Україна
Постанова
Іменем України
6 травня 2008 року справ № 22-а-3700/08
зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Бадахової Т.П.
Дяченко С.П.
при секретарі судового засідання
Чуріковій Я.О.
за участю представників:
від позивача: не з”явився
від відповідача:
Чернега І.М. - за дов. від 15 січня 2008 року.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 12 лютого 2008 року
по адміністративній справі№ 2-а-1052/08 (суддя Кошкош О.О.)
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю „ТіС” м. Донецьк
доДержавної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
про
скасування рішення
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2008 року у справі № 2-а-1052/08 (арк. справи 92-94) задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „ТіС” до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15 жовтня 2007 року №0002882344.
В апеляційній скарзі відповідач (арк. справи 97,98) просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач у запереченнях на апеляційну скаргу та його представник під час апеляційного розгляду справи проти доводів відповідача заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, третьої особи, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю „ТіС” зареєстроване 19 грудня 2001 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, взяте на облік до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька 27 грудня 2001 року.
У межах повноважень, визначених Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, органи державної податкової служби проводять планові перевірки стосовно додержання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги), інших вимог вищевказаного Закону згідно з затвердженими керівництвом податкових органів планами-графіками проведення перевірок, затвердженого у встановленому порядку та узгоджено з ДПА, в матеріалах справи знаходиться план-графік узгоджений з ДПА у АР Крим.
До графіку перевірок на липень 2007 року з питань дотримання вимог встановленого порядку проведення розрахунків за готівку по відділу оперативного контролю включено позивача.
Статтями 15 та 16 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Планові або позапланові перевірки осіб, які використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки, книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку передбаченому законодавством України.
Законами, що не пов'язані з нарахуванням та сплатою податків, зборів (обов'язкових платежів), є Закон України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, який регулює правовідносини суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та Закон України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
На підставі направлень №№ 0000417/2, 0000418/2 від 12 липня 2007 року, зазначено склад перевіряючи, яким було надано право на здійснення перевірки ТОВ „ТіС”.
Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька здійснила перевірку господарської одиниці - магазину, що розташований у м. Євпаторія проспект Перемоги,63 а, з питань контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, за результатами якої складений акт перевірки №01011930/2330 від 12 липня 2007 року (арк. справи 11,12).
Під час перевірки встановлені порушення вимог статті 3 п.1,2.13 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме у частині невидачі відповідного розрахункового документу, не проведення розрахункової операції, без застосування РРО та не оприбуткування готівки у повної суми їх фактичних надходжень у книгу обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. А також порушено статті 3 п.1, ст.. 7 п.1 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, в частині порушення порядку використання торгового патенту, а саме здійснення роздрібної торгівлі мобільними телефонами, аксесуарами та ваучерами поповнення мобільним зв'язком без придбання відповідного торгового патенту, в кутку покупця знаходився тільки дозвіл на розміщення торгового об”єкту.
За результатами перевірки складено акт, який після ознайомлення було підписано керуючим магазином ОСОБА_1
Акт складено відповідно до наказу Державної податкової адміністрації від 4 квітня 2002 року №155/ДСК „Про порядок оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності”.
15 жовтня 2007 року заступником керівника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Г.В. Трубинською було прийнято Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1350,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року № 509/-XII (із змінами та доповненнями).
Згідно з пунктом 4 статті 10 цього Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Відповідно до статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України.
Згідно статті 9 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Згідно з пунктом 1 статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво та обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснення заходів щодо вилучення, знищення або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищення тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Таким чином, здійснюючи перевірку фахівці податкового органу діяли в межах повноважень, наданих їм чинним законодавством.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідачем проведена позапланова виїзна перевірка.
Згіднозі статтею 11-1 Закону України “Про державну податкову службу” встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності обставин передбачених у цій статті
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Статтею 11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.
Таким чином, здійснюючи перевірку, фахівці податкового органу діяли в межах повноважень, наданих їм чинним законодавством.
Посилання позивача на те, що акт перевірки був підписаний керуючою магазину, яка не є посадовою особою суб'єкту господарювання. Це ствердження помилково, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року №833 „Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення” пунктом 37 якого передбачено, що перевірка дотримання цих Порядку та привал проводиться посадовою особою відповідного органу пред'явлення службового посвідчення та направлення на перевірку в присутності особи, що здійснює продаж товарів, і представника суб'єкта господарювання, що перевіряється.
Результати перевірки оформлюється актом, один примірник якого залишається у суб'єкта господарювання.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 55, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2008 року у справі № 2-а-1052/08 - задовольнити.
Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2008 року у справі № 2-а-1052/08.
У задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю „ТіС” до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002882344 від 15 жовтня 2007 року у сумі 1350, 00 грн. - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 6 травня 2008 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 6 травня 2008 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: Т. П. Бадахова
С.П. Дяченко
З оригіналом згідно:
Суддя Р.Ф. Ханова