Справа № 2а/1570/195/2011
11 серпня 2011 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южне Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.08.2010 року №0000832330 та від 09.08.2010 року №0000852330,-
З позовом до суду звернувся Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южне Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.08.2010 року №0000832330 та від 09.08.2010 року №0000852330.
В судовому засіданні 11.08.2011 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач не порушував існуючий порядок використання РРО та оприбуткування готівкових коштів в місці проведення реалізації товарів, робіт (послуг). Представник відповідача -ДПІ у м.Южне Одеської області був сповіщений належним чином про дату, час та місце розгляду справи (а.с.58), але в судове засідання не з'явився, а тому, на підставі положень ст.128 КАС України, суд прийняв рішення продовжити розгляд справи за його відсутності за наявними в матеріалах справи запереченнями та доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового та іншого законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, а тому позовні вимоги щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
31.07.2010 року співробітниками ДПІ у м.Южне Одеської області на підставі плану-графіку проведення перевірок на липень 2010 року (а.с.51) та направлень від 19.07.2010 року №124 (а.с.44,45) була проведена перевірка кафе-бару «Валерія», що використовувалась позивачем у здійсненні підприємницької діяльності та розташований за адресою: Одеська область, м.Южне, вул..Приморська 20 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, дотримання законодавства про застосування РРО.
За результатами перевірки було складено акт №004827 від 31.07.2010 року (а.с.41-42). Перевіркою було встановлено порушення п.п.1,2,9,10,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено використання РРО при здійсненні продажу послуг на суму 200,00 грн., невидача розрахункового документу, не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних (звітних) чеків та їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, не забезпечено зберігання контрольних стрічок (30.07.2010 року), не забезпечено відповідність готівкових коштів в місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО, а також порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме: не оприбуткування у КОРО на підставі фіскальних звітів за 19.06.2010 року та за 30.07.2010 року відповідно 114,00 грн. та 4258,60 грн. (всього на суму 4372,60 грн.).
На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем ДПІ у м.Южне Одеської області були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.08.2010 року №0000832330 (а.с.10) на суму 2855,00 грн. за порушення законодавства про застосування РРО п.п.1,4,5 ст.17, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та від 09.08.2010 року №0000852330 (а.с.11) на суму 21863,00 грн. на підставі ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року №436/95.
Оцінюючи оскаржені акти суб'єкту владних повноважень та дії посадових осіб, суд виходячи з приписів ч.3 ст.2 КАС України, погоджується з правомірністю застосуванням посадовими особами податкових органів норм матеріального права з наступних підстав.
Позивач є субєктом підприємницької діяльності, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію від 04.04.2001 року Серія В00 №646656 (а.с.22) та перебуває на загальній системі оподаткування з огляду на здійснення реалізації ним підакцизних товарів.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»позивач повинен був застосовувати РРО при здійсненні розрахунків за продані товари.
Згідно п.2.2.14 акту перевірки від 31.07.2010 року (а.с.41-42), який був складений у присутності позивача, який підписав вказаний акт перевірки (з зауваженнями), під час проведення перевірки були придбані послуги з організації банкету та внесена переоплата в розмірі 200,00 грн., кошти за які були отримані позивачем, однак не проведені через РРО та не виданий відповідний чек.
Вказана обставина, окрім даних акту перевірки, підтверджується запереченнями позивача на акт перевірки від 31.07.2010 року (а.с.43), в яких вона підтвердила факт отримання авансу в розмірі 200,00 грн. на придбання продуктів для банкету.
Таким чином, актом перевірки та доданими до нього доказами в повному обсязі підтверджується факт порушення позивачем у своїй діяльності п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та застосована до нього адміністративно-господарська санкція в розмірі п'ятикратної розміру від не проведеної через РРО суми продажу товарів 1000,00 грн. (200,00 грн. х 5) відповідає положенням п.1 ч.1 ст.17 цього ж Закону.
Згідно п.2,9,10 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року №265/95-ВР підприємці (фізичні особи - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичні особи (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи) зобов'язані видавати розрахунковий документ, забезпечувати щоденне друкування на РРО фіскальні звітні чеки та забезпечувати зберігання контрольних стрічок РРО.
В порушення вказаних вимог закону, позивачем 31.07.2010 року при отриманні грошей в якості передоплати за послуги в розмірі 200,00 грн. не був виданий розрахунковий документ покупцю, не забезпечено щоденне роздрукування денних фіскальних звітів РРО за 19.06.2010 року (був роздрукований 20.06.2010 року) та за 30.07.2010 року (в книзі КОРО фіскальних звіт за цю дату взагалі відсутній) та не забезпечено зберігання контрольних стрічок РРО за 30.07.2010 року.
