Постанова від 31.08.2011 по справі 2а-9171/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31 серпня 2011 року № 2а-9171/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПрокурора Солом'янського району міста Києва

до

третя особаКиївської міської державної адміністрації

Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансекспо плас"

провизнання протиправним та скасування розпорядження № 875 від 04.08.2009

за участю :

представника позивача: ОСОБА_2 (посвідчення № 364 від 10.12.2010)

представника відповідача: ОСОБА_3 (довіреність № 001-639 від 10.05.2011)

представника третьої особи: ОСОБА_4 (довіреність б/н від 30.05.2011)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Солом'янського району міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження № 875 від 04.08.2009.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної перевірки встановлено, що розпорядження Київської міської державної адміністрації № 875 від 04.08.2009 не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки на його підставі здійснюється надання права на паркувальну діяльність та отримання коштів від паркувальних послуг, зокрема на його виконання та на його підставі КП «Київдорсервіс»погодив та затвердив тарифи на послуги з користування зонами обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлагбаумним регулюванням на площах біля Центрального та Південного залізничних вокзалів м. Києва та уклав з ТОВ «Трансекспо плас»договір на облаштування автостоянки для відстою автобусів вказаної організації, що є порушенням рішень Київської міської ради № 261/922 від 15.03.2007, № 930/1561 від 26.06.2007 та № 1051/1051 від 25.12.2008

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.07.2011 було відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15.08.2011.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.08.2011 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансекспо плас".

У судовому засіданні 30.08.2011, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача у судовому засіданні 30.08.2011 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

У судовому засіданні 30.08.2011 представники відповідача та третьої особи заперечили проти позовних вимог та просили суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовую тим, що оскаржуваним розпорядженням не було порушено вимоги рішень Київської міської ради № 261/922 від 15.03.2007 та № 930/1591 від 26.06.2007, оскільки КП "Київдорсервіс" не було визначено оператором з паркування транспортних засобів та стягнення паркувального збору, яким у відповідності до рішень Київської міської ради № 261/922 від 15.03.2007 та № 930/1591 від 26.06.2007 є КП «Київтранспарксервіс», а також тим, що пунктом 5 оскаржуваного розпорядження було виключено з Переліку місць платного паркування транспортних засобів у Солом'янському районі м. Києва пункти 17 та 18, відповідно до яких до Переліку місць платного паркування транспортних засобів входили площа Вокзальна та Вокзал «Південний», а розпорядженням Київської міської державної адміністрації «Про внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158" № 934 від 21.08.2009 було визначено новий Перелік місць відстою транспортних засобів в місті Києві, відведених для експлуатації єдиним оператором.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

04.08.2009 Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження № 875 "Про заходи щодо впорядкування руху транспорту та створення сприятливих умов для прийому гостей та відвідувачів міста в рамках підготовки та проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 року з футболу ".

Відповідно до підпунктів 2.1 та 2.3 пункту 2 зазначеного розпорядження Комунальному підприємству "Київдорсервіс" доручено у місячний строк розробити та погодити з УДАІ ГУ МВС України в місті Києві, Комунальною службою перевезень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та подати на затвердження Головному управлінню транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) схеми організації дорожнього руху перед Центральним та Південним залізничними вокзалами та на під'їздах до них з метою врегулювання руху транспортних засобів у зонах обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлагбаумним регулюванням та розробити, погодити з Головним управлінням з питань цінової політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) тарифи на послуги з користування зонами обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлагбаумним регулюванням.

Пунктом 4 розпорядження Київської міської державної адміністрації № 875 від 04.08.2009 Комунальне підприємство "Київдорсервіс" визнано замовником на виконання робіт, зазначених у підпунктах 2.2 та 2.4 цього розпорядження, оператором із забезпечення заїзду до зон обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлагбаумним регулюванням на площах біля Центрального та Південного залізничних вокзалів.

