79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
15 серпня 2011 р. № 2а-5509/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
суддів Кузьмича С.М.
Мричко Н.І.
за участю секретаря - Васильків О.С.
за участю позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністра Оборони України, начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних сил України, Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Командувача Західного оперативного командування, Військового комісара Львівської області військового комісаріату, Військового комісара Яворівсько-Мостиського військового комісаріату про присвоєння військового звання полковника юстиції запасу та поновлення для проходження військової служби, -
ОСОБА_2 звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Міністра Оборони України, начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних сил України, Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Командувача Західного оперативного командування, Військового комісара Львівської області військового комісаріату, Військового комісара Яворівсько-Мостиського військового комісаріату, та з врахувнням поданих уточнень просить присвоїти військове звання полковника юстиції запасу згідно ст.31 Закону України ?Про загальний військовий обов'язок і військову службу? та ст.74 ?Про положення про проходження громадян України військової служби? та поновити підполковника юстиції запасу ОСОБА_2 для проходження військової служби в лавах Збройних сил України, так як придатний за станом здоров'я в мирний і воєнний час і не досяг граничного віку перебуваючи в запасі, згідно ст.27 Закону України ?Про загальний військовий обов'язок і військову службу??. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі не належно виконують свої владні функції, на його звернення надають формальні відписки, чим порушують передбачені Конституцією та Законами України права.
Позивач в судовому засіданні просив позов задовольнити в межах уточнених позовних вимог.
Відповідачі явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, належним чином повідомлені про розгляд справи.
Справа розглядається за наявними в матеріалах справи письмовими доказами у відповідності до ст.71 КАС України.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 серпня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов до задоволдення не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08 вересня 2004 року у відповідності до наказу Міністра оборони №612 та наказу командира військової частини А2093 №215 від 27.09.2004р. позивача -підполковника юстиції ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас за пунктом 67 підпунктом “в” (у зв'язку зі скороченням штатів). Згідно наказів позивача направлено на військовий облік до Яворівського РВК Львівської області.
В судовому засіданні позивач пояснив, що оскільки звільнений по скороченню з військової служби за п.67, підпунктом "В" (у зв'язку із скороченням штату) та придатний за станом здоров'я для проходження військової служби в мирний або воєнний час і недосяг граничного віку перебуває в запасі до 50 років звертався до відповідачів зі скаргами на неправомірні дії посадових осіб Яворівсько-Мостиського ОРВК та Львівського ОВК на предмет присвоєння йому військового звання полковника юстиції запасу, так як згідно ст.ст.47, 48 Закону України ?Про військовий обов'язок та військову службу? перебуває у званні підполковника юстиції з 24.11.2003р., проте відповідачі надавали йому формальні відповідді з якими він не погоджується.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно ч.5 ст. 5 Закону України ?Про військовий обов'язок та військову службу? від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі-Закон №2232), присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військовому званні військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, переатестація військовозобов'язаних, які мають спеціальні звання, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби громадянами України, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
Статтею 31 Закону №2232 передбачено, що військовозобов'язаним, які пройшли навчальні збори і склали заліки за програмою навчання або здобули відповідну освіту чи досвід роботи на керівних посадах, можуть бути присвоєні чергові військові звання в запасі в порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України та нормативно-правовими актами з питань військового обліку військовозобов'язаних. Порядок присвоєння військових звань резервістам встановлюється положеннями про проходження військової служби громадянами України та положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
У відповідності до п.74 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 з наступними змінами, чергові військові звання до полковника запасу (капітана 1 рангу запасу) включно присвоюються особам офіцерського складу, які перебувають у запасі, після закінчення строків вислуги у попередньому військовому званні за умови отримання позитивних висновків атестації та успішного проходження навчальних зборів за посадою, що відповідає черговому військовому званню. Особам офіцерського складу, які перебувають у запасі та не пройшли навчальні збори у період перебування у відповідному військовому званні (у разі, коли штатна категорія посади, на яку вони призначаються на особливий період, відповідає черговому військовому званню або вище), та особам офіцерського складу, які перебувають на спеціальному військовому обліку, чергові військові звання до полковника запасу (капітана 1 рангу запасу) включно присвоюються після закінчення строків вислуги у попередньому військовому званні за умови здобуття відповідної освіти чи необхідного досвіду роботи на керівних посадах, споріднених з їх військово- обліковими спеціальностями.
