ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
05 вересня 2011 року 12:15 № 2а-10266/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Київська міська рада
про зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (надалі -позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про зобов'язання Київської міської ради (далі -відповідач 1) видати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку, яка знаходиться в АДРЕСА_1 загальною площею 0,5 га -Ѕ частку від загальної площі земельної ділянки, виділеної рішенням Київської міської ради від 08 липня 1999 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2011 року справу прийнято до свого провадження суддею Вєкуа Н.Г. та призначено судовий розгляд, після передачі матеріалів справи із Подільського районного суду м. Києва на підставі п. 2 ч. 1 ст. 22 КАС України.
Позивач під час судового розгляду підтримав позовні вимоги. Просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача 1 у судових засіданнях, проти позову заперечив, зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими на задоволенню не підлягають.
Такої ж думки притримувався ОСОБА_2 та його представник. Просили в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 серпня 2011 року Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації (надалі -відповідач 2) було залучено до участі у справі в якості співвідповідача.
Представника відповідача 2 в судовому засіданні проти позову заперечив та просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Рішенням Київської міської ради № 353/454 від 08 липня 1999 року було вирішено передати громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у спільну часткову приватну власність земельні ділянки площею по 0,5 га, що обслуговують жилий будинок, що розташований у м. Києві по АДРЕСА_1, який належить зазначеним особам на праві спільної часткової власності.
Позивач звернувся до Київської міської ради з проханням передати йому безоплатно у приватну власність земельну ділянку, загальною площею 0,5 га відповідно до рішення № 353/454 від 08 липня 1999 року, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
Головним управлінням земельних ресурсів, за дорученям Київської міської ради, листами від 05.06.2009р. та від 04.10.2010р. позивачу було відмовлено у видачі державного акта на право власності на землю та повідомлено, що для приватизації земельної ділянки, необхідна також заява співвласника ОСОБА_3
Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради та відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради.
Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у місті Києві, що затверджений рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867 (в редакції рішення Київради від 24.12.2009 №930/2999 (далі - Порядок) визначені загальні положення і встановлені особливості та процедури надання в постійне користування чи у власність земельних ділянок в м. Києві юридичним та фізичним особам.
Відповідно до Порядку зацікавлена особа у отриманні у власність земельної ділянки, що перебуває у її користуванні звертається до Київської міської ради з клопотанням з відповідним пакетом документів, передбачених Порядком. Подане клопотання з дорученням передається до Головного управління земельних ресурсів для опрацювання в установленому порядку.
Громадянин подає до Головного управління земельних ресурсів такі матеріали та документи:
документ, що посвідчує право громадянина на користування земельною ділянкою (державний акт на право користування земельною ділянкою та/або рішення Київської міської ради (її виконавчого комітету) про надання земельної ділянки в користування або про затвердження обмірів земельної ділянки);
викопіювання з матеріалів інвентаризації земельної ділянки;
викопіювання з кадастрового плану міста;
позначене на відповідному графічному матеріалі (в масштабі 1:2000) місце розташування земельної ділянки з її розмірами;
документи про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії);
матеріали технічної інвентаризації, підготовлені Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна; копію паспорта громадянина України;
копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
копію довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо заява подається представником).
У разі якщо на земельній ділянці розташовані будівлі і споруди, що перебувають у спільній власності кількох громадян України, заяви про приватизацію земельної ділянки подають всі співвласники будівель і споруд.
На підставі доручення (резолюції) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради до заяви про приватизацію земельної ділянки Головне управління земельних ресурсів розглядає подані громадянином технічні матеріали та документи.
За умови відповідності поданих технічних матеріалів та документів законодавству Головне управління земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про приватизацію земельної ділянки або направляє громадянину повідомлення про необхідність приведення поданих технічних матеріалів та документів у відповідність до норм законодавства чи про відсутність правових підстав для приватизації земельної ділянки.
У разі необхідності приведення громадянином поданих ним технічних матеріалів та документів у відповідність до норм законодавства Головне управління земельних ресурсів здійснює підготовку проекту рішення Київської міської ради про приватизацію земельної ділянки лише після приведення громадянином таких матеріалів і документів у відповідність до норм законодавства.
У разі наявності правових підстав для приватизації громадянином земельної ділянки Головне управління земельних ресурсів готує проект рішення про приватизацію земельної ділянки та подає його разом з наданими громадянином технічними матеріалами та документами (кадастровою справою) до Київської міської ради в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Даний Порядок, що затверджений відповідним рішенням Київської міської ради відповідно до норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язком для виконання та дотримання при здійсненні процедури надання (отримання) у власність земельних ділянок на території міста Києва, є чинним і не скасованим.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем разом із зверненням не було подано відповідачу необхідний пакет документів, що передбачений Порядком і відповідно за наявності якого відповідач має повноваження на підготовку проекту рішення Київради про приватизацію земельної ділянки, а саме не додано документ стосовно того, що всі співвласники будинку не заперечують проти приватизації земельної ділянки. За відсутності належного пакету документів, відповідно до діючого Порядку, відповідач не може розпочати дії щодо підготовки проекту рішення Київради та подати його на чергову сесію Київради.
Тобто, на даний час позивачем не були здійснені всі необхідні дії в установленому законодавством порядку та не подані необхідні документи, а саме погодження із співвласниками земельної ділянки, для здійснення процедури безоплатної передачі йому у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0,5 га.
За таких обставин, у Головного управління земельних ресурсі були відсутні правові підстави для підготовки проекту рішення Київради, а за відсутності проекту рішення у Київської міської ради були відсутні підстави для його розгляду та прийняття відповідного рішення щодо нього.
Відповідно до ч. 1ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Статтею 2 зазначеного Кодексу передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність дій Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації за дорученням Київської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні державного акта про право власності на землю загальною площею 0,5 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та про відсутність правових підстав для його виготовлення.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-71, 86, 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вєкуа Н.Г.
постанова складена у повному обсязі 14 вересня 2011р.