Іменем України
16.09.11 місто Севастополь Справа №2а-2925/11/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді Прохорчук О.В.,
секретар судового засідання -Олійник С.О.,
за участю представників:
позивача -ОСОБА_1, довіреність № 2861/43-1.1 від 15.06.2011,
відповідача -ОСОБА_2, посвідчення на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 21.01.2010,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополь до ініціативної групи громадян в особі ОСОБА_2 про обмеження права на проведення мітингу,
Ленінська районна державна адміністрація міста Севастополя звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить обмежити шляхом заборони право ініціативної групи громадян в особі ОСОБА_2 на проведення мітингу 18.09.2011 з 16-00 до 18-00 годин на площі Нахімова, біля пам'ятнику П.С. Нахімова у місті Севастополі.
Позов обґрунтовано тим, що 12.09.2011 до Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя також надійшло повідомлення від Громадської організації “Юридичне сприяння” про проведення мітингу 18.09.2011 з 15-00 до 19-00 годин на площі Нахімова біля пам'ятнику П.С.Нахімову, мета якого -роз'яснення мешканцям міста Севастополя правових основ вступу України до Європейського Союзу, принципів та форм євроатлантичної інтеграції, принципів міжнародного співробітництва у сфері безпеки, в тому числі при асоційованому членстві в НАТО, з кількістю учасників до 100 осіб. Тобто, в один і той самий час, в одному й тому ж місці, в одній і тій самій формі заплановано дві акції ініціативних груп громадян з об'єктивно протилежними темами, загальною чисельністю учасників -150 осіб.
Також позов обґрунтований відсутністю в Управління охорони здоров'я Севастопольської міської державної адміністрації та Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі 18.09.2011 додаткових сил для медичного забезпечення та охорони громадського порядку при проведенні зазначених заходів, у зв'язку з зайнятістю в інших заходах.
Крім цього, позивач посилається на той факт, що 18.09.2011 -вихідний день, площа Нахімова є пішохідною зоною, на якій у вихідні дні знаходиться значна кількість мешканців та гостей міста.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.09.2011 відкрите провадження в адміністративній справі. Іншою ухвалою суду від 14.09.2010 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважає доводи позивача безпідставними та не підтвердженими певними доказами. Зазначив, що площа Нахімова є центральною частиною міста Севастополя, яка завжди знаходиться під контролем органів внутрішніх справ, заявлені дві мирні акції, а тому підстав вважати, що під час їх проведення може виникнути порушення громадського порядку, немає. Пояснив, що під час проведення мітингу планується використання сімволики Лівії, мегафону та, можливо, іншої атрибутики.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.09.2011 представник ініціативної групи громадян ОСОБА_2 повідомив позивача про проведення 18.09.2011 з 16-00 до 18-00 годин на площі Нахімова, біля пам'ятнику П.С. Нахімова у місті Севастополі мітингу, відповідно до статті 39 Конституції України.
Мета мітингу, згідно з повідомленням - демонстрація проти інтервенції у Лівію сил НАТО.
У даному повідомленні зазначено, що кількість учасників акції - до 50 осіб.
З матеріалів справи вбачається, що одночасно Громадською організацією «Юридичне сприяння»заплановано проведення мітингу 18.09.2011 з 15-00 до 19-00 годин на площі Нахімова у місті Севастополя з метою роз'яснення мешканцям міста Севастополя правових підстав вступу України до Європейського Союзу, принципів та форм євроатлантичної інтеграції, принципів міжнародного співробітництва у сфері безпеки, в тому числі при асоційованому членстві в НАТО, з кількістю учасників до 100 осіб, тобто з об'єктивно протилежною темою.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 15.09.2011 у справі № 2а-2926/11/2770 заборонено Громадській організації «Юридичне сприяння»проведення мітингу 18.09.2011 з 15-00 до 19-00 годин на площі Нахімова у місті Севастополі.
Відповідно до статті 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
З наданої позивачем відповіді Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі від 12.09.2011 № 6/3712 на запит Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя вбачається, що в Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі відсутня можливість забезпечити охорону громадського порядку 18.09.2011 при проведенні мирних зібрань громадян (мітингів, пікетів, зібрань та ходи), у тому числі у центральній частині міста (пл. Нахімова, Приморський бульвар, пр.Нахімова, вул.Леніна), у зв'язку з тим, що весь особовий склад Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі з 15.09.2011 по 19.09.2011 буде залучений до забезпечення охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху під час проїзду осіб, відносно яких здійснюється державна охорона, які прибуватимуть на Восьму Ялтинську щорічну конференцію з різних Європейських держав.
Також, за відомостями Управління охорони здоров'я Севастопольської міської державної адміністрації від 09.09.2011 № 01-09/2312 Комунальний заклад «Севастопольська станція швидкої медичної допомоги»не має додаткових сил та засобів для медичного забезпечення 18.09.2011 при проведенні мирних зібрань громадян (мітингів, пікетів, зібрань та ходи), не пов'язаних з офіційними загальноміськими заходами, в тому числі в центральній частині міста (пл. Нахімова, Приморський бульвар, пр. Нахімова, вул. Леніна).
За вимогами частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»національна безпека -захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави.
Статтею 3 вказаного Закону визначено, що об'єктами національної безпеки, зокрема, є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Відповідно до статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка з 11.09.1997 набрала чинності для України, передбачено обов'язок держави забезпечити ефективне використання особою права мирних зборів, допускаючи встановлення законом обмежень, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
Враховуючи положення частини 2 статті 39 Конституції України, суд вважає, що при реалізації прав громадян на мирні зібрання мають враховуватися інтереси національної безпеки та громадського порядку, не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Всі питання щодо забезпечення громадського порядку, прав та свобод інших людей під час проведення мирних зібрань, відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», покладено на місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Докази неможливості організувати заходи щодо безперешкодного проведення вказаного мирного зібрання, надані позивачем, суд вважає належними, допустимими та такими, що підтверджують обґрунтованість позовних вимог.
Оскільки під час проведення вказаного у повідомленні відповідача мітингу можливість належного забезпечення громадського порядку, належної охорони прав і свобод інших людей відсутня, враховуючи, що 18.09.2011 -вихідний день, а площа Нахімова є пішохідною зоною, на якій у вихідні дні знаходиться значна кількість мешканців та гостей міста, що може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей, суд дійшов висновку про необхідність обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання.
Одночасно з цим, слід зазначити, що суд не вправі визначити пріоритетне право будь-якої громадської організації або ініціативної групи громадян на проведення масових заходів, оскільки об'єднання громадян користуються рівним правом на проведення таких заходів (зборів, мітингів, демонстрацій тощо) відповідно до статті 20 Закону України "Про об'єднання громадян".
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Обмежити право на проведення мирного зібрання шляхом заборони ініціативній групі громадян в особі ОСОБА_2 проведення мітингу 18.09.2011 з 16-00 до 18-00 годин на площі Нахімова, біля пам'ятнику П.С.Нахімову у місті Севастополі.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
СуддяО.В. Прохорчук