Постанова від 08.07.2011 по справі 1170/2а-1331/11

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2011 року Справа № 1170/2а-1331/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.

при секретарі: Білоус І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом прокурора Маловисківського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Маловисківський районний центр соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді Маловисківської районної державної адміністрації до Маловисківської районної ради Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому, з урахуванням збільшених позовних вимог, просить зобов'язати Маловисківську районну раду внести зміни до рішення №29 від 06.01.2011 року «Про районний бюджет», передбачивши видатки на оплату роботи працівників Маловисківського районного центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді (далі - Маловисківський РЦСССДМ), на оплату комунальних послуг та електроенергії, оскільки видатки на це не передбачено рішенням №29 від 06.01.2011 року «Про районний бюджет», яке прийнято Маловисківською районною радою.

В судовому засіданні прокурор та представник Маловисківського районного центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді Маловисківської районної державної адміністрації позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, пояснивши, що районною радою не враховано бюджетний запит на утримання Маловисківського РЦСССДМ у розмірі 149000 грн. у зв'язку з тим, що РДА в порушення пункту 10 ст. 78 Бюджетного Кодексу України не визначила джерело коштів, виділених для забезпечення вищевказаних витрат.

Заслухавши думку сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволені позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та розглянувши поданий районною державною адміністрацією проект районного бюджету на 2011 рік, Маловисківською районною радою було прийнято рішення №29 від 06 січня 2011 року. Вказаним рішенням передбачено фінансування Маловисківського районного центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді у розмірі 50100 грн. на рік, з яких 36800 грн. становить заробітна плата, при цьому, видатки на оплату комунальних послуг та електроенергії бюджетом не передбачені.

Відповідно до пункту 10 статті 78 Бюджетного Кодексу України після набрання чинності законом про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення додаткових витрат місцевих бюджетів, без визначення джерел коштів, виділених державою для забезпечення цих витрат.

Як встановлено в судовому засіданні, районний бюджет приймався після набрання чинності Закону про Державний бюджет України на 2011 рік, тому районною радою не враховано бюджетний запит на утримання РЦСССДМ у розмірі 149000 грн. у зв'язку з тим, що РДА в порушення пункту 10 статті 78 Бюджетного Кодексу України не визначила джерело коштів, виділених для забезпечення вищевказаних витрат. Сума коштів відповідає формульним розрахункам видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення і складає - 77700 грн., що підтверджує лист Фінансового управління Маловисківської РДА від 11.04.2011 р. №02-18/99.

Враховуючи недостатність коштів районного бюджету та виконання центром функцій, які належать до повноважень інших органів влади (інспекції в справах неповнолітніх, відділу молоді та спорту райдержадміністрації, відділу у справах дітей райдержадміністрації, інспекцій та комісій при виконкомах сільських, селищних, міських рад) районна рада прийняла рішення про виділення 76700 грн. відповідно до розрахунку Міністерства фінансів, а головному розпоряднику коштів Маловисківській РДА, привести мережу у відповідність до виділених бюджетних асигнувань (пункт 18 рішення районної ради від 6.01.2011р. № 29 «Про районний бюджет на 2011 рік»).

Головний розпорядник надав обґрунтований бюджетний запит РЦСССДМ лише в квітні (лист від 11.04.2011р.), а бюджет приймався в січні 2011 року. Законодавство України не зобов'язує органи місцевого самоврядування в повній мірі підтримувати бюджетні запити установ, що фінансуються з районного бюджету, так як бюджетний запит - це документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для його діяльності на наступні бюджетні періоди.

Відповідно до ч.3 ст. 122 Бюджетного Кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства в частині міжбюджетних трансфертів, доходів та видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, у разі порушення вимог щодо складання бюджету згідно з цим Кодексом, законом про Державний бюджет України чи рішенням районної, міської (міста республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) ради про бюджет в частині міжбюджетних трансфертів, доходів та видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, голові районної державної адміністрації, голові виконавчого органу міської (міста республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) ради надається право протягом місяця з дня набрання чинності рішенням про міський (міст районного значення), сільський, селищний та районний у місті бюджети звернутися до суду з одночасним клопотанням про невідкладне зупинення дії рішення про відповідний місцевий бюджет до закінчення судового розгляду справи. Виконавчі органи міських міст районного значення, сільської, селищної, районної у місті рад наступного дня після підписання керівником рішення про відповідний бюджет або внесення до нього змін надсилають його районній державній адміністрації чи виконавчому органу міської (міста республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) ради.

Згідно зі ст. 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування самостійно розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Районні ради затверджують районні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання. Складання і виконання районних бюджетів здійснюють відповідні державні адміністрації згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Також, вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. Мінімальні розміри місцевих бюджетів визначаються на основі фінансових нормативів бюджетної забезпеченості.

Також, суд погоджується з доводами представника відповідача, а саме в тому, що Бюджет - це централізований фонд коштів, який утворюється завдяки тому, що основний фінансовий план, на підставі якого формується, розподіляється і використовується грошовий фонд органу місцевого самоврядування затверджується актом, правову форму якого визначила Конституція України. Таким актом у даному випадку є рішення районної ради. Конституція України і положення чи статути наділяють місцеві органи повноваженнями, але для їх виконання потрібні кошти. Саме у рішенні районної ради про місцевий бюджет і вирішується питання, скільки і коли виділяється коштів на виконання повноважень органів держави або місцевих органів влади. Відповідні кошти протягом бюджетного періоду можуть змінюватися, як в сторону збільшення (перевиконання дохідної частини бюджету) так і зменшення (недовиконання дохідної частини бюджету), а тому підлягають коригуванню. За період з 6 січня: по даний час районною радою було прийнято рішення від 4.02.2011р. №38 «Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 6 січня 2011 року «Про районний бюджет на 2011 рік».

Як зазначено представником відповідача, пропозицій від РДА щодо збільшення фінансування на утримання РЦСССДМ не надходило.

Згідно з ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора Маловисківського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Маловисківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Маловисківської районної адміністрації, являються необґрунтованими, а тому в задоволені позовних вимог необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.162,163, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позовних вимог прокурора Маловисківського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Маловисківський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Маловисківської районної державної адміністрації - відмовити.

Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанов

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 13 липня 2011 року.