Постанова від 02.08.2011 по справі 5002-7/456-2011

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" серпня 2011 р. Справа № 5002-7/456-2011

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіОвечкіна В.Е.,

суддівЧернова Є.В.,

Цвігун В.Л.,

розглянув касаційну скаргу

ТОВ "Будмонтажполімер"

на рішеннявід 10.03.2011р. господарського суду Автономної Республіки Крим

на постановувід 12.05.2011р. Севастопольського апеляційного господарського суду

у справі№ 5002-7/456-2011господарського суду Автономної Республіки Крим

за позовомФеодосійської міської ради, м.Феодосія

доТОВ "Будмонтажполімер"

прозміну умов договору оренди землі

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився;

відповідача: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.03.2011 (суддя І. Дворний), залишеним без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.05.2011 (судді З. Маслова, О. Латинін, О. Градова) позов задоволено частково, змінено умови п. 5 та п. 9 укладеного 05.07.2005 договору оренди землі. В задоволенні позову в частині внесення інших змін до договору відмовлено. Вирішені питання про розподіл судових витрат.

Рішення суду мотивовані тим, що зміни в земельному законодавстві призвели до виникнення нових прав та обов'язків учасників земельних правовідносин, у зв'язку з чим укладені договори оренди землі підлягають приведенню у відповідність з чинним законодавством, тобто розмір орендної плати був змінений законодавцем, що не залежало від волі сторін договору оренди, а у зв'язку з відмовою відповідача від досягнення згоди щодо добровільної зміни договору оренди земельної ділянки, цей договір повинен бути змінений у судовому порядку. Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог суди виходили з того, що внесення змін в п.п. 1, 10, 12, 33 та доповнення договору п. 43 позивачем в достатній мірі не обґрунтована.

Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими актами, ТОВ "Будмонтажполімер" звернулося із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.03.2011 та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.05.2011, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 4-7, 43 ГПК України, ст. 21 ЗУ "Про оренду землі", ст. 632,651,652 ЦК України

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

Рішенням Феодосійської міської ради № 2206 від 30.06.2005 р. затверджена технічна документація з землеустрою з відведення земельної ділянки ТОВ «Будмонтажполімер»для обслуговування комплексу будівель та споруд молокозаводу, а також вирішено передати вказаному підприємству на строк до 30.06.2030 р. земельну ділянку по вул. Сімферопольське шосе, 56 в м. Феодосія, кадастровий номер 0111600000010140188, площею 4,3790 га (а.с. 14).

На підставі цього рішення 05.07.2005 р. між Феодосійською міською радою та ТОВ „Будмонтажполімер”, укладений договір оренди землі, п. 1 якого передбачено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку у м. Феодосія, вул. Сімферопольське шосе, 56, зона „Байбуга” №85, кадастровий номер 0111600000010140188 (а.с. 9-11).

Договір зареєстрований в Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14.07.2005 р. за №040501900109.

Відповідно до пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,3790 га, у тому числі по угіддям: землі промисловості 4,3790 га, за рахунок земель, не переданих у власність чи постійне користування, що входять в категорію земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони й іншого призначення в межах м. Феодосія.

Пунктом 5 Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 565 168,32 грн.

В пункті 9 Договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі розміром 35 651,68 грн. на рік, виходячи з цього, орендна плата становить 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.

Станом на момент укладення між сторонами договору оренди землі від 05.07.2005 р. нормативна грошова оцінка переданої відповідачам земельної ділянки складала 3 565 168,32 грн.

Рішенням Феодосійської міської ради №2299 від 30.09.2005 р. розмір орендної плати за земельні ділянки, надані в оренду для промисловості, рекреаційного призначення, громадського призначення, оздоровчого та освітнього призначення, був встановлений в розмірі 2-х відсотків їх нормативної грошової оцінки (а.с. 15).

До вказаного рішення були внесені зміни рішенням Феодосійської міської ради №1345 від 26.01.2008 р. та ставка орендної плати була підвищена до 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки (а.с. 16).

29.08.2008 р. Феодосійською міською радою було прийнято рішення №1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії», яким була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста та введено в дію з 01.01.2009 р. нову нормативну грошову оцінку земель м. Феодосія.

Пунктом 4.1 вказаного рішення приписано всі зміни в розміри орендної плати на землю по договорам оренди землі, пов'язані зі змінами в законодавстві України та щорічною індексацією грошової оцінки земель, фіксувати в додаткових угодах до договорів оренди землі.

Згідно з Листом Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2010 р. N 641/22/6-10, у 2010 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 01.04.96, земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 01.07.95, та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (крім земель під торфовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 01.01.97, підлягає індексації станом на 01.01.2010 на коефіцієнт 3,2, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік - 1,703, 1997 рік -1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік -1,028, за 2008 рік - 1,152 та за 2009 рік - 1,059.

Таким чином, зазначені Відділом Держкомзему України в м. Феодосії в довідці №2653/01-13 від 23.04.2010 р. вихідні дані для обчислення розміру нормативної грошової оцінки в 2010 році відповідають фактичним обставинам справи (а.с. 20).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що перебуває в користуванні у відповідача, в 2010 році дорівнює 15 539 661,20 грн. (282,96 грн. х 43790 кв. м. х 1,028 х 1,152 х 1,059).

Пунктом 4.2 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29 серпня 2008 року № 1698 „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Феодосії” затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Феодосії у відповідності зі статтею 18 Закону України „Про оцінку земель” № 1378-IV від 11.12.2003 р., з урахуванням даних економічної оцінки земель, розробленої з метою економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно - правових угод, передбачених законодавством України, визначення розмірів земельного податку та є вихідною базою для здійснення операцій з землею, відповідно до якої встановлено розмір земельного податку.

Пунктом 4.1 даного рішення вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства.

Пункт 5 рішення містить лише вказівку міському фінансовому управлінню здійснити перерахунок орендної плати по всім укладеним договорам оренди землі і ніяким чином не змінює умови діючих договорів оренди землі.

Рішенням 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 28 листопада 2008 року № 1842 „Про введення ставок орендної плати за землю” встановлено розмір річної орендної плати згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання, що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки (а.с. 21).

На виконання вищевказаних рішень та змін в законодавстві, позивачем на адресу товариства від 30.07.2010 р. №02-30-26 була направлена додаткова угода від 11.06.2010 р., якою передбачалося внести зміни до договору оренди землі від 05.07.2005 р. (а.с. 12-13).

29 серпня та 28 листопада 2008 року рішеннями відповідача №1345, №1698 та №1842 з 1 січня 2009 року введені нові ставки орендної плати (зокрема, для земель промисловості введена ставка в 3 % від нормативної грошової оцінки землі) та введена нова нормативна грошова оцінка земель міста Феодосії, ніж раніше діючі ставка в 2% та нормативна грошова оцінка землі, з яких розраховувалася сума орендної платні при укладенні вказаного вище договору.

Ці рішення органу місцевого самоврядування були оприлюднені 13 грудня 2008 року в газеті „Победа”, що є друкарським органом цієї ради.

Вказане рішення про нову грошову оцінку землі прийнято у виконання приписів частини 2 статті 18 Закону України „Про оцінку земель” №1378-IV від 11 грудня 2003 року (зі змінами на 29 серпня 2008 року - дату прийняття рішення), якою встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7 - 10 років. До цього, нормативна грошова оцінка земель в місті Феодосії була проведена за рішенням міської ради №136 від 16 жовтня 1998 року, тобто 10 років назад до введення нової оцінки.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.04.2011 р. у справі 5002-5/6215-2010 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29 серпня 2008 року № 1698 „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Феодосії” залишено без змін.

З огляду на встановлені обставини справи колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю"№ 2535-XII від 03.07.1992 р. (що діяв на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України"№309-УІ від 03.06.2008 р. частини четверта та п'ята статті 21 Закону України "Про оренду землі"були викладені у такій редакції:

"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".

В подальшому, Законом України N 2756-VI від 02.12.2010 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України"вказані частини четверта та п'ята статті 21 Закону України "Про оренду землі"були виключені.

У той же час, частиною 1 статті 7 Закону України "Про плату за землю"№ 2535-XII від 03.07.1992 р. передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Таким чином, внесеними у земельне законодавство змінами передбачено, що орендна плата за передану в користування відповідачу земельну ділянку не може бути меншою 3% від грошової оцінки. При цьому, саме грошова оцінка земельної ділянки є вихідною базою для обчислення розміру плати за землю.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008).

Крім того, згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

Така ж норма закріплена у ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої, акти органів місцевого самоврядування прийняті в межах своїх повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи і організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяні місцевому самоврядуванню збитки їх діями або бездіяльністю, а також в результаті невиконання рішень органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що суди попередніх інстанцій обґрунтовано задовольнили позов в частині збільшення розмірів орендної плати.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що вимога позивача про зміну орендної плати з 01.01.2008 р. не підлягає задоволенню, оскільки частиною 5 статті 188 Господарського кодексу України закріплено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій правильно застосовані норми матеріального права і доводи касаційної скарги в цій частині є необґрунтованими. Судові рішення у справі прийняті відповідно встановленим обставинам, дослідженим доказам і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 1115 , 1117 , 1119 , 11111 ГПК України ,? Вищий господарський суд України, ?

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ТОВ "Будмонтажполімер" залишити без задоволення, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.03.2011 та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.05.2011 у справі №5002-7/456-2011 -без змін.

Головуючий, суддяВ. Овечкін

Судді:Є. Чернов

В. Цвігун