Постанова від 25.08.2011 по справі 0907/2-а-9396/2011

Справа № 0907/2-а-9396/2011 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 року м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Максимчина Ю.Д.

секретаря Когут О.О.

за участю представника позивача ОСОБА_1.

представника відповідача Кафарського О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірною відмови у перерахунку та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 49,50,54,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати відмову відповідача у перерахунку та виплаті йому пенсії неправомірною та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську провести перерахунок та виплатити йому як інваліду II групи, інвалідність якого пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсію у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав наведених в позовній заяві, просив позов задоволити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважав їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, посилаючись на те, що позивач дійсно є потерпілим від Чорнобильської катастрофи першої категорії та отримує пенсію по II групі інвалідності, яка відповідно до ст.49 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” складається з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Розмір пенсії позивачу визначений відповідно до ст.54 вказаного Закону, ч.4 якої встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності визначається КМ України. Просив у задоволенні позову відмовити з вказаних підстав.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково виходячи з наступного.

Судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права інваліда 2 групи, інвалідність якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, на отримання належного розміру державної та додаткової пенсії.

Так, позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи першої категорії та йому встановлено II групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 та довідкою МСЕ серії НОМЕР_2.

Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виплата якої відповідно до ст.53 Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.

Згідно ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Однак, положеннями п. п. 12, 15 п. 28 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких статті 50 та 54 викладені в новій редакції, а саме, статтею 50 визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у іншому розмірі ніж вказано у зазначеному Законі, згідно ст. 54 Закону у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році певного відсотку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 наведені положення Закону України про Державний бюджет України визнані неконституційними. За змістом п. п. 5, 6 наведеного Рішення положення Закону, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Вказане Рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів". Отже, визнані неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратили чинність з 22.05.2008 року.

Таким чином з 22.05.2008 року відновлено дію ст. ст. 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо встановлення розміру додаткової та державної пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в т. ч. інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою.

Тому відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі, визначеному ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 наведеного Закону слід визнати неправомірною. Що стосується обчислення пенсії, то вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" установлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акту, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Таким чином, положення частини 3 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування зазначеної величини ( мінімального розміру пенсії за віком ) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.

За таких обставин відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплату позивачу державної та додаткової пенсії, виходячи зі збільшеного розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік", а тому порушене право позивача підлягає поновленню.

На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 49, 50 ч. 1, 54 ч. 4, ст. 67 ч. 3 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ч.1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 12, 17, 69, 94, 158, 160-163, 167, 170, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську по відмові у перерахунку та виплаті ОСОБА_3 пенсії як інваліду другої групи, інвалідність якого пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3, як інваліду другої групи, інвалідність якого пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсію з 07 липня 2009 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначених на 2010 рік відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік", з урахуванням уже виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Максимчин Ю.Д.