донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
05.07.2011 р. справа №17/148/10
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді (доповідача): Москальової І.В.
Суддів М'ясищева А.М. , Склярук О.І.
при секретарі Кислициній О.С.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. за довір. № 01/71-272Д від 28.12.10
від відповідача: не з"явились
від ВПВР ДДВС: не з"явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя
на ухвалу господарського суду Запорізької області від 18.05.2011 р. по справі № 17/148/10 (суддя Корсун В.Л.)
за позовом Державного підприємства «Енергоринок», м. Київ
до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», м. Запоріжжя
про стягнення 276 293 703,34 грн.
за скаргою Державного підприємства «Енергоринок», м. Київ
на дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, м. Київ, -
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 18.05.2011 р. по справі № 17/148/10 скаргу ДП «Енергоринок»на підставі ст.121-2 ГПК України задоволено, постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 16.02.2011 р. ВП № 24909595 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийнятті до провадження виконавчого документа) визнано недійсною; дії Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо відмови у прийнятті до провадження виконавчого документу та відкритті виконавчого провадження з примусового виконання ухвали господарського суду Запорізької області від 24.06.2010 р. № 17/148/10 до виконання -визнані неправомірними, а також зобов'язано Відділ примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України прийняти до виконання ухвалу господарського суду Запорізької області від 24.06.2010 р. № 17/148/10 з урахуванням положень ухвали.
Не погодившись з такою ухвалою суду, Головне управління юстиції у Запорізькій області звернулось до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду першої інстанції від 18.05.2011 р. по справі № 17/148/10 скасувати повністю, а скаргу залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що ухвала від 24.06.2010 р. не відповідає вимогам ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: відсутні заходи примусового виконання рішення визначені Законом. До того ж, відповідно до пред'явленої на виконання ухвали про затвердження мирової угоди, згідно з якою стягувачем надано боржнику розстрочку погашення заборгованості, загальний строк погашення заборгованості боржника перед стягувачем встановлюється до 31.12.2021 р. включно, що суперечить п. 1 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач в судовому засіданні апеляційної інстанції проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив апеляційну скаргу Головного управління юстиції у Запорізькій області залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду першої інстанції -без змін.
Відповідач в судове засідання представника не направив, через канцелярію суду надав відзив від 30.06.2011 р., яким просить залишити ухвалу господарського суду Запорізької області від 18.05.2011 р. без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду встановила наступне.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.06.2010 р. по справі №17/148/10 затверджено мирову угоду, укладену між позивачем та відповідачем (т.1 а.с.98-106), за якою відповідач зобов'язався оплатити позивачу суму заборгованості за електроенергію шляхом щомісячного перерахування грошових коштів згідно з графіком погашення заборгованості до 31.12.2021 р., а перший платіж із погашення заборгованості підлягає сплаті не пізніше 30.06.2010р.
16.02.2011 року Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) з примусового виконання ухвали господарського суду Запорізької області про затвердження мирової угоди № 17/148/10 від 24.06.2010 р. (т. 1 а.с.130-136), копія якої була надіслана позивачу супровідним листом № 2934-0-26-11-25 від 10.03.2011 р. (т.1 а.с.129)
Відповідно до ст.115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження” (в редакції, яка діяла з 30.07.2010 року та до 09.03.2011р.) державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи, зокрема: ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом. Частиною 1 ст.19 Закону України “Про виконавче провадження”(в редакції, яка діяла з 30.07.2010 року) передбачено вимоги до виконавчого документу.
З огляду на наведені приписи Закону, до судових рішень, що підлягають виконанню Державною виконавчою службою, віднесені ухвали господарських судів, в тому числі ухвали про затвердження мирової угоди, які містять реквізити, передбачені ст.19 Закону.
Згідно частин 3 та 4 статті 21 Закону України «Про виконавче провадження»по таким виконавчим документам строк пред'явлення їх до виконання встановлюється з наступного дня після їх видачі. Рішення про стягнення періодичних платежів можуть бути пред'явлені для виконання протягом усього періоду, на який присуджені платежі.
З огляду на зазначене, ухвала господарського суду Запорізької області від 24.06.2010 р. по справі № 17/148/10 є виконавчим документом і може бути пред'явлена до примусового виконання в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження»протягом трьох років з дня закінчення строку, встановленого для кожного чергового платежу.
Як вбачається, пунктом 15 Ухвали про затвердження мирової угоди у цій справі також встановлено, що у випадку невиконання відповідачем умов мирової угоди, в т.ч. невчасного здійснення чергового платежу, позивач має право направити ухвалу господарського суду Запорізької області, про затвердження цієї мирової угоди, на примусове виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Відповідно до статей 3 та 21 Закону України «Про виконавче провадження» ухвала господарського суду про затвердження мирової угоди від 24.06.2010р. містить в резолютивній частині текст мирової угоди щодо сум і строків оплати їх боржником та є виконавчим документом.
Державною виконавчою службою було відмовлено у відкритті виконавчого провадження з наступних підстав: пред'явлена на виконання ухвала містить кінцевий строк сплати за мировою угодою -31.12.2021 року, тому ухвала може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х років з наступного дня після закінчення строку, встановленого розстрочкою виконання платежу; у пред'явленому до виконання виконавчому документі відсутні заходи примусового виконання рішення, визначені Законом України „Про виконавче провадження”.
Ухвала господарського суду Запорізької області від 24.06.2010р. набрала чинності з дня її винесення, оскільки не була оскаржена. Відмова у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з тим, що строк пред'явлення ухвали до - 31.12.2021, суперечить вищенаведеним нормам ст.21 Закону України "Про виконавче провадження". Посилання ВДВС на відсутність у виконавчому документі заходів примусового виконання рішення також є необгрнунтованими, оскільки положення Закону України „Про виконавче провадження” не містять такої підстави для відмови у відкритті виконавчого провадження, як відсутність у виконавчому документі заходів примусового виконання рішення.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання дій Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо відмови у прийнятті до провадження виконавчого документу та відкритті виконавчого провадження з примусового виконання ухвали господарського суду Запорізької області від 24.06.2010 р. № 17/148/10 до виконання -неправомірними із зобов'язанням ВПВР Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України здійснити дії щодо усунення порушених прав стягувача згідно приписів п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003, № 14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження".
На підставі викладеного, керуючись статтями 99, 101, 102, п.1 ст.103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 18.05.2011 року по справі № 17/148/10 залишити без змін, а апеляційну скаргу Головного управління юстиції у Запорізькій області, м. Запоріжжя - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий суудя (доповідач) І.В. Москальова
Судді: А.М. М'ясищев
О.І. Склярук
Надруковано 7 примірників:
2 -сторонам по справі
1 -ВПВР ДДВС
1 -ГУЮ у Зап.обл.
1 -у справу
1 -господ. суду
1- апеляц. господ. Суду