Постанова від 29.09.2011 по справі 2016/2-а-6399/11

№ 2016/2-а-6399/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2011 року

29 вересня 2011 року м. Ізюм

Суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Бутенко В.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області на неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, -

встановив:

26 серпня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області (далі по тексту -Управління ПФУ) на неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що отримуючи пенсію за віком, продовжує працювати маючи 24 місяці страхового стажу після останнього перерахунку пенсії. Із 01.05.2010 року він має право на перерахунок пенсії згідно до вимог діючого Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058від 09.07.2003 року (далі по тексту -Закон №1058). При цьому відповідно до статей 40, 42 Закону №1058-IV під час перерахунку пенсії йому мали застосувати показник середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки України за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, про що він просив у письмовій заяві до Управління ПФУ у липні 2011 року. Але, відповідач своїм листом повідомив йому, посилаючись, що перерахунок пенсії вони провели відповідно до спільного листа Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року та підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).

Вважає дії Управління ПФУ неправомірними, тобто такими, що не відповідають чинному Закону №1058і просить суд зобов'язати Управління ПФУ провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки України за 2009 рік -1650,43 грн. з 01 травня 2010 року, тобто з моменту виникнення права на перерахунок (а.с. 2-3).

В судове засідання позивач не з'явився, у поданій заяві просить розглянути справу без його участі (а.с.8).

Відповідач свого представника для участі в справі не направив, але у запереченнях на позовну заяву просять суд про розгляд справи у відсутності представника Управління ПФУ. В запереченні проти позову відповідач вказує, що під час перерахунку пенсії позивачу за його заявою від 14.05.2010 року була застосована середня заробітна плата працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік -1197,91 грн.. При цьому вони керувалися спільним листом Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №4096/02-01 і Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №20/01/18-09/039 та підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, оскільки вважають, що Законом вказане питання не урегульоване, так як у рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яким визнано неконституційними зміни до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не вказано, що відновлюється дія попередньої редакції статей 40, 42 Закону. Просять суд у задоволенні позову відмовити (а.с. 11).

Ухвалою судді Ізюмського міськрайонного суду від 29.09.2011 року справу ухвалено до розгляду в порядку письмового провадження (а.с. 12).

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.

Судом встановлено і сторонами не оспорюється, що ОСОБА_1, після призначення пенсії за віком з 2004 року, продовжував працювати. Після попереднього перерахунку пенсії відпрацював 24 місяці, має загальний страховий стаж роботи 38 років 4 місяців 28 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням збільшення величини оцінки одного року страхового стажу в 1,35 становить 0,56813.

14.05.2010 року позивач звернувся до Управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за 2009 рік. Але такий перерахунок йому було здійснено Управлінням ПФУ з 01.05.2010 року із застосуванням середньої плати працівників в галузях національної економіки за 2007 рік -1197,91 грн..

У липні 2011 року позивач знову звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до діючого Закону №1058(статті 40,42) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в галузях національної економіки за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік, з 01.05.2010 року.

Листом № 1094/С-14 від 01.07.2011 року в цьому йому було відмовлено.

(а.с. 4-7)

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058від 9 липня 2003 року (далі Закон № 1058), який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули Закону № 1058передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 4 Закону № 1058передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Частиною 4 статті 42 Закону №1058(в редакції від 09.07.2003р.) передбачений перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу: встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлено статтею 40 Закону №1058 (в редакції від 09.07.2003р.), частиною 2 якої визначено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, де одним з показників, який враховується при обчислення цієї формули є Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки Україні, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Ця редакція статей 40, 42 Закону №1058відновила свою дію з прийняттям рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008 року за № 10рп/2008 про визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення підпункту «б»підпункту 9, підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких Законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107-VІ, оскільки зміни до частини 4 статті 42, частини 2 статті 40 цього Закону було визнано неконституційними.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Посилання відповідача на відсутність у рішенні Конституційного Суду України вказівки на відновлення дії попередньої редакції статей 40, 42 Закону №1058не може служити підставою для незастосування цих статей Закону, бо сам факт визнання неконституційними змін до статей 40, 42 цього Закону свідчать, що положення цих статей діють з моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008 року.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Отже, з 22 травня 2008 року чинною є редакція статей 40, 42 цього Закону, якими показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, не передбачений, а тому він не підлягає застосуванню при перерахунку пенсії.

Показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року.

Із 28 травня 2008 року, поряд з Законом №1058діє постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»підпунктом 3 пункту 11 якої встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Тобто, діють два нормативно-правові акти, які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховуються для обчислення пенсії.

Між тим, статтею 92 Конституції України встановлено, що основи соціального захисту визначаються виключно законами.

З огляду на конституційні засади верховенства права та пріоритету Законів над підзаконними нормативними актами (стаття 8 Конституції України), суд керується статтями 40,42 цього Закону №1058(в редакції від 09.07.2003 року), а не підпунктами 2,3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№530 від 28.05.2008 року та спільним листом №20/О/18-09/039 та №4096/02 від 11.03.2009 року Міністерства праці та соціальної політики України та пенсійного фонду України, які не підлягають застосуванню, оскільки показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, Законом №1058не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.

Таким чином, при вирішенні спору щодо перерахунку пенсії позивачу, який продовжує працювати після призначення пенсії підлягають застосуванню приписи частини 2 статті 40, частини 4 статті 42 Закону №1058(в редакції від 09.07.2003 року), якими визначено, що при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки Україні.

При цьому, суд звертає увагу на те, що при вирішенні спору про перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058(в редакції від 09.07.2003р.) наведений у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсій показник Зс -середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки Україні, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тобто, не за перерахунком, а за призначенням пенсії. А тому, зазначений показник не враховується при перерахунку пенсії.

За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача не відповідають приписам частини 2 статті 40, частини 4 статті 42 Закону №1058(в редакції від 09.07.2003 року) і він не має право на перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати в галузях національної економіки України за 2009-2010 р.р., з наступним корегуванням після отримання даних про показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2010 рік.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 159 КАС визначено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до вимог статті 94 КАС України судовий збір по справі підлягає залишенню за позивачем (а.с. 1).

Керуючись статтями 8, 19, 22, 45, 46, 75, 92, 152 Конституції України, статтями 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058від 09.07.2003 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп/2008 року, статтями 2, 9, 11, 71, 99-100, 122, 158-163, 167 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області на неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком відмовити.

Витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40 грн. залишити за позивачем.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя -