Постанова від 03.08.2011 по справі 2-а/2218/9375/11

Справа№2а/2218/10162/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2011 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд в особі судді Навроцький В.А., розглянувши в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницьку про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2011 року позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому зробити перерахунок пенсії, особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи II категорії відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 22.05.2008 року по припинення права по день припинення права на таку допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 01 червня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 22.05.2008 року по 29.11.2010 року залишено без розгляду в зв'язку з тим, що позивачем пропущено встановлений ст. 99 КАС України шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, оскільки підвищення до пенсії позивачці було виплачено у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Позивач віднесений до II категорії осіб, за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ст. ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивач як інвалід IІ групи захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 30 % мінімальної пенсії за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (частина друга статті 46 Конституції України).

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова Кабінету Міністрів України “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Зі статей 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене не може братись до уваги положення ч.3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Крім того, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. ст. 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, щодо визначення розміру та виплати пенсій.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, з врахуванням заявлених позовних вимог, позивач має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 30 листопада 2010 року по 31 травня 2011 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд вважає, що вимоги про стягнення з відповідача у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії замість органу, на який покладено такі повноваження. Обов'язок нарахування доплати до пенсії позивачеві в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України покладено на управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому за місцем проживання позивача.

На підставі наведеного та керуючись Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 25.05.2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”; ст. ст. 8, 46, 55, 152 Конституції України, ст. ст. 9, 14, 86, 122, 158, 160, 163, 183-2, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленого законом розміру мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому з 30 листопада 2010 року по 31 травня 2011 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із встановленого ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розміру мінімальної пенсії за віком та з урахуванням фактично отриманих сум.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова суду, прийнята в порядку скороченого провадження, виконується негайно.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Хмельницького

міськрайонного суду В.А. Навроцький