Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002
м. Миколаїв.
20.07.2011 р. Справа № 2а-4030/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О. за участю секретаря судового засідання Миндрул Л.В., пр. позивача: Козлівська В.М. керівник, ОСОБА_2, дов. № 121, від 26.04.11; ОСОБА_3, дов. № 1162, від 28.01.11; пр. відповідача 1: ОСОБА_4, дов. № 12/10/10-014/г, від 15.04.11 р.; 2: ОСОБА_5, довіреність № 13/8/10-014/г, від 15.06.11; 3) ОСОБА_6 дов. від 19.07.2011 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомВАТ "Коблево", вул. Одеська, 6,Коблеве,Березанський район, Миколаївська область,57453
доДПІ у Березанському районі Миколаївської області, вул. Леніна, 80,Березанка,Березанський район, Миколаївська область,57400
провизнання нечинним податкове повідомлення-рішення від 18.01.2011 р. №0000023200,
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Березанському районі Миколаївської області про визнання нечинним (недійсним) податкове повідомлення-рішення від 18.01.2011 р. № 0000023200
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що податкове повідомлення рішення підлягає скасуванню, оскільки у ньому визначено податкове зобов'язання, яке складається з неіснуючого податку або штрафної санкції СПИРТ, факт використання спирту за нецільовим призначенням відсутній, оскільки при додаванні чи змішуванні виноматеріалів з іншими компонентами, в т.ч і з винно-спиртовим настоєм та спиртом, виноматеріал до досягнення кондиції вермуту залишається виноматеріалом. Податкові векселі, які підприємство подавало відповідачу, всі погашені, що підтверджує факт цільового використання спирту. Податкове повідомлення - рішення прийняте ДПІ, хоча відповідальним за нарахування штрафних санкцій за нецільове використання спирту є Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, тому у ДПІ відсутні повноваження по накладанню санкцій за нецільове використання спирту.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити в позові, оскільки відповідно до акта перевірки було встановлено порушення позивачем п.12 постанови КМУ № 1266 в частині нецільового використання спирту етилового. Податкове повідомлення-рішення ДПІ прийнято правомірно, на підставі Наказу ДПА № 355 від 27.05.2008 р., яким передбачено, що у разу встановлення за результатами перевірки порушень вимог податкового та іншого законодавства, за розглядом матеріалів перевірки керівником податкового органу , на обліку в якому перебуває платник податків, приймаються та надсилаються платнику податків податкові повідомлення-рішення. Зазначення в повідомленні-рішенні вид платежу СПИРТ -це комп'ютерна описка, а код бюджетної класифікації України за доходами 3014020100- це назва податку значиться, як акцизний збір із вироблених в Україні товарів, тому в податковому повідомленні-рішення позивачу визначено грошове зобов'язання у виді штрафної санкції по акцизному податку. Факт нецільового використання позивачем спирту підтверджується тим, що на підставі нарядів, виданих Департаментом ВАТ «Коблево»отримувався спирт етиловий для виробництва виноматеріалів виноградних (код продукції УКТ ЗЕД-2204), а позивачем спирт використовувався для виготовлення винно-спиртового розчину, який в подальшому використовувався для виготовлення вермутів та купажів вермутів ( код продукції відповідає УКТ ЗЕД 2205). Винно-спиртовий розчин не є виноматеріалами виноградними, на виробництво яких видано наряди на відпуск спирту. В купажних листах не вказано, що купажні виноматеріали є саме виноматеріалами виноградними.
У судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку:
Актом № б/н від 30.12.2010 р. про результати позапланової виїзної перевірки ВАТ «Коблево»з питань дотримання вимог законодавства України, яке регулює виробництво та обіг спирту,алкогольних напоїв за період з 01.08.2010 р. по 01.12.2010 р. та перевірки відомостей,зазначених у довідках векселедавця,про цільове використання спирту етилового до податкових векселів № 1812391 та 0332602, яка проводилась Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Миколаївській області встановлено порушення:
- Факт нецільового використання спирту у кількості 17 028,04 дал б.с на суму акцизного збору 6 491 290,60 грн.
На підставі акта перевірки ДПІ у Березанському районі прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000023200 від 18.01.2011 р. , яким позивачу визначила суму грошового зобов'язання у вигляді штрафної санкції в сумі 10 758 315,67 грн. за платежем СПИРТ, 3014020100 за порушення п.3,12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. за № 1266 «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом»та відповідно до пп.229.1.17 п.229.1 ст.229 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755.
