Постанова від 11.10.2010 по справі 2а-3687/10/1170

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2010 року Справа № 2а-3687/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів Черниш О.А. (головуюча у судовому засіданні), Сагуна А.В., Флоренка О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом (скаргою) ОСОБА_3 до Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду зі скаргою, в якій просить скасувати рішення Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області, зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови.

Вимоги скарги (позову) мотивовано тим, що 02.10.10 на конференції Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона»його було висунуто кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона». Заявником подані усі передбачені ст. 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»документи. Втім 07.10.10 Кіровоградська міська виборча комісія Кіровоградської області скасувала його реєстрацію як кандидата на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона»з огляду на те, що 27.09.10 ОСОБА_3 було висунуто за списком ВГО Батьківщина. Заявник стверджує, що оскільки 02.10.10 звернувся до Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області із заявою про відмову балотуватися за списком ВГО Батьківщина, статусу кандидата за списком ВГО Батьківщина не набув і посвідчення кандидата за списком ВГО Батьківщина не отримав, тому, керуючись ст. 70 Конституції України, прийняв рішення приймати участь у виборах в якості кандидата на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона». Вважаючи, що відповідне рішення Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області є незаконним, заявник просить суд його скасувати та зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови.

У судовому засіданні позивач уточнив вимоги, прохаючи суд скасувати постанову Кіровоградської міської виборчої комісії Кіровоградської області №78 від 07.10.10 «Про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови»та зобов'язати Кіровоградську міську виборчу комісії зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що підставою для скасування реєстрації позивача як кандидата на посаду міського голови стало надання ним згоди на висування його кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі та кандидатом на посаду міського голови від різних політичних партій. Стверджуючи, що оскаржувана постанова прийнята з додержанням вимог ст. 45 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», просив у задоволенні скарги відмовити.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши у судовому засіданні надані докази, суд встановив такі обставини.

02.10.10 відбулася конференція Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона»(надалі -Кіровоградська МО ПП «Народна самооборона»), на якій було прийнято рішення про висування кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона»ОСОБА_3 (а.с. 8-11).

05.10.10 ОСОБА_3 подав до Кіровоградської міської виборчої комісії (надалі Кіровоградська МВК) документи для реєстрації його кандидатом на посаду міського голови міста Кіровограда по виборах Кіровоградського міського голови 31 жовтня 2010 року, серед яких, зокрема, була його заява про згоду балотуватися кандидатом на посаду міського голови від Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона»(а. с. 7, 25).

06.10.10 Кіровоградською МВК прийнято постанову №47 "Про реєстрацію кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови, висунутого Кіровоградською міською організацією політичної партії «Народна самооборона», на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року", якою ОСОБА_3 зареєстровано кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови, висунутого 02.10.10 на конференції Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона»(а. с. 40).

Між тим, постановою Кіровоградської МВК №78 від 07.10.10 «Про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови»скасовано постанову Кіровоградської МВК №47 від 06.10.10 «Про реєстрацію кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови, висунутого Кіровоградською міською організацією політичної партії «Народна самооборона», на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року", скасовано реєстрацію ОСОБА_3 як кандидата на посаду Кіровоградського міського голови, висунутого 02.10.10 на конференції Кіровоградської міської організації політичної партії «Народна самооборона»на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року». (а.с. 5).

Перевіряючи правомірність вказаної постанови, суд дійшов до таких висновків.

Порядок висування кандидатів у депутати передбачений розділом УІ Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(надалі -Закон).

Як передбачено частиною 2 ст. 35 Закону, право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом. Право висування кандидатів на посаду міського голови реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.

Зокрема, згідно з частинами 1 та 2 ст. 36 Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії. Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Відповідно до ч. 8 ст. 36 Закону висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації.

Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови передбачені ст. 39 Закону. Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно і доходи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув за формою, затвердженою Міністерством фінансів України; 7) чотири фотографії кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів.

Судом встановлено, що для реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона»ним до Кіровоградської МВК подано повний перелік документів, визначених у статті 39 Закону, що підтверджується довідкою комісії вх. №527 від 05.10.10 та копіями відповідних документів, наданих ним у судовому засіданні (а.с. 7, 21 -34).

Відповідно до частин 1 та 4 ст. 41 Закону кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

У судовому засіданні встановлено, що, прийнявши 06.10.10 рішення про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона», оформлене постановою №47 від 06.06.10, Кіровоградська МВК 07.10.10 скасувала це рішення, прийнявши оскаржувану постанову №78 «Про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови».

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:

1) звернення відповідного кандидата в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за п'ять днів до дня виборів, із письмовою заявою про відмову від балотування. Ця заява відкликанню не підлягає;

2) звернення місцевої організації партії, яка висунула відповідного кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за п'ять днів до дня виборів, про скасування рішення про його реєстрацію відповідно до рішення цієї місцевої організації. Це звернення відкликанню не підлягає;

3) припинення громадянства України кандидата;

4) визнання судом кандидата недієздатним чи набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;

5) порушення кандидатом вимог частин третьої - шостої статті 35 цього Закону;

6) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону;

7) якщо кандидат після оголошення йому територіальною виборчою комісією попередження в порядку, передбаченому частиною шостою цієї статті, повторно порушив вимоги цього Закону;

8) ліквідації місцевої організації партії, яка висунула кандидата.

