ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
30 вересня 2011 року № 2а-9257/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Дочірня компанія «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»(надалі - Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000821720 від 03.06.2011р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.06.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-9257/11/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 25.08.2011р. представник позивача позов підтримала та наполягала на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що спірне податкове повідомлення-рішення № 0000821720 від 03.06.2011р. про визначення грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 613,45 грн., з яких 490,76 грн. основного платежу та 122,69 грн. штрафних санкцій за порушення пп. 3.1.1 п. 3.1 п. 3.4 ст. 3, пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7 пп. 8.1.1, пп. 8.1.2, п. 8.1 ст. 8, пп. «а» п. 17.2 ст. 17, пп. «а» п. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», на підставі п. 54.3, ст. 54, п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, винесене на підставі акту перевірки від 06.05.2011 р. № 439/23-2/25560533, у якому відповідачем зроблено помилковий висновок про порушення пп. 3.1.1 п. 3.1 п. 3.4 ст. 3, пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7 пп. 8.1.1, пп. 8.1.2, п. 8.1 ст. 8, пп. «а» п. 17.2 ст. 17, пп. «а» п. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та безпідставно зроблено висновок про неутримання та неперерахування податку з доходу фізичних осіб у вигляді неправомірного відшкодування їм коштів на оплату товару (послуг) згідно з авансовими звітами при відсутності підтверджуючих розрахункових документів, оскільки всі підтверджуючі документи надавались під час перевірки.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, подав письмові заперечення проти позову, у яких просить суд здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача та відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем під час проведення перевірки не надано підтверджуючих документів до звітів про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, тому відповідачем обгрунтовано зроблено висновок про порушення позивачем пп. 3.1.1 п. 3.1 п. 3.4 ст. 3, пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7 пп. 8.1.1, пп. 8.1.2, п. 8.1 ст. 8, пп. «а» п. 17.2 ст. 17, пп. «а» п. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»та правомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000821720 від 03.06.2011р.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, ознайомившись із письмовими запереченнями відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
У термін з 21.02.2011р. по 27.04.2011р. Спеціалізованою державної податковою інспекцією у м. Львові по роботі з великими платниками податків було проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ГПУ «Львівгазвидобування» ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»за період з 01.10.2009 р. по 31.12.2010 р.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 06.05.2011 р. № 439/23-2/25560533, у якому, зокрема, встановлено порушення позивачем пп. 3.1.1 п. 3.1 п. 3.4 ст. 3, пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7 пп. 8.1.1, пп. 8.1.2, п. 8.1 ст. 8, пп. «а» п. 17.2 ст. 17, пп. «а» п. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
В акті перевірки відповідач робить висновок, що дані порушення виникли через те, що ГПУ «Львівгазвидобування» ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» здійснено відшкодування працівникам коштів на оплату товару (послуг) в загальній сумі 3271,70 грн. відповідно до складених авансових звітів при відсутності підтверджуючих розрахункових документів. Таким чином, відповідачем донараховано позивачу податок з доходів фізичних осіб в сумі 490,76 грн.
Відповідно до пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
П. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України визначено, що, у разі, коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно з п. 58.2 ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Суд звертає увагу на те, що у оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні № 0000821720 від 03.06.2011р., яким визначено грошове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 613,45 грн., з яких 490,76 грн. основного платежу та 122,69 грн. штрафних санкцій за порушення пп. 3.1.1 п. 3.1 п. 3.4 ст. 3, пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7 пп. 8.1.1, пп. 8.1.2, п. 8.1 ст. 8, пп. «а» п. 17.2 ст. 17, пп. «а» п. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», на підставі п. 54.3, ст. 54, п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, податковим органом у графі повне найменування юридичної особи (філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) -платника податків або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи -платника податків зазначено -«Дочірня компанія «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» Газопромислове Управління «Львівгазвидбування». У графі найменування або П.І.П. платника податків, податковим органом зазначено - «ГПУ «Львівгазвидобування» ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».
Відповідно до поданих позивачем документів, а саме: згідно з витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 21-10/2688-3 від 07.06.2011р., судом встановлено, що 28.04.2011р. Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією проведено державну реєстрацію припинення філії Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії України «Нафтогаз України» Газопромислове управління «Львівгазвидобування», про що, на підставі повідомлення юридичної особи про закриття відокремленого підрозділу та відповідно до п. 9 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», державним реєстратором зроблено запис за № 10741040066004663.
Таким чином, на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення № 0000821720 від 03.06.2011р. такого платника податків, як філія ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» ГПУ «Львівгазвидобування»фактично не існувало.
Суд також не погоджується з твердженням відповідача про те, що позивачем здійснено відшкодування працівникам коштів на оплату товару (послуг) за відсутності підтверджуючих розрахункових документі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 121 Кодексу законів про працю України, працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями. Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.
