73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"25" липня 2011 р. Справа № 2-а-3693/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Анісімов О.В.,
при секретарі: Бабкіній О.В.,
за участю:
представника позивача - Гончаренко А.Ю.,
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів матеріального забезпечення,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі по тексту позивач або ХМЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі по тексту відповідач або ОСОБА_2) про повернення коштів матеріального забезпечення у сумі 1589 грн. 89 коп.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував наступним.
Так, відповідно до Положення про Херсонський міський центр зайнятості та довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 27.06.2007 року Херсонський міський центр зайнятості є юридичною особою і виступає суб'єктом владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
04.11.2005 року до Суворовського районного центру зайнятості в м. Херсоні звернулась ОСОБА_2, якій 11.11.2005 року наказом №НТ051111, на підставі її заяви від 11.11.2005 р., присвоєно статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 11.11.2005 року. З правами та обов'язками безробітної ОСОБА_2 ознайомлена на інформаційному семінарі. Наказом №НТ060712 від 12.07.2006 р. ОСОБА_2 було знято з обліку з 12.07.2006 р. у зв'язку з працевлаштуванням за направленням державної служби зайнятості.
06.05.2009 року до Херсонського міського центру зайнятості звернулася вдруге ОСОБА_2, якій 13.05.2009 року наказом №НТ090513, на підставі її заяви від 13.05.2009 року, присвоєно статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, починаючи з 13.05.2009 року. З правами безробітного ОСОБА_2 ознайомлена на інформаційному семінарі 12.05.2009 року.
Відповідно до акту перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №483/П від 15.04.2011 року встановлено, що згідно довідки управління ПФУ в Суворовському районі м. Херсона від 06.04.2011 року, №5647/05 ОСОБА_2 в період перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітної отримувала пенсію за віком СП №2 з 02.05.2006 року.
Відповідно до п.«г» ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі по тексту Закон №803) в Україні не можуть бути визнані безробітними громадяни які мають право на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років та скористалися цим правом, або досягли встановленого законом пенсійного віку.
Згідно з п.п.7 п.5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року, №307 (далі по тексту Порядок №307) виплата по безробіттю припиняється у разі призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 року (далі по тексту Закон №1533) сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У зв'язку з викладеним наказом №НТ110525 від 25.05.2011 року ХМЦЗ прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 коштів наданих як допомога по безробіттю за періоди з 02.05.2006 року по 12.07.2006 року та з 13.05.2009 року по 22.07.2009 року у розмірі 1589 грн. 89 коп.
Листом №08-11/2094 від 26.05.2011 року, направленим рекомендованою кореспонденцією, запропоновано ОСОБА_2 добровільно повернути кошти ХМЦЗ протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання поштового відправлення. Згідно поштового повідомлення лист отримано відповідачем особисто. На день подачі позову вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та обґрунтував їх відповідно до змісту позову.
Відповідач проти задоволення позову заперечила, суду пояснила, що на момент отримання нею статусу безробітного в періоди з 02.05.2006 року по 12.07.2006 року та з 13.05.2009 року по 22.07.2009 року вона не отримувала пенсію. Питання, що стосується призначення їй пільгової пенсії було остаточно вирішено лише ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.06.2009 року, якою залишено в силі постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 25.10.2007 року відповідно до якої суд зобов'язав Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона призначити ОСОБА_2 пільгову пенсію з 01.05.2006 року.
Під час реєстрації її як безробітної та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної вона подавала до ХМЦЗ достовірну інформацію, яка надавала їй право на отримання матеріального забезпечення.
У зв'язку з цим, просила у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні у справі матеріали, заслухавши пояснення сторін стосовно предмету позову, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Законами №803 та №1533 встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.
Згідно із ст. 12 Закону №1533 виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі по тексту - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
Тобто ХМЦЗ уповноважений звертатись до суду з адміністративними позовами щодо повернення коштів матеріального забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №803 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно п.«г» ч.2 ст.2 Закону №803 не можуть бути визнані безробітними громадяни, які мають право на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років та скористалися цим правом або досягли встановленого законом пенсійного віку.
Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, №1788-ХІІ (далі по тексту Закон №1788) визначений порядок призначення та отримання пенсії особами, які досягли пенсійного віку.
Відповідно до ст.12 Закону №1788 право на пенсію за віком мають жінки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років, а згідно ст.13 цього Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них неменше 10 років на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Згідно із ст.81 Закону №1788 призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до персональних карток №212300605110400001 від 04.11.2005 року та від 06.05.2009 року ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 та на момент звернення до ХМЦЗ мала стаж понад 30 років.
Тобто право на пенсію за віком ОСОБА_2 отримала б 02.05.2011 року, коли їй виповнилося 55 років.
Однак 25.04.2006 року ОСОБА_2 звернулась з заявою до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона про призначення їй пенсії на пільгових умовах, так як вона з 15.08.1973 року по 01.11.2005 року працювала на посаді оператора прецизійної фотолітографії на Херсонському заводі полупровідникових приборів, а дана професія включена до списку №2 шкідливих професій.
