Постанова від 13.07.2011 по справі 3307/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2011 р. Справа № 2-а-3307/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Хетеко" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (далі по тексту - позивач або Фонд) звернулось до адміністративного суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Хетеко" (далі по тексту - відповідач або ТОВ "Агрофірма "Хетеко") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 3721,60 грн.

У судове засідання сторони не з'явились. Позивач надав клопотання, відповідно до якого підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу у порядку письмового провадження. Відповідач про причини неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення з відміткою про вручення у матеріалах справи. Виходячи з вищевикладеного та на підставі ч. 4, 6 ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на основі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до змісту позовної заяви, суть спору полягає у наступному. Так, відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" 21.03.1993 № 875-ХІІ (далі по тексту - Закон № 875-ХІІ) встановлено норматив кількості робочих місць, на які суб'єкти господарської діяльності зобов'язані працевлаштовувати інвалідів. У випадку невиконання зазначеного нормативу до таких суб'єктів господарської діяльності застосовують адміністративно-господарські санкції у розмірі середньорічної заробітної плати, що виплачується на даному підприємстві. У випадку, якщо середньооблікова штатна чисельність працівників підприємства становить від 8 до 15 осіб, то застосовується адміністративно-господарська санкція у розмірі половини середньорічної заробітної плати. ТОВ "Агрофірма "Хетеко" не виконує норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2010 р., а тому до нього застосовано адміністративно-господарські санкції у розмірі 3660 грн., які він повинен був сплатити до 16.04.2011. За несплату даних санкцій у встановлений Законом строк відповідачеві нараховано пеню у розмірі 61 грн. 60 коп. Станом на момент подачі позову заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені ТОВ "Агрофірма "Хетеко" не сплачена, позивач просить стягнути вказаний борг.

Відповідач про свою правову позицію у справі не повідомив.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно дослідивши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.

ТОВ "Агрофірма "Хетеко" є юридичною особою, що використовує найману працю.

Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 № 129 до основних завдань Фонду відноситься ведення обліку заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю, а також ведення претензійно-позовної роботи у судах різних інстанцій. Таким чином, Фонду надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Законом № 875-ХІІ визначено основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами. Зокрема, встановлено правові гарантії для реалізації права інвалідів на працевлаштування.

Так, відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. При цьому підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Згідно із Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів щороку до 1 березня до відділення Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Крім того, роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до копії звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 р., поданого ТОВ "Агрофірма "Хетеко" 06.04.2011, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2010 р. становила 10 осіб. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ становить 1 працівник. Розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника відповідача склала 7320 грн. Сума адміністративно-фінансової санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів зазначена у розмірі 3660 грн. Згідно із копією листа Херсонського міського центру зайнятості від 09.06.2011 за № 05-13/233, від ТОВ "Агрофірма "Хетеко" звітів "Про наявність вакансій" з позначкою "спеціальне місце для інваліда" або "можливо працевлаштування інваліда" протягом 2010 р. до центру зайнятості не надходили. Таким чином, відповідач не виконує нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону № 875-ХІІ, а саме: не відводить належної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, що становить для нього 1 штатну одиницю. При цьому, суд дійшов висновку, що зазначене порушення є умисним: ТОВ "Агрофірма "Хетеко" самостійно розрахувало суму адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті ним за вказане правопорушення. Даний факт свідчить про те, що посадові особи відповідача усвідомлювали порушення ними вимог Закону № 875-ХІІ, однак не вчинили жодних дій, спрямованих на його усунення.

Відповідно до ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Враховуючи, що середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ "Агрофірма "Хетеко" склала у 2010 р. 10 працівників, то за порушення вимог ст. 19 Закону № 875-ХІІ до нього застосовується адміністративно-господарська санкція у розмірі половини середньорічної заробітної плати, що виплачувалась на підприємстві. Оскільки середьно-річна заробітна плата, що виплачувалась відповідачем у 2010 р., склала 7320 грн., а кількість незайнятих інвалідами робочих місць становить одне робоче місце, то розмір адміністративно-господарської санкції складає 3660 грн. Отже, він застосований позивачем правильно.

Згідно із ст. 20 Закону № 875-ХІІ адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Таким чином, відповідач порушив строк сплати зазначених адміністративно-господарських санкцій, оскільки на момент подачі позову - 10.06.2011, вони не були сплачені. Виходячи з цього, Фондом нараховано на несплачений борг ТОВ "Агрофірма "Хетеко" пеню, розмір якої склав 61 грн. 60 коп. відповідно до розрахунку заборгованості, наявного у матеріалах справи.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність порушення вимог Закону № 875-ХІІ з боку ТОВ "Агрофірма "Хетеко", а тому несплачена ним сума адміністративно-господарських санкцій та пені підлягає стягненню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Хетеко" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Хетеко" (код за ЄДРПОУ 31390647) заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3660 (три тисячі шістсот шістдесят) гривень 00 коп. та пені у розмірі 61 (шістдесят одна) гривня 60 коп. на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (реквізити: одержувач: УДК у м. Херсоні, код 24104230, банк: ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, р/р 31219230700002).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 10.3.4