30 серпня 2011 року м. Київ К/9991/19127/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Малиніна В.В.,
Мойсюка М.І.,
Мороз Л.Л.,
Ситникова О.Ф.,
Чумаченко Т.А.
розглянула в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Дніпропетровської області від 9 березня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петропавловської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним, -
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Петропавловської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання рішення незаконним.
Постановою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 6 листопада 2008 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача в частині призначення та нарахування позивачеві державної допомоги сім'ям з дітьми. Зобов'язано відповідача призначити позивачеві щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року по 14 грудня 2009 року у розмірах, які дорівнюються прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років. Зобов'язано відповідача зробити позивачеві перерахунок недоотриману суму щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 1 січня 2008 року в сумі 1 863, 01 грн.
Постановою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 9 березня 2011 року рішення суду першої інстанції змінено. Резолютивну частину постанови викладено в такій редакції: «Позов задовольнити частково. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі меншому ніж передбачено діючим законодавством. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації Дніпропетровської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по з 1 грудня 2007 року відповідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», врахувавши виплачені суми за вказаний період. В задоволені інших позовних вимог -відмовити.»
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1. подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації Дніпропетровської області. Відповідачем була призначена позивачеві одноразова допомога при народженні дитини розмірі 3400грн та призначені щомісячні виплати з 01.07.2007 по 01 07 2008 в розмірі 425грн.
Рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, мотивовано тим, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною в більшому розмірі з 9 липня 2007 року по 14 грудня 2009 року.
Суд апеляційної інстанції не погодившись з рішенням суду першої інстанції, в частині задоволення позовних вимог за 2008-2009 року, мотивував рішення тим, що дії відповідача, щодо виплати допомоги до погляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008, 2009 роках є правомірними.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, зважаючи на наступне.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»було обмежено. Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»якими обмежується дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
У період з 09.07.2007 по 31.12.2007 позивачеві повинна була нараховуватись допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Відмова в такому нарахуванні виплаті є протиправною. Безпідставними є посилання, що виплата допомоги позивачці проводилась відповідно до вимог діючого законодавства, зокрема, ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»та ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», оскільки такі положення, рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 та від 22.05.2008 № 10-рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Що стосується виплати за 2008 рік, то судами вірно встановлено, що відповідно до Розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», пункт 23, у Законі України Про державну допомогу сім'ям з дітьми»у ст.13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування»виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції:
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»викладений у такій редакції:
«Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50%, з 1 січня 2009 року -75%, з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Згідно п. 24 закону № 107 у Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»статті 40-44 виключені.
Таким чином з 01.01.2008 існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету.
Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року №57.
Відповідно до цієї постанови з 01.01.2008 і застрахованим, і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН.
За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.
Згідно статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є застрахована особа, страхувальник та страховик.
При цьому, страховиком є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд). За частиною 3 статті 9 вказаного закону Фонд є некомерційною самоврядною організацією.
Частиною 1 статті 19 Закону № 2240-III передбачено, що основним джерелом формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до Постанови КМУ № 32 від 16 січня 2007 року у 1 кварталі 2007 року виплачував спірну допомогу за рахунок субвенцій, що перераховувалися УПСЗН на рахунки Фонду, а починаючи з 2 кв. 2007 року, не здійснює виплату допомоги. З цього часу страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
З прийняттям змін у законодавстві, що регулює правовідносини, які виникли між сторонами, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до трьох років застрахованим особам. Спірна допомога виплачується за рахунок держави і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати.
Правові норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»у часі прийняті пізніше за Законом №2240, вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому, аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, судова колегія вважає необхідним в даному випадку застосовувати і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Порушень цієї норми з боку відповідача у 2008 року судом не встановлено, а тому в частині визнання дій УПСЗН щодо виплати щомісячно допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років протягом 2008 року та стягнення недоотриманих сум, вимоги позивача є безпідставними і судом першої інстанції правильно відмовлено у їх задоволенні.
Так само і у 2009 році, відповідно до ч.3 ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. На момент здійснення виплат допомоги в 2009 році стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»діяла в редакції, в якій вона діяла у 2008 році.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 -229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст.220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, постанову Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 6 листопада 2008 року та постанову Апеляційного суду Дніпропетровської області від 9 березня 2011 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
Суддя Л.Л. Мороз