Справа № 2-а-737
2009 рік
09 жовтня 2009 року Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області у складі:
головуючого-судді Васильковського В.М.
секретаря Олексюк Г.І.
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про стягнення разової та щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
встановив:
У вересні 2009 року ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради, підтримуючи який пояснив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом III групи. Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії № 9642 від 16.02.2006 року його захворювання визнано таким, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За період з 2006 р. по 2009 р. відповідач повинен був виплатити належну позивачу відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» разову допомогу за втрату здоров"я і щорічну грошову допомогу на оздоровлення на загальну суму в розмірі 17 980, 00 грн. Просить, визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати йому разової допомоги за втрату здоров"я і щорічної грошової допомоги на оздоровлення, провести перерахунок та зобов'язати виплатити йому недоплачену суму заборгованості по виплаті компенсацій та допомог на оздоровлення в сумі 17 980, 00 грн.
В письмовому запереченні начальник управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради позов не визнав, посилаючись на те, що згідно ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно, допомогу на оздоровлення за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачено постраждалим громадянам, але теж з числа учасників, що підтверджує роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 03.05.2001р. № 02-159/13, де вказано, що допомога на оздоровлення виплачується інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На даний час, управлінням праці та соціального захисту населення проводиться виплата одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та допомоги на оздоровлення у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою КМУ від 12.07.2005 р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС». Дію ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати було зупинено у 2006-2007 p.p. відповідно до законів про Державний бюджет України. У 2008 році щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Просить суд у позові відмовити, розгляд справи провести за його відсутності.
З'ясувавши обставини в справі, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачується, зокрема інвалідам III групи, у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат.
Окрім того, статтею 48 вказаного закону встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується, зокрема інвалідам III групи в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема статті 71, якою зупинено на 2007 рік дію ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Положення закону, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. (справа № 1-28/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ряд положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов"язок виконання рішення Конституційного суду України є вимогою Конституції України, у статті 22 якої встановлено, що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 102634 від 15 травня 2006 року, виданим Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, а відповідно до вкладки № 625706 с від 15 червня 2009 року позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Згідно посвідчення № 130140, виданого 31 жовтня 2006 р. управлінням ПФУ в м. Коломия, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності III групи. Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії № 9642 від 16.02.2006 року його захворювання визнано таким, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення, позивачу - інваліду III групи, повинна виплачуватися в розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат.
Інвалідність, пов'язану з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу було встановлено у лютому 2006 року, а тому одноразова компенсація для нього, як особі, що стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинна обчислюватись за формулою: 350, 00 грн. х 30 = 10 500, 00 грн. відповідно до ст.48 ч.5 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Окрім того, статтею 48 вказаного закону встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується, зокрема інвалідам III групи в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Тому, ОСОБА_1 відповідач повинен виплатити заборгованість по виплаті компенсацій та допомог на оздоровлення в сумі 17 980, 00 грн. Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп, зупинення на певний час дії законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій - знижує життєвий рівень громадян, що суперечить вимогам ст. 22 Конституції України.
За конституційними нормами, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення застосуванню підлягають положення ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови КМУ від 12.07.2005 p. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виплата, здійснена відповідачем у розмірі, передбаченому законами України про Державний бюджет України на 2006 - 2009 роки є такою, що порушує норми спеціального закону, а саме Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що передбачає виплату щорічної допомоги у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат, розмір якої визначається на момент виплати.
Беручи до уваги, що правові положення, які передбачають виплату щорічної допомоги на оздоровлення особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є чинними, а позивач належить до вказаної категорії осіб і має право на її отримання, орган державної влади не може зменшувати розмір такої допомоги.
Посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування на виплату, передбаченої Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічної допомоги на оздоровлення суд відхиляє, оскільки це не може бути причиною невиконання відповідним суб"єктом владних повноважень покладених на нього зобов"язань, тому що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
У зв"язку з тим, що відповідач продовжує не виплачувати позивачу належні йому суми допомог на оздоровлення, передбачені законом, то ОСОБА_1 слід поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом, пропущений з поважних причин.
На підставі ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2, 4-9, 17-21, 99-100 КАС України та керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, -
постановив:
поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації особі, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 одноразову компенсацію як особі, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічну допомогу на оздоровлення за період з 01 лютого 2006 року по 31 серпня 2009 року в розмірі 17 980, 00 грн.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову подається в такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків апеляційного оскарження.