В акті перевірки зазначено, що для перевірки представлено наряди на відпуск спирту від 26.08.2010 р. № 1462 та від 03.11.2010 р. № 1834, видані Департаментом САТ ДПА України, у яких зазначено, що мета використання спирту етилового -виробництво виноматеріалів виноградних. ВАТ «Коблево»представлені купажні листи, згідно яких спирт етиловий у кількості 12 192,9 дал б.с. направлено у купаж з виноматеріалами виноградними, настоями інгредієнтів пряно-ароматичної рослинної сировини та цукром-піском. Отже, підприємством здійснюється приготування вермуту шляхом купажування. Відбувається не виробництво виноматеріалів виноградних на вермут, як зазначено в купажних листах, а виробництво купажів вермутів. У рядках таблиці 3 Технологічної інструкції по виробництву вермуту сухого, міцного та десертного білого, рожевого, червоного «Маренго», яка є власністю ВАТ «Коблево»зазначено, що після змішування (купажування) компонентів отриманий продукт називається «купаж вермуту», адже ніяк не «виноматеріал виноградний на вермут».
Також ВАТ «Коблево»надало документи, згідно яких 2 490,67 дал.б.с було використано для приготування винно-спиртового розчину. Згідно технологічної інструкції на виробництво вермутів вино-спиртовий розчин використовується для виготовлення винно-спиртового настою, який в подальшому направляється на приготування купажів вермуту. Винно-спиртовий розчин не є виноматеріалами виноградними, на виробництво яких видано наряд на відпуск спирту.
На підставі наряду на відпуск спирту від 21.05.2010 р. № 933 отриманий спирт в кількості 2344,47 дал б.с. використано на виготовлення винно-спиртового розчину, який в подальшому використано було для виробництва настоїв інгредієнтів. Тобто здійснюється приготування вермутів шляхом купажування. Відбувається не виробництво виноматеріалів виноградних на вермут, як зазначено у купажних листах, а виробництво вермутів, які відповідно УКТ ЗЕД мають код 2205.Оскільки винно-спиртовий настій не є виноматеріалом виноградним, а лише необхідним інгредієнтом, що входить до складу вермуту спирт використано не за призначенням, як це вказано в наряді на відпуск спирту від 21.05.2010 р. № 933.
Відповідно до п.3,12 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом»№ 1266 від 29.08.2002 р. На підставі рознарядок та довідок, виданих органами державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, в яких зазначається обсяг і мета використання спирту, департамент до 25 числа місяця, що передує наступному кварталу, оформляє та видає наряди на відпуск спирту для його споживання на внутрішньому ринку. Наряди оформлюються у триденний строк від дня надходження рознарядок. Форма довідки та порядок її видачі визначаються Державною податковою адміністрацією. Довідка дійсна протягом поточного кварталу. Покупцям, які придбали спирт, забороняється використовувати його не за призначенням, продавати, крім оптової торгівлі, що здійснюється закладами охорони здоров'я та підприємствами зооветеринарного постачання на медичні та ветеринарні цілі, або передавати іншим суб'єктам підприємницької діяльності, в тому числі в борг, а також обмінювати.
Згідно з п.229.1.17 ст.229 ПК України у разі нецільового використання суб'єктами господарювання спирту етилового та біоетанолу, що отримані, як сировина для виробництва продукції, зазначеної в п.229.1.1.( якою передбачено, що податок справляється за ставкою 0 грн. за 1литр 100% спирту із спирту етилового,який використовується підприємствами первинного та змішаного виноробства для виробництва виноградних та продово-ягідних виноматеріалів та сусла), з таких суб'єктів справляється штраф у розмірі,який обчислюється виходячи з обсягів використаних не за призначенням спирту етилового та біоетанолу та ставки акцизного податку , передбаченої п.215.3 ст.215 цього Кодексу, збільшеної в 1,5 раза.
Сума штрафної санкції складає, згідно розрахунку відповідача 170280,4 л ( використаних не за цільовим призначенням) х 42,12 грн.( ставка акцизного податку на спирт, згідно п.215.3.1 ПК України ( код товару (продукції згідно УКТ ЗЕД 2207) х 1,5 ( передбачено п.229.1.17 ПК України), що складає 10 758 315,67 грн.
