30 серпня 2011 року м. Київ К/9991/13672/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Малиніна В.В.,
Мойсюка М.І.,
Мороз Л.Л.,
Ситникова О.Ф.,
Чумаченко Т.А.
розглянула в порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду м. Севастополь від 24 січня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного Управління пенсійного фонду України в м. Севастополі про визнання неправомірними дії, -
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, Головного Управління пенсійного фонду України в м. Севастополі про визнання неправомірними дії.
Постановою Ленінського районного суду м.Севастополя від 20 жовтня 2009 року позовні вимоги задоволені. Визнано неправомірними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим, пов'язані із невключенням до розрахунку пенсії позивача додаткового виду грошового забезпечення -морського грошового забезпечення у розмірі 40% від посадового окладу. На Головне управління Пенсійного фонду України покладено зобов'язання включити у розрахунок пенсії позивача з 25 липня 2007 року щомісячний додатковий вид грошового забезпечення -морське грошове забезпечення у розмірі 40% від посадового окладу.
Постановою Апеляційного суду м.Севастополя від 24 січня 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалене нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Наказу Міністра оборони Російської Федерації № 0110 від 16 квітня 2007 року звільнений з військової служби із зарахуванням у запас по досягненню граничного строку перебування на військовій службі (пп. «а»п.1 ст.51 Федерального закону) з правом носіння воєнної форми одягу. Пенсію позивачу призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач вважає дії відповідача щодо не включення до пенсії морського грошового забезпечення яке він отримував за останньою штатною посадою перед звільненням з військової служби.
Рішення суду першої інстанції, про задоволення позовних вимог, мотивовано тим, що відповідачем безпідставно не включено до призначеної пенсії 40% надбавки за морське грошове забезпечення.
Суд апеляційної інстанції, не погодившись з висновком суду першої інстанції, виходив з того, що морське грошове забезпечення не являється надбавкою, ні доплатою, ні підвищенням та не може мати постійний характер, оскільки оплачується лише в період перебування корабля в плаванні за межами зовнішнього рейду.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії особам офіцерського складу обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців за останньою штатною посадою перед звільненням. При цьому, для обчислення їм пенсії враховуються відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»встановлено, що усі призначені за цим Законом, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»Кабінет Міністрів України своєю постановою №45 від 13.02.2008 затвердив «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. N393.
Відповідно до цього Порядку встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видах грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
Військовослужбовцям морське грошове забезпечення виплачується за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Підставою для виплати морського грошового забезпечення військовослужбовцям за період несення служби або виконання службових завдань на кораблях і суднах, у списках яких вони не перебувають, є витяги з вахтових журналів, засвідчені командиром або старшим помічником командира корабля (судна) і скріплені гербовою печаткою корабля (судна). У витягах зазначаються номер і дата наказу про зарахування корабля (судна) у кампанію, дата прибуття військовослужбовця на корабель (судно) та вибуття -з корабля (судна), а також дні плавання на кораблі (судні) за межами зовнішнього рейду та сума виплаченої військовослужбовцю іноземної валюти або право на її одержання.
Таким чином, суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, що морське грошове забезпечення, є додатковим видом грошового забезпечення яке сплачується лише в період перебування корабля в плаванні за межами зовнішнього рейду.
Враховуючи викладене та відповідно до ч.2 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі. Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій ухвалені з додержанням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст.220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, постанову Апеляційного суду м. Севастополь від 24 січня 2011 року залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
Суддя Л.Л. Мороз