Постанова від 18.08.2011 по справі 2а-2843/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 серпня 2011 року 16:21 справа № 2а-2843/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., при секретарі Сергієнко-Колодій В.В., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод «Маяк»

до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та

цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області

про визнання протиправним та скасування розпорядження № 818-КУ від 26 липня

2010 року та постанови № 845-КУ від 27 жовтня 2010 року

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1,

від відповідача: ОСОБА_2

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСИТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Завод «Маяк»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року та постанови № 845-КУ від 27 жовтня 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 серпня 2011 року закрито провадження в частині оскарження Розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року, постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 1 жовтня 2010 року та постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 18 жовтня 2010 року.

В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача штраф в зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Представником відповідача надано усні та письмові заперечення проти позовної заяви.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»видано розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року, яким зобов'язано позивача до 28 вересня 2010 року усунути порушення законодавства про цінні папери: надати до реєструвального органу заяву та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску акцій у разі закритого (приватного) розміщення акцій чи відкритого (публічного) розміщення акцій та реєстрацію звіту про результати відкритого (публічного) про зміщення акцій чи закритого (приватного) розміщення акцій ПАТ «Завод Маяк».

Постановою від 1 жовтня 2010 року про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Завод Маяк»та зобов'язано керівника або уповноважену особі з'явитись 15 жовтня 2010 року до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів.

Актом № 882-КУ від 15 жовтня 2010 року про правопорушення на ринку цінних паперів встановлено порушення ПАТ «Завод Маяк»вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26 липня 2010 року № 818-КУ.

Постановою про розгляд справи про право рушення на ринку цінних паперів від 18 жовтня 2010 року у відношенні ПАТ «Завод Маяк»складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 15 жовтня 2010 року № 882-КУ.

Позивачем подано пояснення-заперечення від 27 жовтня 2010 року № 1158 на постанову від 18 жовтня 2010 року № 882-КУ.

На підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві прийнято постанову № 845-КУ від 27 жовтня 2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів на ПАТ «Завод «Маяк»накладено штраф у розмірі 17 000 грн.

Суд з доводами представника позивача про протиправність винесеної постанови не може погодитись, виходячи з наступного.

До територіального управління територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області 24 квітня 2010 року № 2994/09-12 надійшов пакет документів на заміну свідоцтво про реєстрацію випуску емісійних цінних паперів у зв'язку із зміною найменування ВАТ «Завод «Маяк».

При розгляді відповідачем зазначених документів встановлено, що відповідно до п. 5.1 Статуту ПАТ «Завод «Маяк»статутний капітал товариства становить 218 270 500 грн., в той час як свідоцтво про реєстрацію випуску акцій товариства видано на суму 20 192 500 грн.

Відповідно до п. 6 Положення про порядок зміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випуску) емісійних цінних паперів у зв'язку із зміною найменування товариства, затвердженого рішенням Комісії від 30 грудня 2009 року № 1638, позивачем проведено заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій на загальну суму випуску, вид, тип, клас, номінальну вартість, кількість форму існування акцій товариства, реєстраційний номер та дата реєстрації, яка відповідає раніше виданому свідоцтву про реєстрацію акцій (свідоцтво № 21/101/2006 від 20.02.2006 року).

Товариство створено шляхом перетворення Державного підприємства Київський завод «Маяк»у ВАТ «Завод Маяк»та зареєстровано випуск акцій Київським міським фінансовим управлінням -Свідоцтво №77.1.96 від 24 червня 1996 року на підставі нормативно-правових актів, які діяли на момент реєстрації випуску акцій.

Відповідачем винесено розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року про усунення порушень законодавства про цінні папери в частині розділу 2 глави 2 Положення про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Комісії від 22 лютого 2007 року № 387, яким зобов'язано позивача в строк до 28 вересня 2010 року надати до реєстраційного органу заяву та всі необхідні документи на реєстрацію випуску акцій у разі закритого (приватного) розміщення акцій чи відкритого (публічного) розміщення акцій та реєстрацію звіту про результати відкритого (публічного) розміщення акцій чи закритого (приватного) розміщення акцій товариства.

Положенням про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженого рішенням Комісії від 22 лютого 2007 року № 387 регулює порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, за винятком випадків збільшення розміру статутного капіталу, яке здійснюється в порядку обміну облігацій на акції, збільшення розміру статутного капіталу в зв'язку з індексацією основних засобів та збільшення статутного капіталу внаслідок реорганізації.

Однак, станом на 30 вересня 2010 року позивачем документів, що підтверджують виконання даного Розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року, не надано, що в свою чергу свідчить про невиконання розпорядження.

В зв'язку з невиконанням Розпорядження № 818-КУ від 26 липня 2010 року та у відповідності до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів від 1 жовтня 2010 року, про що винесено відповідну Постанову та складено акт № 882-КУ від 15 жовтня 2010 року про правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановою від 18 жовтня 2010 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів постановлено призначити розгляд справи про правопорушення на 27 жовтня 2010 року.

Постановою від 27 жовтня 2010 року № 845-КУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за несвоєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладено на ПАТ «Завод «Маяк»штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Зазначену постанову позивачем отримано 4 листопада 2010 року.

Позивачем подано скаргу до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішенням №125 від 1 лютого 2011 року Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 27 жовтня 2010 року №845-КУ залишено без змін, а скаргу ПАТ «Завод Маяк»без задоволення.

Постанови про порушення справи про правопорушення, акту про правопорушення на ринку цінних паперів та постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів надсилались за адресою товариства у відповідності з вимогами п. 16 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР 11 грудня 2007 року № 2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року № 120/14811.

Згідно п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 1 р. VI Правил, справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження особи представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справу може бути розглянуто лише в разі, якщо є дані про своєчасне її повідомлення про місце і час розгляду справи і якщо від юридичної особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно ч. 1, 4 р. VIІ Правил встановлено, що розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа Комісії приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Постанова за справою про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення.

Відповідно до п. 16 р. І Правил передбачено, що постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

В матеріалах справи наявні докази надіслання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанови по справі про адміністративне правопорушення), постанови про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штампелю та касовим чек.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 11, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Клименчук