Згідно із пунктом 5 зазначеного рішення внесено зміни до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158 (із змінами та доповненнями, внесеними розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 04.12.2007 № 1586), а саме: виключено з Переліку місць платного паркування транспортних засобів у Солом'янському районі м. Києва, відведених для експлуатації єдиним оператором КП "Київтранспарксервіс", пункти 17, 18, впорядкувавши далі пункти у відповідності до їх послідовної нумерації.

14.04.2011 Прокуратурою Солом'янського району міста Києва винесено протест № 2964вих-11 від 14.04.2011 на розпорядження Київської міської державної адміністрації від 04.08.2009 № 875, оскільки умовою дійсності вказаного розпорядження є дотримання та виконання вимог діючого законодавства, а також контроль за виконанням розпорядження, у той час, як всупереч рішенням Київської міської ради № 261/922 від 15.03.2007, № 930/1591 від 26.06.2007 та № 1051/1051 від 25.12.2008 КП "Київдорсервіс" зона обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлагбаумним регулюванням на площах біля Центрального та Південного залізничних вокзалі використовується як паркувальний майданчик та без укладеного договору з КП «Київтранспарксервіс», уклало договір з ТОВ «Трансекспо плас»на облаштування автостоянки на зазначеній території (договір від 01.12.2010 № Д/3-239).

Зазначеним протестом Київській міській державній адміністрації запропоновано скасувати розпорядження "Про заходи щодо впорядкування руху транспорту та створення сприятливих умов для прийому гостей та відвідувачів міста в рамках підготовки та проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 року з футболу " № 875 від 04.08.2009 та зупинено дію вказаного розпорядження.

За результатами розгляду протесту Прокуратури Солом'янського району міста Києва № 2964вих-11 від 14.04.2011 листом № 063-5385 від 10.06.2011 Прокуратурі Солом'янського району міста Києва було повідомлено про недоцільність скасування розпорядження Київської міської державної адміністрації від 04.08.2009 № 875, оскільки зазначеним розпорядженням не було порушено вимоги рішень Київської міської ради № 261/922 від 15.03.2007 та № 930/1591 від 26.06.2007, оскільки КП "Київдорсервіс" не було визначено оператором з паркування транспортних засобів та стягнення паркувального збору, яким у відповідності до рішень Київської міської ради № 261/922 від 15.03.2007 та № 930/1591 від 26.06.2007 є КП «Київтранспарксервіс»та пунктом 5 вказаного розпорядження було виключено з Переліку місць платного паркування транспортних засобів у Солом'янському районі м. Києва пункти 17 та 18, відповідно до яких до Переліку місць платного паркування транспортних засобів входили площа Вокзальна та Вокзал «Південний»та розпорядженням Київської міської державної адміністрації «Про внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158" № 934 від 21.08.2009 було визначено новий Перелік місць відстою транспортних засобів в місті Києві, відведених для експлуатації єдиним оператором.

Вважаючи розпорядження № 875 від 04.08.2009 протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного земельного законодавства, прокурор Солом'янського району міста Києва звернувся до суду з вимогою про визнання його протиправним та скасування.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною першою статті 101 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" встановлено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

Відповідно до підпунктів 1 та 4, пункту "а" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню, реєстрація житлово-будівельних і гаражних кооперативів; прийняття рішень про організацію стоянок автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону.

Згідно із статтею 5 Закону України "Про дорожній рух" до компетенції органів законодавчої та виконавчої влади Республіки Крим, областей та міст республіканського підпорядкування у сфері дорожнього руху належить: прийняття нормативних актів з питань дорожнього руху та його безпеки, за винятком тих, що належать до компетенції Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, забезпечення розвитку мережі місцевих автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, їх утримання та охорони, затвердження регіональних програм розвитку дорожнього руху та його безпеки, керівництво діяльністю по організації дорожнього руху, організація забезпечення індивідуальних власників транспортних засобів платними стоянками та колективними гаражами.

