Ухвала від 13.09.2011 по справі К/9991/13942/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2011 року м. Київ К/9991/13942/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :

Калашнікової О.В. (головуюча)

Васильченко Н.В.

Конюшка К.В.

Леонтович К.Г.

Черпіцької Л.Т.

секретар судового засідання -Носадча О.Е.

за участю представників: позивача -Огневої Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ВАТ "Керчгаз" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року у справі за позовом ВАТ"Керчгаз" до Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2009 року ВАТ "Керчгаз" звернулось в суд з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим про визнання протиправним та скасування рішення № 26 від 20.03.2009р., а також зобов'язання відповідача не вчиняти дій щодо примусового стягнення із ВАТ «Керчгаз»економічних санкцій.

В позові вказує, що встановлені під час перевірки відповідачем порушення у період 15.11.2008р.-26.11.2008р. ВАТ «Керчгаз» не допускало, вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та п. 1 ст. 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»не порушувало.

Посилається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України № 998 від 30.10.2008р. внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та встановлено нову ціну на природний газ на рівні 1152грн. Згідно з п. 1 вказаної Постанови, вона поширює свою дію в часі з 15.11.2008р., незважаючи на те, що опублікована 26.11.2008р., а відтак, протягом перевіреного періоду ВАТ "Керчгаз" не порушувало, а навпаки -виконувало приписи постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14 жовтня 2009 року залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

У касаційній скарзі ВАТ "Керчгаз", посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року скасувати, а позов задовольнити.

Заслухавши доповідача, представників сторін, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що з 16.03.2009р. по 18.03.2009р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим проведено планову перевірку ВАТ «Керчгаз» з питання виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.1995р. № 135 щодо формування та застосування цін на продукцію, роботи та послуги за період 01.01.2008р. -01.01.2009р., за результатами якої складено акт № 0094 від 18.03.2009р.

Також встановлено, що згідно з висновками даного акту, під час перевірки ВАТ «Керчгаз»у період 15.11.2008р.-26.11.2008р. допустило порушення п. 1 ст. 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», в результаті якого виявлено безпідставно отриману суму виручки в розмірі 87 583,78грн.

Вказаний акт перевірки покладено в основу рішення Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим № 26 від 20.03.2009р. про вилучення у ВАТ «Керчгаз»87 583,78грн. в дохід Державного бюджету, а також 175 168,00грн. штрафу також в дохід Державного бюджету, яке було направлено позивачу по справі та отримано ним за вхід. № 220 від 24.03.2009р.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції та апеляційний суд дійшли до висновку про обґрунтованість викладених в акті перевірки № 0094 висновків Державної інспекції з контролю за цінами в АРК про порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та п. 1 ст.55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів.

Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою відповідача встановлено завищення роздрібної ціни на газ природний, що відпускається ВАТ «Керчгаз»бюджетним та промисловим підприємствам (у період з 15.11.2008р. по 26.11.2008р.) з урахуванням всіх витрат (транспортування, поставка, витрати НАК, цільової надбавки, ПДВ) -на 292,05грн./1 тис.м.куб. Обсяг реалізації за даний період склав 299,893тис.м. куб. Сума завищення роздрібної ціни на газ природний склала 87 583,75грн.

Позивачем не заперечувався факт, що з 15.11.2008р. він застосовував ціни на природний газ, встановлені Постановою Кабінету Міністрів України № 998 від 30.10.2008р., якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та встановлено ціну на природний газ на рівні 1152грн, керуючись п. 1 вказаної постанови, відповідно до якого Кабінет Міністрів України постановив встановити з 15.11.2008р. граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України»на рівні 1152грн. за 1 тис.куб метрів.

Відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, які містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше їх опублікування.

Судами першої та апеляційної інстанції вірно зазначено, що Закон України поряд із постановою Кабінету Міністрів України має вищу юридичну силу, у зв'язку з чим, враховуючи, що постанова КМУ від 30.10.2008р. № 998 опублікована у газеті «Урядовий кур'єр»від 26.11.2008р. № 222, суд погоджується з доводами відповідача про те, що днем набрання нею чинності є 26.11.2008р., а не 15.11.2008р.

Вказане свідчить про обґрунтованість викладених в акті перевірки № 0094 висновків Державної інспекції з контролю за цінами в АРК про порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. № 605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»та п. 1 ст.55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Постанова КМУ № 998 від 30.10.2008р., якою встановлена нова ціна на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, без урахування ПДВ, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», не стосується пом'якшення чи скасування відповідальності людини і громадянина (фізичної особи), а тому не має зворотної дії в часі.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанції, про те, що отримання додаткової угоди № 7 від 26.11.2008р. про зміну ціни природного газу з 15.11.2008р. до договору поставки природного газу між ДК «Газ України» та ВАТ «Керчгаз»№ 06/08-392 від 26.03.2008р., не підписання якої могло призвести до припинення поставки газу та відключення всіх промислових споживачів та бюджетних установ і організації м. Керчі і Ленінського району не є підставою для звільнення позивача від відповідальності за порушення державної дисципліни цін.

Статтею 14 Закону України «Про ціни i ціноутворення»встановлена відповідальність за порушення державної дисципліни цін.

Так, п. 1.4 Iнструкцiї про застосування економічних та фінансових (штрафник) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Мiнiстерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 298/519 від 03.12.2001р., встановлено, що підставою для застосувався економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоди, що перевіряються, порядку встановлення та застосування цін i тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Вiдповiдно до пункту 1.8 вказаної Iнструкцiї необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, внаслідок порушень порядку встановлення i застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно iз законодавством на пiдставi рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

Вiдповiдно до п. 6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1819 від 13.12.2000р., рішення про вилучення до вiдповiдного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному розмірі приймаються начальниками державних інспекцій з контролю за цінами та їx заступниками від iменi органів державного контролю за цінами.

З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. 220, 223, 224, 231 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ВАТ "Керчгаз" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14 жовтня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2011 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеному ст.ст. 237-239 КАС України.

Судді