ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
25 липня 2011 року 15:29 № 2а-8556/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Міністерство економіки України
до АО "ТАМ АИР"
про тимачсове зупинення зовнішньоекономічної діяльності
Міністерство економіки України (надалі -Міністерство, позивач) звернулося до суду з позовом до АО «ТАМ АИР» (далі - відповідач) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Мінекономіки від 02 березня 2010 року № 219, на термін -до усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме до погашення заборгованості у розмірі 40 160,00 доларів США, що виникла при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 01 грудня 2002 року. № 94.8/290-07, укладеного між КП «Міжрайонний аеропорт Донецьк» та компанією - нерезидентом АО «ТАМ АИР».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2011 року відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, обґрунтовуючи його тим, що на виконання вимог статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У зв'язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за необхідне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до АО «ТАМ АИР».
Відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, однак свого представника в судове засідання не направив, письмових пояснень щодо суті спору суду не надав.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 06 липня 2011 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державну податкову адміністрацію України.
Представник третьої особи позовні вимоги підтримав з підстав, викладених позивачем, та просив задовольнити позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до статті першої Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до Акту перевірки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецьку про результати виїзної планової перевірки КП «Міжнародний аеропорт Донецьк»від 03 грудня 2009 року № 1201/15-16-23/4-32496293 станом на 30 червня 2009 року встановлено дебіторську заборгованість у сумі 40 160,00 доларів США, яка виникла внаслідок неповної сплати за надані за експортним контрактом послуги.
Крім того, факт простроченої дебіторської заборгованості КП «Міжнародний аеропорт Донецьк»за контрактом від 01 рудня 2002 року № 94.8/290-07 підтверджується Декларацією про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 04 квітня 2010 року.
Статтею 35 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Відповідно до ст. 36 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
Положеннями статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
На підставі подання Державної податкової адміністрації України від 30 січня 2010 року № 921/5/22-6016 Міністерство економіки України видало наказ від 02 березня 2010 року №219 “Про застосування спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб'єкта господарської діяльності”, яким застосовано до відповідача спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”.
У відповідності до абзацу 2 підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006р. № 340/672, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
Листом від 12 травня 2010 року № 4202-29/551 позивач звернувся до Державної податкової адміністрації України щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом від 02 березня 2010 року № 219.
Листом від 17 червня 2010 року № 7016/5/22-6061 ДПА України повідомила про наявність простроченої дебіторської заборгованості в сумі 40 160,00 доларів. У зв'язку з викладеним Державна податкова адміністрація України надала пропозицію подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до АО «ТАМ АИР».
Доказів усунення відповідачем порушень вимог статті 1 України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" суду не надано.
За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідача спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з частиною 9 статті 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідно до частини 2 статті 251, частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до АО «ТАМ АИР»наказом Мінекономіки від 02 березня 2010 року № 219 на термін до усунення ним порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме до погашення заборгованості у розмірі 40 160,00 доларів США, що виникла при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 01 грудня 2002 року. № 94.8/290-07, укладеного між КП «Міжрайонний аеропорт Донецьк» та компанією - нерезидентом АО «ТАМ АИР».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Мінекономіки від 02 березня 2010 року №219, на термін -до усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме до погашення заборгованості у розмірі у розмірі 40 160,00 доларів США, що виникла при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 01 грудня 2002 року. № 94.8/290-07, укладеного між КП «Міжрайонний аеропорт Донецьк» та компанією - нерезидентом АО «ТАМ АИР»(Грузія).
Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями
Суддя Н.Г. Вєкуа