Рішення від 13.07.2011 по справі 5021/1503/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13.07.11

Справа № 5021/1503/2011.

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомобільний

гіпермаркет», м. Київ.

До відповідача: Сумська міська рада, м. Суми

Про визнання незаконним та скасування пункту другого рішення ради

СУДДЯ ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.

Представники сторін:

Від позивача - не з'явився.

Від відповідача - не з'явився

При секретарі судового засідання Черненко І.О.

Суть спору: позивач звернувся з позовною заявою до Сумської міської ради та просить суд визнати незаконним та скасувати пункт другий рішення Сумської міської ради від 27.04.2011 року № 442-МР «Про скасування деяких пунктів рішень Сумської міської ради», відповідно до якого скасовано п. 12 додатку № 1 рішення Сумської міської ради рішення Сумської міської ради „Про надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям ” від 29 жовтня 2008 року № 2009-МР щодо надання в оренду земельної ділянки розміром 1,000 га за рахунок земель громадської та житлової забудови Сумської міської ради під розміщення культурно - оздоровчого комплексу за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 ТОВ «Автомобільний гіпермаркет»; визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Автомобільний гіпермаркет» (04080, м. Київ, вул. Вікентія Хвойки 15/15, Ід. номер 34716367) право оренди земельної ділянки загальною площею 1,000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 під розміщення культурно - оздоровчого комплексу за кадастровим номером 5910136300:06:036:0045; судові витрати покласти на Сумську міську раду.

Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явились про дату та час судового засідання були повідомлений належним чином. Явка представників сторін не визнавалася судом обов'язковою, а тому не з'явлення представника відповідача не перешкоджає розгляду справи.

Таким чином, згідно ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази по справі, суд встановив :

Рішенням комісії від 30.01.2007 року з питань проведення земельних торгів (аукціону) та проведення конкурсу на право розміщення об'єктів містобудування для здійснення господарської діяльності на землях Сумської міської ради визнано переможцем конкурсу на право розміщення об'єкту містобудування по вул. Черепіна: ТОВ «Автомобільний гіпермаркет».

В подальшому п. 1 додатку до рішення Сумської міської ради від 07.02.2007 року № 379-МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок переможцям конкурсу на право розміщення об'єктів містобудування для здійснення господарської діяльності на землях Сумської міської ради» позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1.

Рішення Сумської міської ради „Про надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям ” від 29 жовтня 2008 року № 2009-МР (п.12 додатку № 1 до вказаного рішення) позивачу передана в оренду земельна ділянка розміром 1,000 га за рахунок земель громадської та житлової забудови Сумської міської ради під розміщення культурно - оздоровчого комплексу за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1.

З метою виконання рішення Сумської міської ради та оформлення договору оренди земельної ділянки, позивачем за власні кошти було замовлено у землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію - ТОВ «Три кита» технічну документацію із землеустрою по складанню документів, що посвідчують право на земельну ділянку під розміщення культурно-оздоровчого комплексу за рахунок земель житлової та громадської забудови за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 на території Сумської міської ради.

У зв'язку зі змінами у чинному законодавстві, реорганізацією органів, що уповноважені погоджувати та надавати відповідні висновки до проектів землеустрою та технічної документації, що зумовило тривале погодження технічної документації, позивач не мав змоги швидко погодити вказану технічну документацію з об'єктивних причин, оскільки оформлення право встановлюючись документів, зокрема договору оренди земельної ділянки досить тривалий за часом процес.

Так, листом управління Держкомзему у м. Суми від 14.04.2011 року № 877/01-18, повідомлено, що у зв'язку зі змінами у чинному законодавстві з часу прийняття рішення Сумською міською радою від 07.02.2007 р. № 379-МР «Про надання згоди (дозволу) на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок переможцям конкурсу на право розміщення об'єктів містобудування для здійснення господарської діяльності на землях Сумської міської ради» та рішення Сумської міської ради „Про надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям ” від 29 жовтня 2008 року № 2009-МР до передачі в управління Держкомзему у м. Суми технічної документації відбулися зміни у законодавстві, а саме: «Із складу технічної документації із землеустрою, який визначений «Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі» висновок державного органу земельних ресурсів Держкомзему України про наявність обмеження на використання земельної ділянки виключено.»

