24 травня 2011 року 11:20 Справа № 2а-0870/1266/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Татаринова Д.В.
при секретарі Сандига В.М.
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув;
від відповідача: не прибув;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрімпекс»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: державний реєстратор Запорізької міської ради - Сергеєва Тетяна Іванівна
про: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації
03.03.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі - позивач, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрімпекс» (далі - відповідач, ТОВ «Укрімпекс»), за участю третьої особи - державного реєстратора Запорізької міської ради Сергеєвої Т.І. у якому позивач просить суд:
- визнати незаконними дії товариства з обмеженою відповідальністю «Укрімпекс» щодо реєстрації свого місцезнаходження за адресою м. Запоріжжя вул. Горького. о. 1, оф. 501;
- скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «Укрімпекс». які внесені до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців під записом № 10731050019000651 від 01 грудня 2010 року, щодо зміни місцезнаходження ТОВ «Укрімпеке» з адреси: 03087. м. Київ. вул. Козицького буд. 5 на адресу: 69013. м. Запоріжжя, вул. Горького, буд. 1. оф. 501:
- скасувати зміни до відомостей про ТОВ «Укрімпекс», що не пов'язані зі змінами в установчих документах, щодо зміни місцезнаходження відповідача з адреси м. Київ. вул. Козицького буд. 5 на адресу м. Запоріжжя, вул. Горького. буд. 1, оф. 501. які внесено у Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб підприємців записом під № 10731050019000651 від 01 грудня 2010 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач, зазначає, що відповідач не звертався до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя за новим місцезнаходженням, ні з заявою про взяття на облік (форма № 1-ОПП), ні за отриманням довідки про взяття на облік платника податків (форма № 4-ОПП), на виконання вимог положень передбачених Податковим кодексом України та Порядком обліку платників податків і зборів, затверджена наказом ДПА України від 22.12.2010р. № 979 та зареєстрованого в Мін'юсті України 30.12.2010р. за № 1439/18734. Проведеними заходами, щодо перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню ТОВ «Укрімпекс» встановлено, що відповідач за новим місцезнаходженням (м. Запоріжжя, вул. Горького буд. 1, оф. 501), не знаходиться, що підтверджується актом перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню суб'єкта підприємницької діяльності від 02.02.2011р. № 50 , який складений у присутності приватного підприємця ОСОБА_2 Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повернення поштової кореспонденції направленої судом на юридичну адресу відповідача, з відмітками поштового відділення «за закінченням терміну зберігання, такої організації немає».
Відповідно до ч.4 ст. 33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
За приписами ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, направив суду письмові заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З позовними вимогами не погоджується, зазначає, що реєстраційні дії проведені згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Державний реєстратор не мав підстав для відмови у державній реєстрації. Підстави для відмови передбачені ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Дії державного реєстратора відповідають вимогам законодавства про державну реєстрацію. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, вислухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне:
ТОВ «Укрімпекс» (код ЄДРПОУ 32103271) зареєстроване 09.09.2004 державним реєстратором Бондаренко Л.М. Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, за юридичною адресою: вул. Івана Клименка, буд. 25, м. Київ, 03110.
01.12.2010 державним реєстратором Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації було проведено реєстраційну дію №10001135023 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Укрімпекс» на адресу: вул. Горького, буд. 1, офіс 501, м. Запоріжжя, 69013.
14.12.2010 державним реєстратором Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ЄДР) запис №13 про зняття з обліку ТОВ «Укрімпекс».
14.12.2010 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було внесено запис №14 про взяття на облік ТОВ «Укрімпекс» за адресою: вул. Горького, буд. 1, офіс 501, м. Запоріжжя, 69013. Державний реєстратор Запорізької міської ради своїм листом від 14.12.2010 № 2800 повідомила, що реєстраційна справа відповідача надійшла до державного реєстратора у Жовтневому районі м. Запоріжжя і прийнята на облік.
Згідно акту перевірки відповідності юридичної адреси фактичному місцезнаходженню від 02.02.2011 за №50 встановлено, що за адресою: вул. Горького, буд. 1, офіс 501, м. Запоріжжя, 69013 відповідач не знаходиться. Фактичне місцезнаходження відповідача не встановлено.
