73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
26 липня 2011 р. Справа № 2-а-5809/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Горшков В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Новокаховського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 < 3-я особа >про стягнення заборгованості у сумі 371,95 грн.,
встановив:
Херсонський міський центр зайнятості (далі-позивач, ХМЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення коштів в розмірі 371,95 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, як безробітний та отримуючи допомогу по безробіттю, усупереч вимогам чинного законодавства, одночасно був зареєстрований як фізична особа-підприємець. У зв'язку з виявленням факту подання відповідачем недостовірних даних на підставі акту перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, Новокаховським міським центром зайнятості видано накази від 18.08.2009 № 353, яким прийнято рішення про повернення відповідачем коштів за періоди з 23.02.2007 по 27.08.2007 у розмірі 371,95 грн. Зазначена сума не погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач до суду не прибув, заперечень на позов не надав. Про розгляд справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи є поштове повідомлення з відміткою про вручення.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 16.02.2007 відповідач звернувся до Новокаховського міського центру зайнятості для взяття його на облік, та набуття статусу безробітного з подальшою виплатою допомоги по безробіттю.
23.02.2007 року відповідачу присвоєно статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю.
Відповідно до Акту №462 від 18.08.2010 розслідування достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено порушення відповідачем ст.2 Закону України "Про зайнятість населення". Згідно листа виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 19.08.2010 за №27/2601 ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності з 03.12.2003, підприємницьку діяльність не припиняв.
Відповідно відповідач в період перебування на обліку в Новокаховському міському центрі зайнятості у якості безробітного був зайнятою особою - фізичною особою - підприємцем.
Відповідно до наказу Новокаховського міського центру зайнятості від 18.08.2010 № 353, прийнято рішення про повернення відповідачем коштів наданих як допомога по безробіттю за період з 23.02.2007 по 27.08.2007 року в сумі 371,95 грн.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі - Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно з п.б ч.3 ст.1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі- Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Абзацом 1 ч.3 ст.36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пп.1 п.5.5 розд.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 р. за № 915/5136 (далі-Порядок) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Згідно з п.6.14 Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до абзацу 1 пп.1.п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку: з дня: працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, листом від 01.09.2010р. № 01-14-1576 відповідачу було запропоновано добровільно повернути суму боргу в п'ятнадцятиденний термін з дня отримання листа.
Відповідно до ст.71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Новокаховського міського центру зайнятості є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 8 ,9, 12, 19,128, 158-163, 167 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.) на користь Новокаховського міського центру зайнятості (р/р 37170001000438 банк ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 21296128) заборгованість в сумі 371,95 грн. (триста сімдесят одна грн. 95 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.
кат. 10.2.3