Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
м.Харків
14.09.2011 р. №2а-6894/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
за участю сторін: представника позивача - Семенченка В.В.,
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, -
встановив:
Позивач, Державна податкова інспекція у Краснокутському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, в якому просить суд, з урахуванням уточнень, стягнути з відповідача заборгованість по податку на додану вартість в сумі 45496.25 грн. на р/р 31118029700316 код платежу 14010100 та з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 37125.80 грн. на р/р 33211815700316 код платежу 13050500, МФО 851011, код банку 24134395, банк ГУДКУ у Харківській області, одержувач УДК у Краснокутському районі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ФОП ОСОБА_3 перебуває на обліку в ДПІ у Краснокутському районі Харківської області, та має податковий борг за самостійно узгодженими податковими зобов'язаннями згідно податкових декларацій по податку на додану вартість в розмірі 45496.25 грн., за самостійно узгодженими податковими зобов'язаннями згідно декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011р. Податковий борг на час звернення до суду повністю погашений не був.
Представник позивача - Семенченко В.В. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав акти звірок з ФОП ОСОБА_3, з яких вбачається визнання відповідачем позовних вимог повністю.
Представник ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_2 в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторні, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив.
Відповідач - ФОП ОСОБА_3 зареєстрований Красноградською районною державною адміністрацією Харківської області 14.07.2004 року №24640000000000007, взятий на облік до Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області, що підтверджується матеріалами справи, є платником податку на додану вартість (а.с.5).
Як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_3 самостійно визначило суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість та надало податкові декларації з ПДВ до ДПІ у Краснокутському районі Харківської області (а.с.11-28).
Відповідачем самостійно визначені суми податкового зобов'язання повністю сплачені в установлені законодавством строки не були, тому ФОП ОСОБА_3 має податковий борг за самостійно узгодженими податковими зобов'язаннями згідно податкових декларацій по податку на додану вартість в розмірі 45496,25 грн. - станом на 12.09.2011 р.
Також, відповідачем була надана декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2011р., якою самостійно визначено зобов'язаннями щодо сплати оренди з фізичних осіб (а.с.9-10). Повністю узгоджене зобов'язання сплачено в установлені строки відповідачем не було, у зв'язку з чим виникла заборгованість в розмірі 37125,80 грн. - станом на 12.09.2011 р.
Суд розглядає справу враховуючи вимоги Законів та інших нормативних актів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.00 р., платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до п.п.4.2.2 п.п.4.2.3 п.4.2 ст.4 вказаного закону, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно п.49.18 ст.49 ПК України - податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 закону №2181-ІІІ від 21.12.2000 р., та відповідно ст. 57 ПК України - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього закону для подання податкової декларації.
Відповідно до статті 21 Закону "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю". Орендна плата визнана державним обов'язковим платежем, строки та сплата якого здійснюється в порядку передбаченому податковим законодавством на підставі декларації; платником орендної плати за землю до бюджету є орендар земель державної або комунальної власності на підставі укладеного з відповідним органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади договором оренди землі, який набирає чинності після його державної реєстрації. Річна орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 % їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлено більший розмір орендної плати.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про плату за землю” від 3 липня 1992 року № 2535-XII об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідач - ФОП ОСОБА_3 згідно відомостей із договору оренди землі (а.с.10) орендує земельну ділянку згідно договору від 03.07.2009 р.
Статтею 14 Закону «Про плату за землю» передбачено, що платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про плату за землю" ФОП ОСОБА_3 подало декларацію за 2011 р., якою самостійно визначило суму орендної плати.
Згідно абз.2,3 п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000, № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації; зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.1.2 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, позивач здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків. Відповідно до п.п. 5.3.2 п.5.3 ст. 5 Закону податкові зобов'язання повинні бути сплачені в установлений термін.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданням органів державної податкової служби, зокрема є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з ст.10 вказаного закону, до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України. Згідно п.36.1 ст.36 ПК України - податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 ПК України - органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідачу відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПК України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу була нарахована пеня у розмірі 698,24 грн.
На теперішній час сума податкового боргу відповідача становить 82622,05 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Згідно п.95.4 ст.95 ПК України - орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, позивачем правомірно та в межах повноважень органу державної податкової служби виявлені здійснені відповідачем порушення вимог податкового законодавства, та позивачем правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції відповідно податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 41, 51, 94, 128, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Краснокутському районі Харківської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) заборгованість по податку на додану вартість в сумі 45496.25 грн. на р/р 31118029700316 код платежу 14010100 та з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 37125.80 грн. на р/р 33211815700316 код платежу 13050500, МФО 851011, код банку 24134395, банк ГУДКУ у Харківській області, одержувач УДК у Краснокутському районі, загальна сума стягнення становить 82622.05 грн. (вісімдесят дві тисячі шістсот двадцять дві гривні 05 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова виготовлена в повному обсязі 16.09.2011 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко