Рішення від 27.09.2011 по справі 15/21/1660-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" вересня 2011 р. Справа № 15/21/1660-10

За позовом Прокурора Деражнянського району м.Деражня в інтересах держави в особі Деражнянської районної державної адміністрації та Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня

про стягнення коштів, виділених з резервного фонду Державного бюджету в сумі 431600 грн.

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

Позивача 1: не з'явився

Позивача 2: ОСОБА_1 - за довіреністю №403 від 06.07.2011р.

відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю від 07.09.2011р. №426

за участю: прокурора відділу прокуратури області Ільчука Ю.Ф.

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 431600 грн. Обґрунтовуючи свої вимоги прокурор посилався на проведену перевірку, якою було встановлено, що кошти в розмірі 431600 грн., виділені з резервного фонду державного бюджету недержавному підприємству, яким є відповідач, для компенсації збитків, яких він зазнав внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області (Деражнянського району), підлягають поверненню.

Представник позивача (управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації) в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що вони обґрунтовані та підтверджені належними доказами.

Прокурор відділу прокуратури області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач у відзиві на позов, його представник в судовому засіданні проти позову заперечують та зазначають, що кошти в сумі 431600 грн. були перераховані 22.08.2008р. згідно платіжного доручення №153 ТОВ „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня відповідно до розподілу коштів, затверджених розпорядженням голови Деражнянської РДА 18 серпня 2008 р. № 303/2008-р. по КЕКВ 1310 тобто (субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)). Відмічають, що відповідно до роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджені наказом Державного казначейства України від 01.11.2004 року № 194 (із змінами), поточні платежі юридичним особам за КЕКВ 1310, які включають субсидії... підприємствам і організаціям сільського господарства є невідплатними і безповоротними, а тому заборгованість по даній допомозі в органах Державного казначейства не обліковується. Згідно довідки виданої Управлінням Державного казначейства за відповідачем прострочених фінансових заборгованостей до Державного бюджету даних обліку управління Державного казначейства не рахується, а тому відповідач вважає, що підприємство не є зобов'язаним повертати будь-які кошти, включно і виділені з резервного фонду Державного бюджету України, що є предметом даного позову. Крім того, зазначають, що в розпорядженні Кабінету міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р. "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" не зазначено, що кошти надаються на поворотній основі. Поряд із цим, заперечуючи проти позову відповідач посилається на лист Міністерства фінансів України від 20.03.2009р. № 31-16040-3-8/1765 в якому зазначено, що з урахуванням нанесених збитків сільськогосподарським товаровиробникам унаслідок стихійних природних явищ у 2007-2008 роках, і в умовах світової кризи прийняття рішення щодо повернення до бюджету коштів, виділених з резервного фонду держбюджету відповідно до зазначеного розпорядження, призведе до погіршення ситуації в агропромисловому комплексі зазначених регіонів, лист від 13.09.2009 року № 31-16040 до Асоціації сільськогосподарських товаровиробників Городоцького району Хмельницької області "Щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" в якому зазначено, що згідно розпорядження КМУ від 28.07.2008 р. № 1010-р. "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" повернення до державного бюджету коштів не передбачено; а також на лист Міністерства економіки України від 10.07.2009 р. № 2704-23/48 до Городоцької райдержадміністрації де вказано, що згідно з пунктом 11 Порядку використання коштів з резервного фонду бюджету, затвердженого постановою КМУ від 29.03.2002 р. № 415, кошти із вказаного джерела виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів. Оскільки в розпорядженні від 28.07.2008 р. № 1010-р. не обумовлено повернення головними розпорядниками отриманих асигнувань, то ці кошти є такими, що не підлягають поверненню до держбюджету. Відповідач вважає, що правовідносини між сторонами виникли з приводу використання бюджетних коштів, виділених з резервного фонду державного бюджету, що свідчить про їх регулювання нормами бюджетного законодавства, як це передбачено Бюджетним кодексом України, що визначає правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства, а тому позовні вимоги про стягнення державної фінансової допомоги, з підстав порушення норм Цивільного законодавства на користь Управління агропромислового розвитку на його думку є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають. Щодо письмового зобов'язання (гарантійного листа) наданого директором ТОВ "Укрзернопром-Деражня", в абзаці 2 якого зазначено, що вищевказані кошти поверне до Державного бюджету України у строки та на умовах, визначених відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України, як це передбачено абзацом 1 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. № 415. Однак воно не містить ні умов ні строків такого повернення отриманих коштів.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008 року „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” та розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. №428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” Деражнянською районною державною адміністрацією Хмельницької області винесено розпорядження за №303/2008-р від 18.08.2008 року, яким, зокрема, управління агропромислового розвитку райдержадміністрації визначено розпорядником коштів, виділених із резервного фонду державного фонду на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року.