Згідно зі ст. 1, 11 Закону України «Про виноград та виноградне вино»від 16.06.2005 р. № 2662 виноматеріали виноградні -продукти первинної переробки винограду, призначені для виробництва вин та іншої виноробної продукції, виноробна продукція -це вина тихі, шампанські, ігристі та газовані, вермути, бренді, коньяки і алкогольні напої виноградного походження. Вермути -ароматизовані алкогольні напої виноградного походження, отримані шляхом змішування сухого та кріпленого вин, спиртових рослинних екстрактів, спирту етилового ректифікованого та цукру.
Наряди на отримання спирту № 933 від 21.05.2010 р., № 1463 від 26.08.2010 р., №1834 від 03.11.2010 р. свідчать, що мета використання спирту -виробництво виноградних виноматеріалів.
На підставі ст. 3 Закону України «Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої»( в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) до отримання спирту етилового з акцизного складу підприємствами первинного виноробства для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла, видається податковий вексель, авальований банком (податкова розписка), на суму акцизного збору, нарахованого на обсяг спирту етилового. Строк, на який видається авальований податковий вексель (податкова розписка), не може перевищувати 180 календарних днів. Видача податкового векселя, авальованого банком (податкової розписки), здійснюється до моменту отримання спирту етилового з акцизного складу. Податковий вексель, авальований банком (податкова розписка), може бути виданий лише підприємством первинного виноробства, яке є виробником виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла. Векселедержателем є орган державної податкової служби за місцем реєстрації векселедавця. Податковий вексель, авальований банком (податкова розписка), вважається погашеним у разі документального підтвердження факту цільового використання спирту етилового для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла. У разі якщо передбачений цією статтею податковий вексель, авальований банком (податкова розписка), не погашається у визначений термін, векселедержатель здійснює протест такого векселя (податкової розписки) у неплатежі згідно з чинним законодавством та протягом одного робочого дня з дня здійснення протесту звертається до банку, який здійснив аваль цього векселя (податкової розписки), з опротестованим векселем (податковою розпискою). Банк-аваліст зобов'язаний не пізніше операційного дня, наступного за днем звернення векселедержателя з опротестованим векселем (податковою розпискою), переказати суму, яка вказана у цьому векселі (податковій розписці), векселедержателю. Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються до отримання спирту етилового з акцизного складу, який використовується підприємствами первинного виноробства для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла, встановлюється Кабінетом Міністрів України ( 796-2005-п ).
Згідно з п.8,9 Постанови Кабінету Міністрів “Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються підприємствами первинного виноробства до отримання з акцизного складу спирту етилового, який використовується ними для виготовлення виноградних, плодових та інших виноматеріалів і сусла” від 23 серпня 2005 р. N 796 податковий вексель вважається погашеним у разi документального пiдтвердження факту цiльового використання спирту етилового для виготовлення виноградних, плодових та iнших виноматерiалiв i сусла»передбачено, що пiдставою для погашення векселедержателем податкового векселя є довiдка векселедавця про цiльове використання спирту етилового за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, та звiтнiсть про обсяги виробництва. Погашення податкового векселя проводиться шляхом проставлення на його лицьовому боцi вiдбитка штампа з написом "ПОГАШЕНО", що засвiдчується пiдписом керiвника (заступника керiвника) та печаткою векселедержателя.
Позивач надав податковій інспекції в обґрунтування цільового використання спирту документальне підтвердження мети використання спирту ( акти, купажні листи).
На всіх простих векселях № 1812393 від 27.08.2010 р., № 0332601 від 28.09.2010 р., № 0332600 від 28.09.2010 р., № 1812399 від 24.09.2010 р., № 1812398 від 24.09.2010 р., № 1812397 від 23.09.2010 р., № 1812396 від 20.09.2010 р., № 1812395 від 09.09.2010 р., № 1812394 від 27.08.2010 р., № 1812391 від 18.06.2010 р., наданих позивачем податковій інспекції стоїть штамп податкової інспекції «погашено», що відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів свідчить про факт цільового використання спирту етилового.
