Рішення від 16.09.2011 по справі 5023/5958/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2011 р. Справа № 5023/5958/11

вх. № 5958/11

Суддя господарського суду Светлічний Ю.В.

при секретарі судового засідання Ліпчанська В.В.

за участю представників сторін:

позивача - не з"явився;

3-ї особи - ОСОБА_1 довіреність №25-22/161 від 05.01.11 р.;

відповідача - не з"явився; 3-ї особи < Текст >

розглянувши справу за позовом Зміївської міської ради, м. Зміїв

3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Контрольно-ревізійне управління в Харківській області, м. Харків

до Зміївського виробничого управління житлово-комунального господарства, м. Зміїв 3-я особа < Текст >

про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Зміївська міська рада (позивач) звернулася до господарського суду Харківської області із позовною заявою щодо стягнення з відповідача - Зміївського виробничого управління житлово-комунального господарства заборгованості у розмірі 60 517,52 грн. та судові витрати, посилаючись на те, що проведеною перевіркою Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області фінансово - господарської діяльності відповідача встановлено порушення вимог щодо перерахунку до місцевого бюджету 50% орендної плати згідно договорів оренди, які були укладені між позивачем та відповідачем у 2009-2010 році, про що зазначено в акті №410-20/35 від 20.05.2011 р.

Представник позивача у судове засідання не з"явився. Надав через канцелярію господарського суду Харківської області заяву про розгляд справи за відсутності представника Зміївської міської ради, яке судом задоволено.

Представник відповідача у судове засідання не з"явився, свого повноважного представника не направив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав.

Присутній представник третьої особи у судовому засіданні підтримав позовну заяву подану Зміївською міською радою та просив позов задовольнити.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника третьої особи господарським судом встановлено наступне.

Зміївське Виробниче управління житлового господарства (далі по тексту - відповідач) протягом 2009-2010 років укладало договори про передачу в оренду майна, що знаходиться в його господарському віданні і належить до комунальної власності територіальної громади міста Змієва та отримувало плату за цими договорами.

Відповідно до статті 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Контрольно-ревізійним відділом у Зміївському районі при перевірці фінансово - господарської діяльності та виконання бюджету по Зміївській міській раді за період з 01.01.2009 р. по 01.03.2011 р., згідно акту від 17.05.11 р. №410-20/35 встановлено, що Зміївським ВУЖКГ заподіяно збитків державному бюджету за перевіряємий період на суму: 60 517,52 грн.

За змістом ст. 13, 14 Конституції України, ст. 11 ЦК України, ст. 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).

Відповідно до п. 1.4.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи КРВ в Зміївському районі на І квартал 2011 року проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності та виконання бюджету по Зміївській міській раді (далі по тексту - позивач) за період з 01.01.2009 р. по 01.03.2011 р.

Ревізією проведено з 10.01.2011 р. по 10.02.2011 р. у відповідності до питань програми ревізії за участю голови Зміїської міської ради Кучкова П.В. та в присутності головного бухгалтера міської ради Радченко І.І.

Вибірковою ревізією надходження частки коштів за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста встановлено, що в ревізуємому періоді Зміївське ВУЖКГ здавало в оренду майне територіальної громади міста Зміїв. Здача комунального майна проводилась згідно укладених договорів оренди. За період з 01.01.2009 р. по 01.01.2011 р. Зміївським ВУЖКГ надані в оренду нежитлові приміщення 17 орендарям на підставі укладених договорів, в тому числі 5 орендарів - бюджетні установи, річна орендна плата яких складає 1 грн.

Зустрічною звіркою встановлено, що за 2009-2010 роки Зміївське ВУЖКГ отримало від орендарів орендної плати в сумі 125 824,54 грн., в тому числі за 2009 рік - 57974,13 грн., за 2010 - 67850,41 грн.

Слід зазначити, що орендар - ТОВ "Котельні лікарняного комплексу" за умовами договору оренди від 02.01.2009 р. №1 комунальному підприємству (ВУЖКГ) сплачувало 50% орендної плати, сума сплаченої орендної плати за ревізуємий період склала 4789,49 грн.

Орендна плата за орендовані приміщення визначалася у відповідності з Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться у власності територіальної громади міста Змієва, затвердженою рішенням XXVII сесії IV скликання Зміівської міської ради від 24.11.2005 зі змінами. Але в порушення Методики, відповідно якої орендна плата за нерухоме майно, орендодавцем якого є балансоутримувач, спрямовується в розмірі 50% - комунальному підприємству, 50% - до місцевого бюджету, Зміївським ВУЖКГ 50% від суми отриманої орендної плати не перераховувалося до місцевого бюджету.

В постанові Вищого господарського суду також, зазначено, що в ст. 15 закону "Про Державну контрольно-ревізійну службу" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Як вбачається з наданих суду доказів, вимога КРУ в Харківській області №111-15/0717 від 20.05.2011 р. про зобов"язання позивача забезпечити відшкодування необгрунтовано витрачених бюджетних коштів внаслідок того, що відповідач не перераховував 50% орендної плати за нерухоме майно в сумі 60 517,52 грн., відповідачем не виконанна, суму збитків позивачу не відшкодована.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що грошові кошти в сумі 60 517,52 грн. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, та підлягають поверненню позивачу.

В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вказані обставини та те, що відповідач не надав суду жодного доказу, який би спростовував заподіяння позивачу збитків, хоча мав можливість скористуватись своїми процесуальними правами та надати документи в обґрунтування своєї позиції по справі, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення збитків в сумі 60 517,52 грн. правомірні та обґрунтовані, такі, що не спростовані відповідачем, тому підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 13, 14, 121, 123 Конституції України, ст.ст. 1212 Цивільного кодексу України, ст.ст. 142 Земельного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Клопотання позивача про розгляд справи за відсутності представника Зміївської міської ради - задовольнити.

2. Позов задовольнити повністю.

3. Стягнути з Зміївського виробничого управління житлово-комунального господарства (63401, Харківська область, м. Зміїв, Таранівське шосе б. 9, ідентифікаційний код 03358720) на користь Зміївської міської ради (63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Леніна, 16) збитки у розмірі 60 517, 52 грн.

4. Стягнути з Зміївського виробничого управління житлово-комунального господарства (63401, Харківська область, м. Зміїв, Таранівське шосе б. 9, ідентифікаційний код 03358720) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 605,18 грн. державного мита.

5. Стягнути з Зміївського виробничого управління житлово-комунального господарства (63401, Харківська область, м. Зміїв, Таранівське шосе б. 9, ідентифікаційний код 03358720) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 236,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя (підпис< Текст > Светлічний Ю.В.

Справа №5023/5958/11

Повне рішення складене 20 вересня 2011 року.