Згідно додатку №1 про розподіл коштів товариству з обмеженою відповідальністю „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня вирішено виділити з резервного фонду держбюджету 431600 грн.

Розпорядженням від 16.03.2010р. 3108/2010-Р про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 18.08.2008р. №303/2008-р, у пункті 1 розпорядження голови райдержадміністрації від 18.08.2008р. №303/2008-р після слів "державного бюджету" доповнено словами "на умовах повернення" та після слів "сільськогосподарських підприємств" доповнено словами "недержавної форми власності".

У гарантійному листі від 04.09.2008р. №707 ТОВ „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня зобов'язалось повернути до бюджету кошти в сумі 431 600 грн.

На виконання розпорядження Деражнянської районної державної адміністрації №303/2008-р від 18.08.2008 року кошти на часткову компенсацію втрат внаслідок стихії в сумі 431600 грн. отримані ТОВ „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня від управління агропромислового розвитку Деражнянської райдержадміністрації, про що свідчить платіжне доручення №153 від 22.08.2008р.

Управління агропромислового розвитку Деражнянської райдержадміністрації листом за вих. № 74 від 12.03.2009р. повідомило ТОВ „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня про повернення коштів, які були виділені з резервного фонду державного бюджету до 01.11.2009р.

Оскільки, відповідач - ТОВ „Укрзернопром - Деражня” м. Деражня - не повернув до державного бюджету одержані кошти, виділені на часткову компенсацію втрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року, прокурор в інтересах позивачів звернувся до суду з позовною заявою про їх примусове стягнення.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

У відповідності до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

З положень ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України вбачається, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.

Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов'язання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Положеннями п. п. 1, 2 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно ч. 1 ст. 24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №415 затверджено Порядок використання коштів резервного бюджету і п. 11 цього Порядку передбачено, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з державного бюджету. При цьому, в абзаці другому пункту 11 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) зазначено, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

В розпорядженні Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, а також, у виданому на його підставі, розпорядженні голови Деражнянської районної державної адміністрації №303/2008-р від 18.08.2008р., не вказано про повернення до державного бюджету коштів сільськогосподарськими підприємствами недержавної форми власності. Однак, відсутність у відповідних актах розпорядників коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатися умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р.

При цьому судом враховується, що Розпорядженням від 16.03.2010р. 3108/2010-Р про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 18.08.2008р. №303/2008-р, у пункті 1 розпорядження голови райдержадміністрації від 18.08.2008р. №303/2008-р після слів "державного бюджету" доповнено словами "на умовах повернення" та після слів "сільськогосподарських підприємств" доповнено словами "недержавної форми власності"

З матеріалів справи вбачається, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України та виданих на його підставі розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. і Деражнянської районної державної адміністрації №303/2008-р від 18.08.2008р., було виділено із резервного фонду державного бюджету і перераховано на рахунок відповідача кошти в сумі 431600 грн.

Факт перерахування коштів в сумі 431 600 грн. підтверджується платіжним дорученням №153 від 22.08.2008р.

Як вже зазначалося вище, кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ „Укрзернопром - Деражня” засноване на приватній власності (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 01.10.2010р.).

У гарантійному листі відповідач зобов'язувався повернути до бюджету одержані кошти. Суду не подано доказів добровільного повернення коштів.

Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені наявними в матеріалах справи належними доказами, заявлені правомірно та підлягають задоволенню.

Доводи відповідача судом до уваги не приймаються з підстав наведених вище.

Оплату державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу необхідно покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Деражнянської районної державної адміністрації та Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю „Укрзернопром - Деражня” про стягнення 431600 грн. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Укрзернопром - Деражня” (м. Деражня, код ЄДРПОУ 34543491) на користь Управління агропромислового розвитку Деражнянської районної державної адміністрації (м. Деражня, вул. Миру, 13; код ЄДРПОУ 00734794) кошти резервного фонду в розмірі 431600 грн. (чотириста тридцять одну тисячу шістсот гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Укрзернопром - Деражня” (м. Деражня, код ЄДРПОУ 34543491) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 ВДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) державне мито в розмiрi 4316 грн. (чотири тисячі триста шістнадцять гривень 00 коп.) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, банк ГУДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, МФО 815013) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп. ) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя М.Є. Муха

Повний текст рішення виготовлено та підписано 28 вересня 2011 року.

Віддруковано 6 примірників:

1 - до справи,

2, 3 - позивачам,

4 - відповідачу,

5 - прокуратура Деражнянського району,

6 - прокуратура Хмельницької області.