ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
місто Київ
17 год. 47 хв.
03.04.2008 р. № 3/511
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Блажівсько Н. Є. при секретарі Серпутько Т. С.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1(паспорт НОМЕР_1 від 4 липня 1998 року)
від відповідача-1: не з'явився
від відповідача-2: Бензар К.С. (довіреність № 09/207-11 від 11 лютого 2008 року)
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
За позовом
ОСОБА_1 (надалі -Позивач)
до
Виконавчого органу КМДА Головного Управління соціального захисту населення (надалі - Відповідач-1) та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (надалі -Відповідач-2)
про
зобов'язання вчинити дії
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 3 квітня 2008 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Виконавчого органу КМДА Головного Управління соціального захисту населення та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення з Відповідача недоплаченої щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій в розмірі 4 725 грн. 00 коп.
Свої позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що йому було виплачено не в повному обсязі щорічну разову грошову допомогу чим порушено Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ та Рішення Конституційного суду України від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 та від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.
На думку Позивача, у 2005, 2006 та 2007 роках сплата одноразової грошової допомоги здійснювалась Відповідачами у порядку абсолютно тотожному її сплаті в 2004 році та на підставі аналогічних законодавчих актів, що і в 2004 році, тобто, без врахування доходів та вимог зазначених в рішенні Конституційного Суду України. Позивач вважає, що сума недоплати, яка утворилась у 2005, 2006 та 2007 роках внаслідок неправомірних дій Відповідачів повинна бути відшкодована ним в повному обсязі.
Відповідач-1 проти позову заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач-2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перерахування коштів на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2005-2007 роки, як учаснику бойових дій, який є військовослужбовцем, проведена на підставі списків, із зазначенням розміру допомоги, наданих центру Національним інститутом проблем міжнародної безпеки при Раді національної безпеки і оборони України та апаратом Ради національної безпеки та оборони України. А саме, за 2005 рік було перераховано 250 грн.; за 2006 рік -250 грн. та за 2007 рік -1400 грн.
Представник Відповідача-2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення Позивача та представників Відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ (далі -Закон 3551), Рішеннями Конституційного суду України від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 та від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Позивач -ОСОБА_1, є учасником бойових дій, має відповідне посвідчення НОМЕР_1 від 21 грудня 1999 року.
Згідно із положеннями статті 12 Закону України 3551 в редакції від 9 липня 2007 року - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з частиною 1 статті 17-1 Закону 3551 - щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Тобто, як передбачено вищевказаними Законами, виплата щорічної разової допомоги в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком учасникам бойових дій, здійснюється органами праці та соціального захисту населення.
Як свідчать фактичні обставини справи, вказані списки були надані за відповідні періоди з зазначенням виплати у занижених розмірах. А саме, в 2005 році Позивачу нараховано виплату грошової допомоги в розмірі 250,00 грн., в 2006 році в розмірі 250, 00 грн., в 2007 році в розмірі 280,00 грн.
Тобто, було занижено розмір встановленої разової грошової допомоги Позивачу, а Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Позивачу здійснена часткова виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за відповідні періоди, в тому числі і за 2007 рік. Таким чином фактично одноразова грошова допомога позивачу виплачувалася лише частково.
Зазначене обумовлено тим, що законами України про Державний бюджет України на відповідний рік встановлювалися інші, значно нижчі, ніж встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни» гарантії їх соціального захисту», розміри щорічної одноразової грошової допомоги.
Згідно із статтею 1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Таким чином, дії Відповідачів, суперечать нормам конституції України про визнання України соціальною державою. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, судом враховано рішення Конституційного Суду України про соціальні гарантії громадян від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (далі -Рішення). В рішенні, зокрема, зазначено, що стаття 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якою встановлювалася щорічна разова грошова допомога, зокрема, учасникам бойових дій в розмірі 280 грн. 00 коп., не відповідає Конституції України, тобто є неконституційною. В пункті 4 Рішення, Конституційний Суд України додатково зазначив, що його рішення має преюдиціальне значення, тобто таким, що не потребує доказів при прийняті рішень для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку, що визнанні неконституційними.
Неправомірність дій Відповідачів також підтверджується наступним.
Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання щорічної разової грошової допомоги (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для інвалідів І групи, ветеранів Великої Вітчизняної війни, як складової їхнього правового статусу), будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом -відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання учасникам бойових дій певних гарантій, а саме забезпечення їх щорічною разовою грошовою допомогою, така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Згідно із положеннями статті 12 Європейської соціальної хартії від 3 травня 1996 року, яка ратифікована Законом України № 137-V від 14 вересня 2006 року метою забезпечення ефективного здійснення права на соціальне забезпечення Сторони зобов'язуються: започаткувати систему соціального забезпечення або підтримувати її функціонування; підтримувати систему соціального забезпечення на задовільному рівні, принаймні на такому, який дорівнює рівню, необхідному для ратифікації Європейського кодексу соціального забезпечення; докладати зусиль для поступового піднесення системи соціального забезпечення на більш високий рівень; вживати заходів шляхом укладання відповідних двосторонніх і багатосторонніх угод або в інший спосіб і відповідно до умов, визначених у таких угодах, для забезпечення: рівності між їхніми власними громадянами та громадянами інших Сторін у тому, що стосується прав на соціальне забезпечення, включаючи збереження пільг, які надаються законодавством про соціальне забезпечення, незалежно від пересування захищених осіб по територіях держав Сторін; надання, збереження та поновлення прав на соціальне забезпечення такими засобами, як сумарний залік періодів страхування або роботи, що були здійснені за законодавством кожної зі Сторін.
Відповідно до частини 2 статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Згідно із статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Враховуючи вищевикладене суд погоджується з позицією Позивача щодо порушення його права на отримання грошової допомоги у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 92 Кодексу адміністративного судочинства -для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивачу допомогу було виплачено у 2005 та 2006 роках, а відповідно до пункту 4 статті 17-1 Закону 3551 -він мав право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснювалась виплата допомоги, саме з цього моменту Позивач повинен був дізнатися про порушення свого права.
Таким чином, суд погоджується з відповідачем про порушення строку звернення позивача до суду, щодо вимог виплати допомоги у 2005 та 2006 роках.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами обґрунтованість своїх заперечень.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є частково обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне Управління соціального захисту населення та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести перерахунок щорічної до 5 травня разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій за 2007 рік, виходячи з 5 мінімальних пенсій за віком та здійснити відповідну додаткову виплату.
3. В задоволенні решти позовних вимог -відмовити повністю.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Є. Блажівська