Відповідно до статті 6 зазначеного Закону до компетенції міської та районної Ради народних депутатів і міської та районної виконавчої влади у сфері дорожнього руху, зокрема, належить організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.

З аналізу зазначених норм права можна дійти висновку про те, що Київська міська державна адміністрація має право на прийняття нормативних актів з питань впорядкування та організації дорожнього руху та забезпечення належного рівня та якості надання послуг населенню в цій сфері.

З огляду на викладене розпорядження "Про заходи щодо впорядкування руху транспорту та створення сприятливих умов для прийому гостей та відвідувачів міста в рамках підготовки та проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 року з футболу" № 875 від 04.08.2009 прийнято відповідачем в межах його повноважень.

Позивач обґрунтовуючи неправомірність оскаржуваного розпорядження вказує на те, що відповідно до рішень Київської міської ради "Про створення комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс" № 261/922 від 15.03.2007, "Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві" № 930/1591 від 26.06.2007 та "Про Правила благоустрою міста Києва" № 1051/1051 від 25.12.2008 Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс" є єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та встановлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту, а тому розпорядження відповідача № 875 від 04.08.2009 пунктом 4 якого Комунальне підприємство "Київдорсервіс" визначено оператором із забезпечення заїзду до зон обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлахбаумним регулюванням на площах біля Центрального та Південного залізничних вокзалів, суперечить зазначеним рішенням Київської міської ради.

Однак як вбачається з тексту оскаржуваного розпорядження Комунальне підприємство "Київдорсервіс" було визначено не оператором з паркування транспортних засобів та стягнення паркувального збору, яким у відповідності до зазначених позивачем рішень Київської міської ради є Комунальне підприємство "Київтранспарксервіс", а лише оператором із забезпечення заїзду до зон обмеженого руху для в'їзду транспортних засобів зі шлахбаумним регулюванням на площах біля Центрального та Південного залізничних вокзалів, а тому зазначене посилання позивача є необґрунтованим.

Також зазначене твердження відповідача спростовується тим, що пунктом 5 оскаржуваного розпорядження, внесено зміни до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158 (із змінами та доповненнями, внесеними розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 04.12.2007 № 1586), а саме: виключено з Переліку місць платного паркування транспортних засобів у Солом'янському районі м. Києва, відведених для експлуатації єдиним оператором КП "Київтранспарксервіс", пункти 17, 18, відповідно до яких до Переліку місць платного паркування транспортних засобів входили площа Вокзальна та Вокзал «Південний»та розпорядженням Київської міської державної адміністрації «Про внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 11.06.2001 № 1158" № 934 від 21.08.2009 було визначено новий Перелік місць відстою транспортних засобів в місті Києві, відведених для експлуатації єдиним оператором, відповідно до якого місця платного паркування транспортних засобів на площі вокзальній та Вокзалу «Південний»не були включені до Перелік місць відстою транспортних засобів в місті Києві, відведених для експлуатації єдиним оператором.

З огляду на викладене, а також враховуючи той факт, що позивачем не було надано жодного обґрунтування неправомірності розпорядження № 875 від 04.08.2009 крім посилання на його суперечність рішенням Київської міської ради "Про створення комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс" № 261/922 від 15.03.2007, "Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві" № 930/1591 від 26.06.2007 та "Про Правила благоустрою міста Києва" № 1051/1051 від 25.12.2008, яке є необґрунтованим та на те, що зазначене розпорядження виконується Комунальним підприємством "Київдорсервіс" з порушенням норм чинного законодавство, що не може бути підставою для визнання розпорядження протиправним, суд дійшов висновку про те, що відповідачем розпорядження № 875 від 04.08.2009 було винесено правомірно.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний Прокурора Солом'янського району міста Києва до Київської міської державної адміністрації, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансекспо плас", про визнання протиправним та скасування розпорядження № 875 від 04.08.2009 - залишити без задоволення.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.П. Огурцов

Повний текст постанови складено 07.09.2011