Вказані порушення були підтверджені позивачем в акті перевірки від 31.07.2010 року №004827 (а.с.41-42), в запереченнях до акту перевірки від 31.07.2010 року (а.с.43), даними КОРО позивача (а.с.18-20).
Представником позивача в судовому засіданні не були надані докази поважності причин, з яких позивач не виконував приписи закону у зазначених випадках.
Застосована відповідачем штрафна санкція за невиконання приписів закону відповідає розмірам, встановленим до п.п.4,5 ч.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР.
Відповідно до п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»позивач повинен був забезпечити відповідність наявних готівкових коштів в місці проведення розрахунків даним денного звіту РРО.
Відповідно до п.2.2.14 акту перевірки (а.с.41-42) та опису наявних готівкових коштів в місці проведення розрахунків від 31.07.2010 року (а.с.52) була встановлена невідповідність наявних готівкових коштів даним денного звіту РРО позивача на суму 201,00 грн.
Вказана невідповідність підтверджена позивачем її власним підписом у акті перевірки та не зазначення про це у запереченнях проти нього, підписом посадової особи позивача ОСОБА_2 у описі від 31.07.2010 року (а.с.52).
Застосована відповідачем штрафна санкція в розмірі 1005,00 грн. за невиконання приписів закону відповідає п'ятикратному розміру суми невідповідності, встановленому ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (201,00 грн. х 5).
Згідно п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637 у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використання РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки повинні, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, зазначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
В порушення вказаного припису законодавства позивачем отримані готівкові кошти в розмірі 114,00 грн. за 19.06.2010 року були записані в КОРО (а.с.55), але без відповідного підтвердження цієї суми даними денного фіскального звіту РРО, оскільки виторг за 19.06.2010 року був зазначений у фіскальному звіті РРО лише 20.06.2010 (а.с.56), тобто запис у КОРО позивача щодо оприбуткування 114,00 грн. за 19.06.2010 року не підтверджений відповідним денним фіскальним звітом РРО, в зв'язку із чим, оприбуткування готівкових коштів позивачем було здійснено несвоєчасно (не на протязі 19.06.2010 року). Пояснення представника позивача з цього приводу, що причиною неможливості своєчасного роздрукування денного фіскального звіту РРО стало аварійне відключення енергопостачання не підтверджений жодним доказом та про відсутність енергопостачання в цей період часу не зроблено відповідного запису у КОРО позивача, в зв'язку із чим, на підставі положень ч.1 ст.71 КАС України, суд не приймає їх до уваги.
Також, в порушення вищенаведеної правової норми, позивачем 30.07.2010 року не була оприбуткована сума готівкових коштів в розмірі 4258,60 грн., оскільки денний фіскальний звіт за цю дату взагалі не складався та у книгу КОРО не підклеювався, що підтверджується записом посадових осіб органу ДПС України у книзі КОРО позивача (а.с.20) та не заперечується представником позивача в судовому засіданні. Таким чином, сума готівкових коштів за 30.07.2010 року не була оприбуткована позивачем за правилами, встановленими п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637.
Відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року №436/95 за не оприбуткування (несвоєчасне оприбуткування) готівкових коштів встановлена відповідальність в п'ятикратному розмірі не оприбуткованої (несвоєчасно оприбуткованої) суми, що становить суму 21863,00 грн. ((114,00 грн. + 4258,60) х 5).
Таким чином, розмір застосованої штрафної санкції у рішенні від 09.08.2010 року №0000852330 (а.с.11) у сумі 21863,00 грн. відповідає фактичним обставинам справи, підтверджений належними доказами та відповідає вимогам ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року №436/95.
За таких обставин, прийняття органом ДПС України оскаржуваних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.08.2010 року №0000832330 (а.с.10) на суму 2855,00 грн. та від 09.08.2010 року №0000852330 (а.с.11) на суму 21863,00 грн. відповідає вимогам п.1,4,5 ст.17, ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР та ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року №436/95, а тому є правомірним і суд повинен відмовити у задоволенні позовних вимог щодо визнання незаконними та скасування таких актів суб'єкту владних повноважень на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами, встановленими ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Южне Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.08.2010 року №0000832330 та від 09.08.2010 року №0000852330 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 12 серпня 2011 року
Суддя Єфіменко К.С.