Постанова від 09.10.2009 по справі 2-а-738/2009

Справа № 2-а-738

2009 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2009 року Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

у складі: головуючого-судді Васильковського В.М.

секретаря Олексюк Г.І.

з участю позивача ОСОБА_1

представника ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Коломия про визнання незаконною відмови в перерахунку пенсії особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

У вересні 2009 року ОСОБА_1 /далі Позивач/ звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Коломия /далі Відповідач/ про визнання незаконною відмови в перерахунку пенсії особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язання вчинити певні дії, підтримуючи який пояснив, що він є інвалідом III групи, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Коломия. З моменту введення в дію постанови КМУ від 03.01.2002 р. № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету" Відповідач нараховує та виплачує Позивачеві пенсію, розмір якої становить менше 6-ти мінімальних пенсій за віком, як передбачено ст.54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а додаткову пенсію - менше як 50 % мінімальної пенсії за віком, що передбачено ст.50 цього Закону. На його письмову заяву про перерахунок державної і додаткової пенсії відповідно до вимог чинного законодавства Відповідач відмовив. Така відмова суперечить Закону України "Про прожитковий мінімум" і законам про Державний бюджет України на відповідний рік. Розмір основної пенсії Позивача, виходячи з наведених норм законодавства України, повинен становити 6 мінімальних пенсій за віком за один місяць, враховуючи розмір визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім цього, Позивачу, як «чорнобильцю» І категорії 3 групи встановлюється додаткова пенсія в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Загальний розмір основної та додаткової пенсії за період з квітня 2006 року по серпень 2009 року повинен становити 114 001, 33 грн.

Відповідно до ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані вчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, пенсія виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Оскільки Відповідачем порушені вимоги ст.ст.8, 19, 22 Конституції України, ст.1175 ЦК України, ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то просить визнати дії Відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії незаконними, зобов"язати Відповідача провести перерахунок пенсії з квітня 2006 року по серпень 2009 року відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком основної пенсії та 50 % мінімальної пенсії за віком додаткової пенсії, виплатити недоплачену суму пенсії згідно проведеного перерахунку та зобов"язати Відповідача станом на 01.08.2009 р. встановити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, виплачувати її в подальшому та "збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Представник управління Пенсійного фонду України в м. Коломия позов не визнав і пояснив, що, згідно ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, тому цей розмір не застосовується при призначенні пенсії за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Безпідставною є вимога Позивача нараховувати йому пенсію в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із змісту ст.30 Бюджетного кодексу України, ст.63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", фінансування витрат, пов"язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, а не Пенсійного фонду України, тому управління ПФУ в м. Коломия не є належним та єдиним відповідачем. Питання обчислення пенсії за цим Законом віднесені до відання Кабінету Міністрів України. В п.2 постанови КМУ від 03.01.2002 р. № 1 "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, встановлено, що розрахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проводиться, виходячи з розміру 19, 91 грн., тому Позивачу протягом оспорюваного періоду було нараховано і виплачено пенсію відповідно до вказаної постанови КМУ. В п.5 Рішення Конституційного Суду України № 10-рп|2008 від 22.05.2008 р. передбачено, що у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними, мають використовуватися окремі закони. Оскільки відповідних законів про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" Верховною Радою України прийнято не було, то Кабінетом Міністрів України було врегульовано питання пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" шляхом прийняття постанови № 530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", відповідно до якої виплачувалась пенсія Позивачу. Тому просить в позові відмовити.

3"ясувавши обставини в справі, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом III групи і віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на отримання державної та додаткової пенсій на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Наведене стверджується посвідченнями серії А № НОМЕР_1 від 19.05.2006 p., № 130140 p., вкладкою № 625706 с від 15.06.2009 p., довідками Івано-Франківської МСЕК від 06.05.2009 р. про інвалідність третьої групи захворювання, пов"язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із втратою професійної працездатності 40 %. Листом начальника управління Пенсійного фонду України в м. Коломия від 16.01.2009 р. йому відмовлено в перерахунку і доплаті до державної та додаткової пенсій, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до І категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров"ю особам, віднесеним до категорії І, зокрема інвалідам III групи призначається у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв"язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках не можуть бути нижчими, зокрема по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, як передбачено ст.54 ч.4 цього Закону. При цьому, зазначений закон передбачає здійснення перерахунку пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Тобто, законодавством врегульовано порядок нарахування пенсії та здійснення перерахунку у сторону збільшення кожного разу, коли збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", який визначає, зокрема механізм призначення, перерахунку і виплати пенсій. З 1 січня 2007 року максимальний розмір пенсії, з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, призначених (перерахованих) у 2006-2007 роках відповідно до цього Закону не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановлених абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" на місяць. Таким чином, нарахування державної та додаткової пенсій та пенсії за віком, їх розмір встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ст.28 цього Закону.

Законами України "Про прожитковий мінімум" і "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено термін «прожиткового мінімуму» як встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, згідно якого прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю особам, віднесеним до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, розмір основної пенсії Позивача, виходячи з наведених норм законодавства України, повинен становити 6 мінімальних пенсій за віком за один місяць, враховуючи розмір визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім цього, Позивачу, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії III групи встановлюється додаткова пенсія в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Загальний розмір основної та додаткової пенсії за період з 01 квітня 2006 року по 31 серпня 2009 року повинен становити 114 001, 33 грн.

Посилання Відповідача на неможливість доплати Позивачу до пенсії без відповідного нормативного забезпечення, а саме без внесення відповідних змін до Закону України "Про державний бюджет в Україні на 2008 рік" щодо фінансування даних доплат, не можна визнати обґрунтованим.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення. В силу ч. 1 ст. 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом. Таким чином, для покладення на органи Пенсійного фонду України обов'язку із нарахування та виплати недоплачених сум пенсій, необхідно встановити факт протиправності дій вказаних органів по невиплаті пенсії чи гарантованих Законом надбавок до пенсії. Необгрунтовані доводи Відповідача про те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не Пенсійного фонду України, тому орган ПФУ не є належним відповідачем.

Слід відхилити посилання Відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. (справа № 1-28/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ряд положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов"язок виконання рішення Конституційного суду України є вимогою Конституції України, у статті 22 якої встановлено, що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Разом з тим, вимога Позивача про те, щоб зобов"язати Відповідача станом на 01.08.2009 р. встановити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, виплачувати її в подальшому та збільшувати розмір, застосовуючи правила, передбачені ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", задоволена бути не може, оскільки встановлення розмірів пенсії на майбутній час не входить до компетенції суду.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд доходить висновку про те, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Відповідно до ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані вчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, пенсія виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст.94 КАС України.

На підставі ст.ст.8, 19, 22 Конституції України, ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.28, 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.2, 9, 17, 21, 71, 103-104 КАС України та керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, -

постановив:

поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Коломия Івано-Франківської області щодо відмови від проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в м. Коломия Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2006 року по 31 серпня 2009 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6-ми мінімальних пенсій за віком державної пенсії та 50 відсотків мінімальної пенсії за віком додаткової пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму пенсій згідно проведеного перерахунку.

В решті позову відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову подається в такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків апеляційного оскарження.