Але Управлінням пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона ОСОБА_2 було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку з чим вона звернулась до Суворовського районного суду м. Херсона, яким 25.10.2007 року ухвалено рішення відповідно до якого зобов'язано Управлінням пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона призначити ОСОБА_2 пільгову пенсію за віком з 01.05.2006 року. Зазначене в силу положень ч.1 ст.72 КАС України не підлягає доказуванню.
У зв'язку з оскарженням в апеляційному порядку вказане рішення Суворовського районного суду набрало законної сили 19.06.2009 року, тобто з моменту винесення ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду.
Отже до 19.06.2009 року право ОСОБА_2 на призначення пенсії на пільгових умовах доводилось в судовому порядку і фактично ОСОБА_2 не могла цим правом скористатись. При цьому, відповідно до положень ст.12 Закону №1788 ОСОБА_2 вважалась особою працездатного віку, так як вона не досягла 55 років.
Дослідженням матеріалів адміністративної справи, а саме листа Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 02.11.2009 року, №384/р-99-1 (яким проведено розрахунок пенсії ОСОБА_2 з 02.05.2006 року), копії посвідчення №190767 від 13.11.2009 року, постанови Суворовського районного суду м. Херсона від 25.10.2007 року, ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2009 року суд прийшов до висновку, що ОСОБА_2 не отримувала пенсію в період перебування її на обліку в центрі зайнятості в статусі безробітної.
Згідно із ст. 6 Закону №1533 право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.
11.11.2005 року ОСОБА_2 вперше звернулась до Суворовського районного центру зайнятості в м. Херсоні щодо присвоєння їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Відповідно до наказу №НТ051111 від 11.11.2005 року їй надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. Наказом №НТ060712 від 12.07.2006 р. ОСОБА_2 було знято з обліку з 12.07.2006 р. у зв'язку з працевлаштуванням за направленням державної служби зайнятості.
13.05.2009 року ОСОБА_2 вдруге звернулась з заявою до ХМЗЦ щодо присвоєння їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Відповідно до наказу №НТ090513 від 13.05.2005 року їй надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
15.04.2011 року ХМЦЗ складено акт перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №483/П, яким зафіксовано факт того, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в центрі зайнятості в якості безробітної отримувала пенсію за віком СП №2 з 02.05.2006 року. Підставою для таких висновків стала довідка Управлінням пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона №5647/08 від 08.04.2011 року, відповідно до якої зазначено, що ОСОБА_2 значиться на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за віком СП №2 з 02.05.2006 року по довічно.
У зв'язку з цим, керуючись п.п.7 п.5.5 розділу 5 Порядку №307 та абз.1 ч.3 ст.36 Закону №1533 ХМЦЗ, відповідно до наказу №НТ110525 від 25.05.2011 року ХМЦЗ прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 коштів наданих як допомога по безробіттю за періоди з 02.05.2006 року по 12.07.2006 року та з 13.05.2009 року по 22.07.2009 року у розмірі 1589 грн. 89 коп.
Відповідно абз.1 ч.3 ст.36 Закону №1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.2 Порядку розслідування страхових випадків на обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказами Міністерства праці та соціальної політики України, ДПА України №60/62 від 13.02.2009 року та постановою правління Пенсійного фонду України №7-1 від 13.02.2009 року розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Отже аналізуючи зазначенні норми слід прийти до висновку, що стягнення сум виплаченого забезпечення (допомоги по безробіттю) може мати місце виключно при наявності умисної форми вини у особи, яка отримала це забезпечення, щодо надання недостовірних даних. При цьому перевіряється виключно достовірність даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Як встановлено вище, ОСОБА_2 на момент отримання у ХМЦЗ допомоги по безробіттю не скористалась правом на отримання пенсії на пільгових умовах, так як це право на той момент було оспорюване, тобто фактично тоді його не існувало. А отже факти викладені в її заяві до центрів зайнятості на той момент були достовірні. При цьому, суд зазначає, що ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2009 року постановлена без участі ОСОБА_2, тобто про прийняте рішення вона дізналася пізніше, що безпосередньо підтверджується моментом її звернення до пенсійного фонду для оформлення та отримання пенсії.
За таких обставин, суд вважає, що ХМЦЗ при проведенні перевірки та прийнятті наказу №НТ110525 від 25.05.2011 року діяв поверхнево, не з'ясувавши всі обставини справи. Доводи викладені в акті перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 15.04.2011 року, №483/П на підставі якого було прийнято наказ №НТ110525 від 25.05.2011 року щодо того, що ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного отримувала пенсію за віком з 02.05.2006 року повністю спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. Позивач по справі не довів обставини, на яких ґрунтується його вимоги.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позов Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів матеріального забезпечення у сумі 1589 грн. 89 коп. не підлягає задоволенню.
У судовому засіданні проголошена вступна та резолютивна частина постанови.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів матеріального забезпечення у сумі 1589 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят дев'ять) грн. 89 коп. відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 липня 2011 р.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 10.2.3