Загальні положення Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, що затверджена наказом Міністерства фінансів України №59 від 13.03.1998р. (далі - Інструкція) визначають, що підтверджуючими документами є розрахункові документи відповідно до Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та "Про оподаткування прибутку підприємств".
Згідно з п. 1.12 розділу першого Інструкції, витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів, які підтверджують вартість цих витрат, в оригіналі.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Представник позивача наполягав на тому, що під час проведення перевірки Податковому органу були надані всі документи, що засвідчують вартість витрат на відрядження працівників.
Так, на підтвердження своїх доводів позивачем були представлені: Посвідчення на відрядження № 832 на ім'я ОСОБА_1; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 832 від 08.12.2009р., квитанція № 0001698 від 01.12.2009р. на суму 1500,00грн.; чек № 8790 на суму 355,00 грн., чек № 8577 на суму 210,00 грн.; чек № 0020 на суму 338,40 грн.; Посвідчення про відрядження № 756 на ім'я ОСОБА_2; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 756 від 09.11.2009р.; квитанція № 0001665 на суму 900,00 грн.; чек № 5864 на суму 528,00 грн.; чек № 0207 на суму 300,04 грн.; чек № 4816 на суму 264,00 грн.; чек № 8720 на суму 310,03 грн.; Посвідчення про відрядження № 21 на ім'я ОСОБА_3; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 21 від 01.02.2010р.; квитанція № 4466522 на суму 1500,00 грн.; чек № 64236 на суму 405,00 грн.; чек № 2422 на суму 498,00 грн.; чек № 12348 на суму 397,50 грн.; Посвідчення про відрядження № 719 на ім'я ОСОБА_4; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 719 від 23.10.2009р.; чек № 001179 на суму 220,00 грн.; чек № 8353 на суму 99,99 грн.; Посвідчення про відрядження № 96 на ім'я ОСОБА_5; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 96 від 29.03.2010р., квиток № 43010013 на суму 38,70 грн., талон № 0949271 на суму 2760,00 грн., квиток № ААБН 428887 на суму 38,00 грн.; Посвідчення про відрядження № 47 на ім'я ОСОБА_6; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 47 від 15.02.2010р.; квитанція № 446525 на суму 1000,00 грн.; чек № 2624 на суму 499,98 грн.; чек № 0275 на суму 319,20 грн.; чек № 0839 на суму 35,00 грн.; Посвідчення про відрядження № 644 на ім'я ОСОБА_7; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 644 від 02.10.2009р.; рахунок № 94 на суму 300,00 грн.; квиток № 240 на суму 700,00 грн.; чек № 8074 на суму 199,99 грн.; чек № 0815 на суму 288,00 грн.; Посвідчення про відрядження № 643 на ім'я ОСОБА_8; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 643 від 02.10.2009р.; рахунок № 93 на суму 450,00 грн.; квитанція № 239 на суму 1000,00 грн.; Посвідчення про відрядження № 877 на ім'я ОСОБА_9; звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт № 874 від 18.12.2009р.; рахунок № 10915 на суму 550,00 грн.; квитанція № 00000498 на суму 450,00 грн.; рахунок № 10916 на суму 550,00 грн.; чек АЗС 19-02 на суму 420,00 грн.; чек № 0794 на суму 490 грн.; чек на суму 350,00 грн.; чек № 12 на суму 280,00 грн., копії яких долучені до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (із змінами і доповненнями) форма, зміст розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Відповідно до п. 1.13 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що був чинний на час існування спірних правовідносин, податок - податок з доходів фізичних осіб; оподаткування - порядок, пов'язаний з визначенням об'єкта оподаткування, обчисленням та сплатою (утриманням) податку з доходів фізичних осіб; платник податку (у відповідних відмінах) - платник податку з доходів фізичних осіб. Податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Пункт 2 вказаної статті зазначає, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Дослідивши надані представником позивача вище вказані докази, суд приходить до висновку, що звіти про використання коштів, наданих на відрядження оформлені правильно та своєчасно, підтверджуються відповідними первинними документами з реквізитами, передбаченими ст. 9 Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». На окремих первинних документах не зовсім чітко проглядаються деякі реквізити, однак, всі, додані до вказаних звітів первинні документи придатні до ідентифікації і є достатніми для відшкодування працівникам позивача відповідних витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями.
Відповідно до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем надано достатні докази в обгрунтування обставин, на яких грунтуються позовні вимоги.
Відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0000821720 від 03.06.2011р.
Частиною 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачається, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати стягненню з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Позов Дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова № 0000821720 від 03.06.2011р.
3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (ідентифікаційний код юридичної особи 30019775) за рахунок Державного бюджету України
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Ю.Т. Шрамко