Відповідно до Постанови КМУ від 18.08.2010 року № 749 «Про затвердження тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці» розробник документації подає до територіального органу Держкомзему заяву про визначення кадастрового номера земельної ділянки, документацію із землеустрою, файл обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінний файл).

Технічна документація була повернута для оформлення землевпорядною організацією заявки та передачі обмінного файлу у встановленому порядку.

Вказані дії були виконані ТОВ «Три Кита» та земельній ділянці присвоєно кадастровий номер: 5910136300:06:036:0045, обмінний файл прийнято «Центром державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 20.04.2011 року, що підтверджується відповідною печаткою на технічній документації та в цей же день технічна документації була здана до управління земельних ресурсів Сумської міської ради.

21.04.2011 року за № 24/10.01-12 Позивачем отримано довідку за підписом начальника управління земельних ресурсів Сумської міської ради Скрипки В.В. про те, що пакет документів для оформлення договору оренди земельної ділянки за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 знаходиться в опрацюванні управління земельних ресурсів Сумської міської ради (дане питання буде винесено на розгляд чергової сесії Сумської міської ради).

У відповідності до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Частиною 2, п. а), ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав, положення якої у відповідних правовідносинах підлягають переважному застосуванню перед нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

З урахуванням положень статті 3 ЗК України правове регулювання відносин, пов'язаних з орендою земельних ділянок, здійснюється спеціальним земельним законодавством, а договір оренди землі не є тотожним зобов'язанням найму, визначеним у ЦК України. Суб'єкт господарювання має право на визнання за ним права на оренду земельної ділянки лише за умов дотримання вимог статті 124 ЗК України і статті 16 Закону України "Про оренду землі". Суд вважає, що способи захисту прав юридичних та фізичних осіб на земельні ділянки, визначені статтею 152 ЗК України, положення якої у відповідних правовідносинах підлягають переважному застосуванню перед нормами ЦК України та ГК України.

Не зважає чи на вказані обставини відповідач приймає рішення від 27.04.2011 року № 442-МР «Про скасування деяких пунктів рішень Сумської міської ради», відповідно до п. 2 якого скасовано п. 12 додатку № 1 рішення Сумської міської ради рішення Сумської міської ради „ Про надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям ” від 29 жовтня 2008 року № 2009-МР щодо надання в оренду земельної ділянки розміром 1,000 га за рахунок земель громадської та житлової забудови Сумської міської ради під розміщення культурно - оздоровчого комплексу за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 ТОВ «Автомобільний гіпермаркет».

Суд вважає, що рішення Сумської міської ради є незаконним, немотивованим, прийнятим з порушенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, порушує право позивача на оренду земельної ділянки та підлягає скасуванню виходячи з того, що статями 13,14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України, статті 148 Господарського кодексу України, земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48,133,148, 152, 197, 283 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Суд вважає, що реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок, ґрунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.

Крім того суд вважає, що індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Частиною 2, п. а), ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав, суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом визнання порушеного права за позивача на оренду спірної земельної ділянки.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати пункт другий рішення Сумської міської ради від 27.04.2011 року № 442-МР «Про скасування деяких пунктів рішень Сумської міської ради», відповідно до якого скасовано пункт 12 додатку № 1 рішення Сумської міської ради рішення Сумської міської ради „Про надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям ” від 29 жовтня 2008 року № 2009-МР щодо надання в оренду земельної ділянки розміром 1,000 га за рахунок земель громадської та житлової забудови Сумської міської ради під розміщення культурно - оздоровчого комплексу за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 ТОВ «Автомобільний гіпермаркет».

3. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Автомобільний гіпермаркет» (04080, м. Київ, вул. Вікентія Хвойки 15/15, Ід. номер 34716367) право на оренду земельної ділянки загальною площею 1,000 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Черепіна,1 під розміщення культурно - оздоровчого комплексу за кадастровим номером 5910136300:06:036:0045.

СУДДЯ (підпис) Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ

Повне рішення складено 15.07.2011 року.