79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
05 вересня 2011 р. м. Львів № 2а-6913/11/1370
11 год. 15 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Янчака П.О., представника позивача Стародуба В.Я., представника відповідача Кульчицького С.І. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області до Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості,
встановив:
Державна податкова інспекція у Самбірському районі Львівської області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення заборгованості в сумі 980 287,94 грн., яка виникла через несплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість визначених платником податку самостійно у податкових деклараціях, а також внаслідок несплати штрафних санкції згідно з податковими повідомленнями-рішеннями. Оскільки вжиті органом державної податкової служби заходи не призвели до погашення податкового боргу, він звернувся з означеним вище позовом до суду. Представник позивача у судовому засіданні такі позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача податковий борг за зобов'язаннями визнає, а податковий борг по штрафних санкціях та пені заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне:
Самбірське виробниче управління водопровідного-каналізаційного господарства зареєстроване як юридична особа , присвоєно ідентифікаційний код 5514293.
Відповідач взятий на облік платника податків в органах державної податкової служби 13.041992 року за № 64, що підтверджується довідкою наявною в матеріалах справи( а. с. 4 ).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Як вбачається з припису норми п. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України (чинний з 01.01.2011 року), орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
До набрання чинності Податковим кодексом України, відносини що викають у сфері справляння податків та зборів регулювались, зокрема, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі -Закон № 2181). Згідно з підп. 4.2.1 та 4.2.2 п. 4.2 ст. 4.2 Закону № 2181 якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом. Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у випадках, передбачених у п. 4.2.2 закону № 2181.
Згідно з підп. 5.4.1 п. 5.4 ст. Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією ж статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Згідно з підп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно з підп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно з пп. 95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Податковий борг Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства станом на 09.06. 2011 року становив 980287,94 грн., в тому числі основного платежу 808899 грн., штрафних санкцій 112086,64 грн. та пені 59302,30 грн. про що свідчить довідка про суми податкового боргу платника податків та зворотній бік облікової картки платника, податкові декларації. Такий борг виник внаслідок несплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість визначених платником податку самостійно у податкових деклараціях -на загальну суму 980287,94 грн., а також внаслідок несплати штрафних санкції згідно з податковими повідомленнями-рішеннями № 0001171520/1 від 08.10.2010 року на суму 30848,52 грн., № 0000771520/0 від 17.05.2010 року на суму 37585,08 грн. та № 0001761520/0 09.12.2010 року на суму 43653,04 грн. за платежем податок на добавлену вартість від реалізації сільськогосподарської продукції.
Дані податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень. Оскаржені в адміністративному чи судовому порядку перелічені податкові повідомлення - рішення не були.
Отже, вжиті органом державної податкової служби заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача, згідно з долучених до справи документів його заборгованість станом на дату судового засідання становить 980287,94 грн. та залишається непогашеною.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги державної податкової інспекції у Самбірському районі є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (м. Самбір вул.. Шевченка, 59,а ; ідентифікаційний код 5514293) на користь державного бюджету податковий борг у сумі 980 287,94 (дев'ятсот вісімдесят тисяч двісті вісімдесят сім ) грн. 94 (дев'яносто чотири) коп..
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 09 вересня 2011 року.
Суддя Сподарик Н.І.