Згідно Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Силах України затверджене Указом Президента України від 1 лютого 2007р. № 66/2007 із змінами і доповненнями, службу у військовому резерві проходять військовозобов'язані, придатні до військової служби за станом здоров'я, які не досягли граничного віку перебування у військовому резерві та здатні з урахуванням місця проживання (перебування), професійних і моральних якостей до проходження служби у ньому (далі - резервісти). (п.4) Військові звання присвоюються резервістам з урахуванням їх професійних якостей, організаторських здібностей, рівня військової та спеціальної підготовки, досвіду служби, посади, яку вони займають, та інших умов, передбачених цим Положенням. (п.31) За резервістами зберігаються військові звання запасу, присвоєні їм до прийняття на службу у військовому резерві. (п.32)
У відповідь на звернення позивача військовий комісар Яворівсько-Мостиського об'єднаного районного військового комісаріату 21.07.2010р. повідомляв, що у Яворівсько-Мостиському ОРВК в нарядах на призначення на особливий період посад офіцерів запасу штатної категорії "полковник" ВОС-850300 на призов офіцерів запасу при мобілізації відсутні, на спеціальному обліку позивач не перебуває, таким чином атестуванню на чергове військове звання "полковник запасу", на даний час, він не підлягає. Проходити службу у військовому резерві позивач може, так як проживає у населеному пунткі з яким дислокуються поряд військові частини, але за наявності посад, що підлягають заміщенню резервістами. На даний час заявок з Львівського ОВК, щодо комплектування військових частин резервістами з штатною категорією "полковник" ВОС-850300 не надходило.
4 липня 2010 року у відповідь на скаргу позивача військовий комісар Львівського обласного військового комісаріату повідомляв, що по причині того, що в районному райвійськоматі на спеціальному обліку позивач не перебуває, службу у військовому резерві не проходить, а в нарядах Західного оперативного командування на призов офіцерів запасу при мобілізації посади офіцерів запасу штатної категорії "полковник" за ВОС 850300 відсутні, атестуванню на чергове військове звання "полковник запасу", на даний час, він не підлягає. Окрім того вказано, що до військових звань додаються слова «медичної служби»або «юстиції»тільки особам офіцерського складу медичної та юридичної служб Збройних Сил України, які займають відповідну штатну посаду у порядку, визначеному Міністерством оборони України.
Як вбачається з відповідді тимчасово виконуючого обов'язки начальника управління особового складу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України від 16.02.2011р., на посаду зі штатно-посадовою категорією "полковник юстиції" за військово-обліковою спеціальністю за місцем перебування на військовому обліку позивача не може бути призначено, у зв'язку з відсутністю у військових організаційних структурах Збройних Сил України потреби в комплектуванні такої посади на особливий період. Навчальних зборів за посадою позивач не проходив, на спеціальному військовому обліку не перебуває, а відтак законних підстав для присвоєння йому військового звання "полковник юстиції" немає.
З аналізу норм чинного законодавства що регулює спірні правовідносини та фактичних обставин справи суд приходить до переконання, що закінчення терміну перебування у званні підполковника запасу є лише однією з умов чинного законодавства щодо присвоєння чергового військового звання у запасі.
З врахуванням того, що у Яворівсько-Мостиському ОРВК в нарядах на призначення на особливий період посад офіцерів запасу штатної категорії "полковник" ВОС-850300 на призов офіцерів запасу при мобілізації відсутні, на спеціальному обліку позивач не перебуває, що виключає атестування на чергове військове звання "полковник запасу", а також з врахуванням того, що заявок з Львівського ОВК, щодо комплектування військових частин резервістами з штатною категорією "полковник" ВОС-850300 не надходило, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні в задоволенні яких слід відмовити.
У відповідності до вимог ст.94 КАС України судові витрати у формі судового збору не належить стягувати зі стрін спору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 24, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст Постанови виготовлено 20.08.2011р.
Суддя Шинкар Т.І.
З оригіналом згідно
Суддя Шинкар Т.І.