Вбачається, що підставою для прийняття спірної постанови про скасування реєстрації ОСОБА_3 як кандидата на посаду міського голови стали обставини, визначені пунктом 5 частини 1 статті 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", а саме: порушення кандидатом вимог частин третьої - шостої статті 35 цього Закону.

Як пояснив представник відповідача у судовому засіданні, комісією було виявлено порушення позивачем вимог ч. 6 ст. 35 Закону, яка передбачає, що особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.

У судовому засіданні встановлено, що 27.09.10 відбулася ХУІ конференція Кіровоградської міської організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»(надалі - Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина»), якою прийнято рішення про висування кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Кіровоградської міської ради 31 жовтня 2010 року та включено до виборчого списку кандидатів у депутати від Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина»96 осіб. До вказаного виборчого списку під номером 25 було включено ОСОБА_3, який 27.09.10 дав згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Кіровоградської міської ради від Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина», про що свідчить його відповідна заява. (а. с. 43)

Кіровоградською МВК 01.10.10 прийнято постанову №20 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Кіровоградської міської ради, включених до виборчого списку Кіровоградської міської організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року». До зареєстрованого виборчого списку кандидатів у депутати Кіровоградської міської ради від Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина»під номером 23 включено ОСОБА_3 (а.с. 35-38)

Однак 02.10.10 ОСОБА_3 подав до Кіровоградської МВК заяву про відмову балотуватися у депутати Кіровоградської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі. (а.с. 6)

За вказаною заявою постановою Кіровоградської МВК №42 від 05.10.10 «Про відмову в реєстрації кандидатом в депутати»на підставі п.1 ч.2 ст.45 Закону скасовано рішення (постанову) Кіровоградської міської виборчої комісії №20 від 01.10.10 в частині реєстрації ОСОБА_3 кандидатом в депутати Кіровоградської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина»на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року. Виключено із виборчого списку Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина»на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року ОСОБА_3 (а.с. 39)

Позивач наполягає на тому, що, подавши заяву про відмову балотуватися за списком Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина», він мав право реалізувати своє право приймати участь у виборах та бути обраним в якості кандидата на посаду Кіровоградського міського голови від іншої політичної сили - Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона».

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Однак, необхідно врахувати, що обмеження щодо балотування встановлені зокрема, частиною 6 ст. 35 цього Закону, згідно з якою особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 45 Закону порушення кандидатом вимог частини 6 статті 35 цього Закону є підставою для скасування територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Досліджуючи обставини порушення заявником умов висування його кандидатом у депутати та кандидатом на посаду міського голови, суд виходить з того, що згідно з п.5 ч.3 ст.11 Закону висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови наряду з їхньою реєстрацією є одним із етапів виборчого процесу.

При цьому згідно з ч.1 ст.35 Закону етап висування кандидатів у депутати в багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови обмежений певними часовими рамками, розпочинається за 34 дні та закінчується за 28 днів до дня місцевих виборів.

Відповідно до частин 1 та 8 ст.36 Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії. Висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації.

Таким чином, висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови передбачає прийняття на зборах (конференції) місцевої організації партії рішення про висування кандидата в депутати від цієї організації або про включення його до виборчого списку.

Як встановлено у судовому засіданні, 27.09.10 позивач був включений за його письмовою згодою від 27.09.10 до виборчого списку кандидатів у депутати Кіровоградської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина». Разом з тим, 02.02.10 позивач за його письмовою згодою від 02.02.10 був висунутий кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона».

Відповідно до ч.7 ст. 40 Закону особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, має право до дня реєстрації відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви особи про відкликання нею заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати така особа вважається виключеною з виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії. Про отримання такої заяви територіальна виборча комісія письмово повідомляє представника місцевої організації партії не пізніш як у триденний строк з дня отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від місцевої організації партії не приймається.

Натомість згідно з положеннями п.1 ч.2 ст. 45 Закону звернення кандидата у депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за два дні до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі є підставою для скасування територіальною виборчою комісією рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі кандидата в депутати з виключенням його з виборчого списку.

Встановлено, що заяву про відкликання своєї заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати Кіровоградської міської ради до дня реєстрації виборчого списку кандидатів, яка проведена Кіровоградською МВК 01.10.10, позивач не подавав. Тому на момент висування його 02.10.10 кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови від Кіровоградської МО ПП «Народна самооборона»позивач вважався включеним до виборчого списку кандидатів у депутати Кіровоградської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Кіровоградської МО ПП ВО «Батьківщина». З вказаного виборчого списку він був виключений лише 05.10.10 після прийняття відповідачем постанови №42 від 05.10.10 «Про відмову в реєстрації кандидатом в депутати».

За таких обставин суд вважає, що включення позивача до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації однієї політичної партії та подальша реєстрація його як кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, унеможливлювали його висунення і реєстрацію як кандидата на посаду міського голови від місцевої організації іншої політичної партії, оскільки це суперечить положенням ч.6 ст. 35 Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що постанова №78 від 07.10.10 «Про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови»Кіровоградською міською виборчою комісією прийнята правомірно, а вимоги ОСОБА_3 про її скасування та зобов'язання зареєструвати його кандидатом на посаду Кіровоградського міського голови є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя О.А. Черниш

Судді А.В. Сагун

О.Ю. Флоренко