Копія
Ухвала
Іменем України
Справа № 2а-4830/11/0124
30.06.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Санакоєвої М.А. , Єланської О.Е.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим, ОСОБА_2 на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Кулєшова О.І. ) від 21.03.11 у справі № 2а-4830/11/0124
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим (вул.Садова буд.4, м.Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)
про стягнення недоотриманої суми допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
Постановою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 21 березня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим щодо відмови ОСОБА_2 в приведенні розміру пенсії у відповідність з діючим законодавством та щодо відмови в призначенні державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим привести ОСОБА_2 розмір державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірах, встановлених ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та призначити ОСОБА_2 з 01 лютого 2011 року по 21 березня 2011 року державну пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для громадян, що втратили працездатність, визначених законами на момент виплати.
Не погодившись з даною постановою, відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 21 березня 2011 року скасувати та прийняти нову постанову, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Не погодившись з даною постановою, позивач: ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 21 березня 2011 року скасувати та прийняти нову постанову, позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим про зобов'язання вчинити певні дії залишити без задовольнити у повному обсязі.
Апеляційні скарги мотивовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального права.
Згідно зі статтею 197 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження, якщо подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши справу в порядку статей 195,197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим, як особа, що отримала інвалідність, пов'язану з наслідками аварії на ЧАЕС та належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 20.05.96.
Отже, на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач одержує пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю, розмір яких повинен визначатися виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена відповідними законами, але відповідач визначив розмір зазначених пенсій позивачеві згідно з постановами Кабінету Міністрів України від №530 від 28.05.2008 та №654 від 16.07.2008.
Задовольняючи позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії у розмірі, який є меншим, ніж встановлений цим законом, являються неправомірними.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ.
Відповідно до статті 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам IIІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Підпунктом 13 пункту 28 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 №207 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»стаття 50 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” викладена у новій редакції, відповідно до якої особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам ІІІ групи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 вказані зміни були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Тобто, з 22 травня 2008 року відновлено попередню редакцію статті 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
За таких обставин судова колегія вважає правильними та такими, що відповідають Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, висновки суду першої інстанції про те, що позивач має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).
За таких обставин судова колегія вважає правильними та такими, що відповідають Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, висновки суду першої інстанції про те, що позивач має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі статті 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” випливає, що під час визначення розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на викладене колегія суддів не приймає до уваги положення частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої слідує, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до Закону України " Про державний бюджет України на 2011 рік" встановлено розмір прожиткового мінімуму з 01.01.2011 по 31.03.2011 у розмірі 750,00грн., з 01.04.2011 по 30.09.2011 у розмірі 764,00 грн., з 01.10.2011 по 30.11.2011 у розмірі 784, 00 грн., з 01.12.2011 по 31.12.2011 у розмірі 800, 00 грн.
Враховуючи обставини справи постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм процесуального та матеріального права, підстав для скасування і ухвалення нового рішення не вбачається.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. 159, 195, 197, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим, ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
2. Постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 21.03.11 у справі № 2а-4830/11/0124 - залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя підпис Н.П.Горошко
Судді підпис М.А.Санакоєва підпис О.Е.Єланська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Н.П.Горошко