У відповідності до п. 8 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя 08.02.2011 повідомило Державного реєстратора Запорізької міської ради про відсутність юридичної особи (Відповідача) за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП).
02.02.2011 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Сергеєвою Т.І. до ЄДР було внесено інформацію щодо внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи.
Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає заявлені вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Пунктом 1 частини першої статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, втому числі на виконання делегованих повноважень.
Держава делегувала державному реєстратору Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» здійснювати від імені Держави державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ст.6 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці:
- проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
- проводить резервування найменувань юридичних осіб;
- передає органам державної статистики (далі органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;
- формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів;
- здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну;
- оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру;
- проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб-підприємців;
- проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами-підприємцями;
- звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;
- здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;
- вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;
- здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Як свідчать викладені повноваження державного реєстратора, ним не здійснюється під час проведення реєстрації перевірка документів на відповідність вимогам чинного законодавства, а лише перевіряється комплектність документів. Також він не зобов'язаний перевіряти мету суб'єкта господарювання спрямовану або не спрямовану на здійснення підприємницької діяльності, та в подальшому ведення фінансово-господарської діяльності.
Згідно ч.1 ст.19 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, що діяла на момент внесення змін щодо юридичної адреси) у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до ч.2 ст.19 зазначеного Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.
Як було встановлено матеріалами справи, 01.12.2010 державним реєстратором Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації було проведено реєстраційну дію №10001135023 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Укрімпекс» на адресу: вул. Горького, буд. 1, офіс 501, м. Запоріжжя, 69013. 14.12.2010 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було внесено запис №14 про взяття на облік ТОВ «Укрімпекс» за адресою: вул. Горького, буд. 1, офіс 501, м. Запоріжжя, 69013.
Згідно ч. 5 ст. 19 цього Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Статтею 31 Закону про реєстрацію передбачено скасування державної реєстрації змін до установчих документів (стосовно ТОВ «Укрімпекс» цієї дії не проводилось, тому що в установчих документах відсутнє посилання на місцезнаходження юридичної особи).
Свідоцтво про зміну місцезнаходження ТОВ «Укрімпекс» видане після проведення дії №1 073 107 0020 000651 згідно ст.19 Закону про реєстрацію.
У Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відсутній механізм скасування реєстраційної дії «внесення відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Про статус відомостей з ЄДР сказано у п.2 ст.18 Закону про реєстрацію: «Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними».
Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом. Це передбачено ст.53 Закону про реєстрацію.
Статтею 38 Закону про реєстрацію передбачені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством. Серед таких підстав є наявність в ЄДР запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. На підставі такого судового рішення здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» ТОВ «Укрімпекс» 14.12.2010 знято з обліку у державним реєстратором Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи. Реєстраційну справу передано до виконавчого комітету Запорізької міської ради, де 14.12.2010 юридичну особу і взято на облік.
Крім того, приймаючи дане рішення, суд також враховує наступне.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна податкова адміністрація України, до складу якого входить ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, є одним із органів державної виконавчої влади. Відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та Податкового Кодексу України.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Діяльність Державної податкової інспекції та її повноваження регламентуються Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України.
Стаття 11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» встановлює права органів державної податкової служби.
Зокрема, відповідно до п.17 ст.11 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до норм Податкового Кодексу України, п. 20.1.12. ст.. 20 ПК України у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання; п. 67.2. ст.. 67 в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Враховуючи викладене, чинним законодавством не передбачено право на звернення органів державної податкової служби до адміністративних судів з такими позовними вимогами про визнання недійсними змін до установчих документів ТОВ «Укрімпекс» щодо перереєстрації місцезнаходження, чи то зобов'язання Державного реєстратора внести запис, щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, що пов'язані зі зміною місцезнаходження юридичної особи, не можуть бути предметом судового розгляду в якості самостійних позовних вимог.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно: розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими, не підтвердженими зібраними у справі доказами а, отже, є такими, що задоволенню не підлягають.
За правилами ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Крім цього, позивачем не було надано суду доказів понесених ним судових витрат.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 27 травня 2011 року
Суддя Д.В. Татаринов