Вермут, відповідно до затвердженої Міністерством аграрної політики України технологічної інструкції на виробництво вермутів ТІ У 00011050-15.95.10:2008, - це ароматизовані алкогольні напої , які виготовляються на основі виноградних виноматеріалів з додаванням натуральних ароматичних екстрактів чи ароматних спиртів, отриманих із пряно-ароматичної рослинної сировини та, у разі потреби, спирту етилового ректифікованого, лимонної кислоти, цукру чи цукровмісних матеріалів і колеру згідно з чинними нормативними документами. Виготовлення вермуту має певні стадії : 1) Приготування винно-спиртового настою, який виготовляється з підготовленої і відсортованої рослинної сировини іі винно-спиртового розчину, що готується із столових кріплених виноматеріалів та спирту -ректифікату. Рослинна речовина заливається винно-спиртовим розчином двічі у відповідному співвідношення для отримання міцності не менше 45 %,
2) Змішування (купажування) виноматеріалів, винно-спиртового настою, спирту, в результаті отримуємо купажний виноматеріал,
3) Технологічна обробка купажного виноматеріалу: знімається з осаду, охолоджується, фільтрується. Після закінчення цієї стадії купажний виноматеріал набуває властивостей вермуту.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив суду, що в нарядах на отримання спирту мета використання спирту була зазначена -виробництво виноматеріалів виноградних, а позивач використовував спирт не для виробництва виноматеріалів виноградних, а додавав спирт вже у готовий виноматеріал. Вермут -виробляється з купажних виноматеріалів, а не виноматеріалу виноградного. Виноматеріал виноградний це суміш сухого виноматеріалу з додаванням спирту та цукру для кріплених вин, а купажний виноматеріал - це суміш сухого виноматеріалу, спирту, цукру та настою інгредієнтів.
В судовому засіданні представник позивача, яка за фахом є технологом виноробства, що підтверджується дипломом Одеського технологічного інституту харчової промисловості, пояснила, що в своїй діяльності підприємство керується технологічною інструкцією на виготовлення вермуту. Згідно з цією інструкцією протягом процесу додавання до виноматеріалів необхідних компонентів до досягнення кондиції вермуту, виноматеріали вважаються купажними виноматеріалами та всі технологічні операції здійснюються з купажними виноматеріалами. До одержання готової продукції -вермуту всі технологічні операції здійснюються виробником у відношенні виноматеріалів. Купажний виноматеріал не перестає бути виноматеріалом виноградним, нормативного визначення купажний виноматеріал немає.
Таким чином, різниця між виноматеріалом виноградним та купажним виноматеріалом складає те, що у купажному виноматеріалі є настій інгредієнтів. Доказів того, що купажний виноматеріал не є виноматеріалом виноградним відповідач суду не надав. Посилання відповідача на те, що спирт додається до готового виноматеріалу не приймається судом до уваги, оскільки виготовлення вермуту згідно технологічної інструкції потребує тривалого процесу виробництва та на кожній стадії додаються необхідні інгредієнти.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вважає, що відповідач не довів суду належними засобами доказування правомірність прийняття ним податкового повідомлення-рішення № 18.01.2011 р. № 0000023200, оскільки всі прості векселі, які надавались позивачем ДПІ «погашені», що свідчить про факт цільового використання спирту та не довів суду, що купажний виноматеріал не є виноматеріалом виноградним, в зв'язку з чим спирт використовувався позивачем не за цільовим призначенням.
Позивач просить визнати податкове повідомлення-рішення нечинним (недійсним), але нечинним можна визнати тільки нормативно-правовий акт, а за своєю правовою природою податкове-повідомлення рішення є актом індивідуальної дії, а не нормативно-правовим актом. Визнання рішення недійсним є тотожним поняттям незаконним, неправомірним та є різними словесними вираженнями одного і того самого способу захисту порушеного права позивача, а саме визнання акта протиправним.
За таких обставин, на підставі п.2 ст. 11 КАС України, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи та визнати податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати його.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Судові витрати у вигляді судового збору підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України на підставі ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11,71,94,158-163, 167, 254 КАС України суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 18.01.2011 р. № 0000023200 на суму 10 758 315,67 грн.( десять мільйонів сімсот п'ятдесят вісім тисяч триста п'ятнадцять грн. 67 коп.).
3.Повернути Відкритому акціонерному товариству «Коблево», Миколаївська область, Березанський район, с. Коблево, вул. Одеська,6 з Державного бюджету України судовий збір в сумі 3,40 грн. ( три грн.40 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т. О. Гордієнко
Повний текст постанови складений
та підписаний суддею 25.07.2011 р.