Справа № 2-а-4205/11
19 серпня 2011 року м.Ромни
суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області В.О. Шульга розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Ромни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ромни про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахунку пенсії і виплату заборгованості, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного Фонду України в м. Ромни, надалі УПФУ, і просить: визнати протиправними дії УПФУ щодо нарахування та перерахунку призначеної пенсії; зобов'язати УПФУ здійснити порахунок з 17 грудня 2010 року призначеної йому щомісячної додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та виплатити йому недоплачену пенсію за період з 15 грудня 2010 року з врахуванням проведених виплат; зобов'язати УПФУ здійснити перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 15 грудня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (Доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, у сумі 1650,43 грн. та виплатити йому недоплачену суму пенсії за період з 17 грудня 2010 року. В обґрунтування позовних вимог вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії і перебуває на обліку в УПФУ та отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, але в меншому розмірі, ніж це передбачено ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім цього він пенсіонер і отримуючи пенсію продовжує працювати, в зв'язку з чим, набувши необхідного страхового стажу, 1 листопада 2010 року звернувся до УПФУ з заявою про перерахунок розміру пенсії. Відповідач зробив йому перерахунок пенсії, але з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.
В судове засідання позивач не прибув, в позовній заяві просить розглядати справу у його відсутності.
В судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, надав заперечення в яких заявив про розгляд справи без участі його представника.
В зв'язку з вказаним, відповідно ст. 128 КАС України, враховуючи що перешкод для розгляду справи немає, але особи, які беруть участь у справі, не прибули, а потреби заслуховувати свідків немає, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області, одержує пенсію за віком, після призначення пенсії продовжив працювати і набув 24 місяця страхового стажу, що підтверджується пенсійним посвідченням і інформацією УПФУ.
ОСОБА_1 у відповідності до ч. 3 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове страхування» звернувся до УПФУ в м. Ромни із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі та страховому стажу з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, і надав необхідні документи. Після опрацювання документів був зроблений перерахунок пенсії, і для перерахунку застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Як вбачається з відповіді УПФУ від 1 червня 2011 року на адресу ОСОБА_1, перерахунок пенсії проведений з 1 квітня 2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2). Дані обставини підтверджені посвідченням виданим 22 грудня 1992 року і інформацією УПФУ.
ОСОБА_1 призначена додаткова пенсія, як особі віднесеній до 2 категорії в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно ПКМ України від 28 травня 2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Вказані обставини підтверджені інформацією УПФУ.
В зв'язку з вказаним суд приходить висновку, що між сторонами склалися спірні правовідносини щодо перерахунку основної пенсії та визначення розміру додаткової пенсії.
Розпорядження та рішення УПФУ у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень. За таких обставин суд вважає, що правові наслідки для позивача створює розпорядження та рішення, але їх позивач не оскаржує.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б"підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Між тим, враховуючи пріоритетність законів на підзаконними актами, суд вважає, що зазначена норма не підлягає застосуванню, оскільки Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, не передбачений, а тому не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови КМ України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян " не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Враховуючи викладене позовні вимоги в частині перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати (Доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, у сумі 1650,43 грн. задоволенню не підлягають.
Відповідно частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій, це зокрема, державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
19 червня 2011 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", в п. 7 якого вказано Прикінцеві положення доповнити пунктом 4 такого змісту: 4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Відповідна постанова прийнята КМ України 6 липня 2011 року за № 745 і набрала чинності 23 липня 2011 року.
В зв'язку з вказаним, вимоги позивача в частині перерахунку розміру додаткової пенсії, суд вважає обґрунтованими частково і такими, що підлягають задоволенню по 22 липня 2011 року, так як ОСОБА_1 у відповідності ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначена і виплачується, додаткова пенсія. Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд доходить висновку, що при визначенні позивачеві розміру додаткової пенсії застосуванню підлягали статті 49-50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Надання законодавцем права Кабінету Міністрів України визначати розмір та порядок соціальних виплат не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав особи, встановлених Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень Закону, до часу внесення змін в Закон.
При визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За таких обставин позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 10, 11, 12, 71, 158 -163, 167, 186 КАС України , -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ромни про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахунку пенсії і виплату заборгованості задоволити частково.
Визнати протиправними дії УПФУ щодо нарахування та виплати додаткової пенсії відповідно Закону України "Про статусу і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленої Законом України "Про державний бюджет на 2010 рік".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в М. Ромни Сумської області провести ОСОБА_1 перерахунок розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, починаючи з 15 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленої на час коли мали бути нарахування та виплати.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга