засобів або впливають на умови оподаткування товарів чи застосування до них заходів нетарифного регулювання, здійснюється шляхом подання митному органу нової митної декларації, якщо це дозволяється відповідно до цього Кодексу. Посадові особи митних органів не мають права заповнювати митну декларацію, змінювати чи доповнювати відомості, зазначені в митній декларації, за винятком внесення до неї відомостей, що належать до компетенції митних органів.
Відповідно до розділу 5 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.05 № 314 відомості, зазначені у ВМД, можуть бути змінені чи доповнені декларантом лише з дозволу посадової особи митного органу до моменту прийняття цієї ВМД до оформлення.
Посадові особи митного органу не мають права з власної ініціативи, за дорученням або проханням декларанта заповнювати ВМД, змінювати чи доповнювати відомості, зазначені в ній і в її електронній копії, за винятком тих граф ВМД, заповнення яких належить до компетенції митних органів.
З урахуванням вищевикладеного, анулювання вантажної митної декларації після завершення митного оформлення не передбачено чинним законодавством України.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що відповідач прийняв оскаржуване рішення про визначення митної вартості товару в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення від 20.01.2011р. №100000006/2011/210034/1 в частині визначення митної вартості по товарним позиціям №1/1, 5/1, 6/1.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво Рідерз Дайджест» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 28.09.2011 р.
Суддя В.В. Амельохін