Іменем України
2а-772/11
06.07.2011 року м. Козятин
В складі головуючого судді Навроцького А. П.
при секретарі Сологуб Л.А..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятин
справу за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин про визнання неправомірною відмови відповідача у виплаті щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком і виплачувати її в такому розмірі на майбутнє,
В травні 2011 року позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 звернулися в суд з адміністративними позовами до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин про визнання неправомірною відмови відповідача у виплаті щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з січня 2006 року по 31 грудня 2010 року і виплачувати її в такому розмірі на майбутнє.
В обґрунтування позовних вимог позивачі вказали в заявах, що відповідно до ст. 1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»вони мають статус дітей війни. Згідно ст. 6 цього Закону з 01.01.2006 року їм повинна нараховуватись щомісячна державна соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте, їм така допомога не виплачувалась або виплачувалась у неповному обсязі.
А тому, вважають, що виплата їм цієї допомоги в меншому розмірі, ніж передбачено Законом, є неправомірною та порушує їх права.
Ухвалою суду від 16 червня 2011 року за наслідками попереднього розгляду справи позовні заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин в частині позовних вимог за період з січня 2006 року по 10 і 11.11.2010 року відповідно залишено без розгляду. Копію даної ухвали разом із судовими повістками позивачі отримали 16.06.2011 року і 30.06.2011 року (а.с. 80-82, 83-84).
Відповідно, вказана ухвала набрала законної сили.
В судовому засіданні позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 і ОСОБА_4 позови підтримали.
Позивач ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву з просьбою розглянути справу у його відсутності, вказавши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник управління Пенсійного Фонду України в м. Козятин в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позовів з просьбою розглянути справу без його участі.
Свою позицію в запереченнях проти позовів обґрунтовує наступним.
Відповідно до статті ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п. 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до Законів України.
Законом України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено фінансування виплат із коштів Державною бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. А тому, управління Пенсійного фонду України в м. Козятин не має законних підстав для проведення виплат, передбачених ст.6 Закону «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік»від 14.06.2011 року за №3491-VI, який набрав чинності з 19.06.2011 року, Прикінцеві положення цього Закону доповнено пунктом 4 такого змісту: «Установити, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
А тому розмір надбавки «дітям війни»залишається незмінною, а саме, 49,80 грн.
Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4, а ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 і відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»вони мають статус дітей війни.
(а.с.3, 18, 34, 57, 66)
Відповідно до ст. 6 цього Закону дітям війни пенсії або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до Прикінцевих положень цього Закону він набирає чинності з 1 січня 2006 року.
Проте, позивачам вказане підвищення до пенсії в 2010 році виплачувалось і виплачується по даний час в значно меншому розмірі, ніж передбачено вищевказаним Законом, чим безперечно порушено право позивачів.
(а.с.7-10, 24-27, 38-41, 50-53, 69-72)
Відповідно до ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»джерелами формування коштів Пенсійного фонду України серед іншого є кошти Державного бюджету, що перераховуються до Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом.
Ця норма Закону кореспондується із п. 8 «Положення про Пенсійний фонд України», відповідно до яких серед джерел формування коштів Пенсійного фонду України є кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством.
Загально відомим є те, що Законами України «Про Державний бюджет України»на 2010 - 2011 роки не було передбачено і не передбачено коштів на фінансування підвищення пенсій дітям війни відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Таке фінансування здійснюється в значно меншому розмірі.
Частиною 2 статті 95 Конституції України передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Управління Пенсійного фонду України в м. Козятин здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного Фонду України шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного Фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік»від 14.06.2011 року за №3491-VI, який набрав чинності з 19.06.2011 року, Прикінцеві положення цього Закону доповнено пунктом 4 такого змісту: «Установити, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
Відповідно до ч.2 ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Враховуючи, що згідно ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не за рахунок коштів Пенсійного Фонду України, бюджет якого затверджує Кабінет Міністрів України, суд не вбачає протиправності в діях відповідача. Відповідно, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивачів про визнання неправомірною відмови відповідача у виплаті щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «дитині війни»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 11 і 12 листопада 2010 року по даний час і виплачувати її в такому розмірі на майбутнє, оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Козятин, як окрема юридична особа, яка є територіальним органом Пенсійного фонду України, не може нести відповідальності по зобов'язаннях держави, фінансування яких держава не здійснювала.
Таким чином суд вважає, що вини відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Козятин в порушенні прав позивачів на отримання вищевказаного підвищення до пенсії немає.
Покладення на відповідача - управління Пенсійного фонду України в м. Козятин обов'язку нарахувати і виплатити позивачам недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, за умови масовості аналогічних позовних заяв до суду та у відсутності відповідного фінансування з Державного бюджету України, може призвести до дестабілізації діяльності відповідача, а відповідно, до порушення прав невизначеного кола пенсіонерів на своєчасне отримання призначеної основної пенсії.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд
Відмовити в задоволенні позовів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в м. Козятин про визнання неправомірною відмови відповідача у виплаті щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «дитині війни»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 11 і 12 листопада 2010 року відповідно по 31 грудня 2010 року і виплачувати її в такому розмірі на майбутнє.
Повний текст постанови буде складено до 11 липня 2011 року включно.
Копію постанови протягом трьох днів з дня складання її в повному обсязі надіслати для відому позивачеві ОСОБА_5 і відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а позивачем ОСОБА_5 і відповідачем -в той же строк з дня отримання її копії.
Суддя: підпис:
З оригіналом вірно:
Суддя: Секретар:
Дата документу 08.07.2011