Постанова від 27.07.2011 по справі 12/146пд

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" липня 2011 р. Справа № 12/146пд

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С.- головуючого,

Костенко Т.Ф.,

Полянського А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Кронас"

на постановуДонецького апеляційного господарського суду

від 01.06.2011

у справігосподарського суду Донецької області

за позовомДонецької міської ради

доТовариства з обмеженою відповідальністю "Кронас"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Управління земельних ресурсів Донецької міської ради

провнесення змін до договору оренди земельної ділянки

в судовому засіданні взяли участь представники:

від позивача:ОСОБА_1 -дов. від 30.06.2011 за №01/13-3700

від відповідача:не з'явились

від 3-ої особи:не з'явились

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 07.04.2011 господарського суду Донецької області (суддя: Ушенко Л.В.) в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою від 01.06.2011 Донецького апеляційного господарського суду (судді: Склярук О.І. - головуючий, Алєєва І.В., Величко Н.Л.) рішення від 07.04.2011 господарського суду Донецької області скасовано. Внесено зміни у договір від 12.07.2006 оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 1410136900:00:015:0018) площею 0,0585 га по вул. Поліграфічній, 3, укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та ТОВ "Кронас", який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29.09.2006 № 040614600139 щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за земельну ділянку .

Постанова мотивована тим, що з огляду на положення ст. 7 Закону України "Про плату за землю", ст.21 Закону України "Про оренду землі", зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обов'язковості внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.

Не погоджуючись з постановою ТОВ "Кронас" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить її скасувати, посилаючись на те, що апеляційним судом порушені норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 18, ст. 23 Закону України "Про оцінку земель".

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним у задоволенні касаційної скарги відмовити.

Господарськими судами встановлено, що 12.07.2006 виконавчий комітетом Донецької міської ради (орендодавець) та ТОВ "Кронас" (орендар), на підставі рішення виконавчого комітету Донецької міської ради від 26.04.2006 за №212/6 уклали договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0, 0585 га (кадастровий номер 1410136900:00:015:0018) для експлуатації існуючого складу пиломатеріалів та самовільно побудованої будівлі сторожки та добудови, яка знаходиться на території Київського району м. Донецька по вул. Поліграфічній, 3. Термін дії договору до 26.04.2011.

Пунктом 8 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 4983, 18 грн. на рік.

Пунктом 11 договору сторони обумовили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, орендної плати, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.

Господарськими судами встановлено, що вищезазначена земельна ділянка передана виконавчим комітетом Донецької міської ради ТОВ "Кронас" за актом приймання-передачі від 12.07.2006 в оренду.

Рішенням від 23.07.2009 за №35/37 Донецька міська рада, затвердила нову нормативну грошову оцінку земель у м. Донецьку, яка введена в дію з 01.01.2010. Даним рішенням введено в дію середню базову вартість 1 кв.м. земель у м. Донецьку у розмірі 248,80 грн.

11.03.2010 Донецька міська рада надіслала на адресу ТОВ "Кронас" проект договору про внесення змін і доповнень до договору від 12.07.2006р, згідно якого пропонувалося викласти певні пункти договору в редакції: - пункт 4: "4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:015:0018) з 01.01.2010 року становить 658 234 гривні 39 копійок"; - пункт 8: "8. Орендна плата вноситься орендарем з 01.01.2010 року у грошовій формі та в розмірі 3,0 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 19747 гривень 03 копійки) на рік"; - пункт 10: "10. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району р/р 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця".

Відповідачем на пропозицію про внесення змін до договору оренди землі відповіді не надано.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У відповідності до ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди землі.

За приписами ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Згідно ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 4 та ч. 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

З огляду на вищевказане положення зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміни земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, що призводить до обов'язковості внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.

За ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни ( розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно приписів ст.33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, яка діяла на час прийняття рішення), у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновлений на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено внесення змін до умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено збільшення розміру орендної плати, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Апеляційним господарським судом також правомірно визнано безпідставними доводи відповідача щодо безпредметності розгляду даного спору у зв'язку з поверненням земельної ділянки та закінченням дії договору, оскільки спірні правовідносини виникли ще у 2010 тобто до закінчення дії договору.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що апеляційним господарським судом дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому постанова відповідає чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для її скасування немає.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні касаційної скарги відмовити.

Постанову від 01.06.2011 Донецького апеляційного господарського суду зі справи № 12/146пд залишити без змін.

Головуючий В.С. Божок

Судді Т.Ф. Костенко

А.Г. Полянський