09 жовтня 2010 року Справа № 2а-3673/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Черниш О.А., суддів Нагібіної Г.П., Сагуна А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Олександрійської міської організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Олександрійської міської виборчої комісії Кіровоградської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
8 жовтня 2010 року Олександрійська міська організація політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" (надалі -Олександрійська МО ПП ВО "Батьківщина") звернулася до суду з позовом до Олександрійської міської виборчої комісії Кіровоградської області (надалі -Олександрійська МВК) про визнання протиправним рішення виборчої комісії та зобов'язання вчинити дії.
Вимоги позивача мотивовано тим, що постановою відповідача №38 від 07.10.10 "Про відмову в реєстрації кандидата у депутати Олександрійської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 ОСОБА_1" безпідставно відмовлено у реєстрації кандидатом в депутати Олександрійської міської ради по одномандатному виборчому округу №11 від Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" ОСОБА_1 Стверджуючи, що вказана постанова прийнята з порушенням вимог Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", позивач просить суд визнати її протиправною та скасувати, а також зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію кандидата в депутати Олександрійської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу №11 ОСОБА_1 від Олександрійської міської організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина".
Враховуючи наявність клопотань представників сторін про розгляд справи за їхньої відсутності, судовий розгляд справи на підставі ухвали від 09.10.10 здійснюється в порядку письмового провадження, згідно з ч.4 ст.122 КАС України - без участі осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Представник позивача у своєму клопотання позовні вимоги підтримала у повному обсязі. (а.с. 30)
Представник відповідача, який заперечень на позов не надав, у своїй заяві просив суд повернути позов суб'єкту подання як неналежному позивачу. (а.с. 37)
Розглянувши справу на підставі наявних у ній матеріалів, суд встановив такі обставини.
Олександрійська міська організація політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" зареєстрована 07.06.00 Олександрійським міськрайонним управлінням юстиції, про що видано свідоцтво про реєстрацію №24 (а.с. 34), і відповідно до ст.12 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" є суб'єктом виборчого процесу.
2 жовтня 2010 року відбулася ХVІ конференція Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина", на якій, зокрема, було прийнято рішення про висування кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Олександрійської міської ради Кіровоградської області 31 жовтня 2010 року від Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" ОСОБА_1. (а.с. 35)
6 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подав до Олександрійської МВК документи для реєстрації його кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі (а.с. 14).
7 жовтня 2010 року Олександрійською МВК прийнято постанову №38 "Про відмову в реєстрації кандидата у депутати Олександрійської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 ОСОБА_1.", мотивовану неналежним оформленням документів та допущеними порушеннями порядку висування кандидата (а.с. 7-11).
Перевіряючи правомірність вказаної постанови, суд дійшов до таких висновків.
Порядок висування кандидатів у депутати передбачений розділом VІ Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (надалі -Закон).
Як передбачено частиною 2 та 3 ст. 35 Закону, право висування кандидатів у депутати міської ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом. Місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.
Зокрема, згідно з абз.4 ч.4 ст. 36 Закону міська організація партії може висунути по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів до міської ради.
Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови отримання таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України; 7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
Судом встановлено, що для реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати Олександрійської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 від Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина", ним до Олександрійської МВК подано повний перелік документів, визначених у статті 38 Закону, що підтверджується довідкою комісії №259 від 06.10.10 (а.с. 14).
Відповідно до частин 1 та 4 ст. 41 Закону кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Вбачається, що підставою для прийняття спірної постанови про відмову в реєстрації ОСОБА_1. кандидатом в депутати Олександрійської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 від позивача стали обставини, передбачені пунктами 1, 2 частини 1 статті 44 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", а саме: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, 2) невідповідне оформлення документів, зазначених у ст. 38 цього Закону.
Зокрема, відповідно до оскаржуваної постанови, документи, зазначені в пунктах 1, 3 частини 1 ст.38 Закону (заява про реєстрацію кандидата в депутати (а.с. 19), витяг з протоколу конференції Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" №1 від 02.10.10 про висування кандидата в депутати (а.с. 18) підписані ОСОБА_2 як керівником Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина", яка, на думку відповідача, є неналежним суб'єктом підписання, оскільки відповідно до "Відомостей щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій політичних партій в Україні по м. Олександрії Кіровоградської області", одержаних 24.09.10 від Олександрійського міськрайонного управління юстиції, головою Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" є Журавльов С.В.
Між тим, матеріалами справи підтверджено, що ХVІ конференцією Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" 02.10.10 прийнято рішення про обрання головою Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" ОСОБА_2. (а.с. 32-33). 4 жовтня 2010 року до Олександрійського міськрайонного управління юстиції, як до реєструючого органу, подано заяву та документи з приводу зміни керівного складу Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина". Відповідні зміни до реєстраційних документів Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина", за якими головою організації є ОСОБА_2, внесені 05.10.10, що підтверджується інформаціями Олександрійського міськрайонного управління юстиції №902 від 05.10.10 (а.с. 17) та №914/05-09-2 від 08.10.10. (а.с. 36)
За таких обставин, суд визнає безпідставним посилання відповідача в оскаржуваній постанові щодо підписання документів, поданих на реєстрацію кандидата в депутати, неналежним суб'єктом підписання, оскільки, як доведено матеріалами справи, вони підписані легітимним керівником Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" - її головою ОСОБА_2, що відповідає вимогам ст. 38 Закону.
Також суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на невідповідне оформлення позивачем витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати.
Згідно з п.3 ч.1 ст. 38 Закону витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня.
Відповідно до ч.2 ст. 38 Закону у витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.
Наданий витяг з протоколу №1 ХVІ конференції Олександрійської МО ВО "Батьківщина" від 02.10.10 (а.с. 35), підписаний головою Олександрійської МО ВО "Батьківщина" та засвідчений її печаткою, містить усі необхідні реквізити, передбачені ч. 2 ст. 38 Закону, та підтверджує факт прийняття рішення про висування ОСОБА_1 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Олександрійської міської ради.
Суд, крім того, не погоджується з посиланням відповідача на порушення порядку висування кандидата в депутати, як на підставу для відмови у його реєстрації, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 10 ст. 36 Закону про час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у встановлений строк - 01.10.10 - повідомив відповідача про проведення 02.10.10 конференції з метою висування кандидатів у депутати, що підтверджується повідомленням від 01.10.10 вих. №68, підписаним ОСОБА_2 як представником Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина" за довіреністю. (а.с. 15, 16). Відповідач правом бути присутнім на конференції не скористався. Також суд зазначає, що ч.10 ст.36 Закону не містить обов'язкової вимоги щодо особи, яка має підписати повідомлення про проведення зборів (конференції). Відсутність у ОСОБА_2 повноважень на підписання такого повідомлення відповідачем не доведена.
За таких обставин, перевіривши відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України оскаржуване позивачем рішення щодо відмови в реєстрації кандидатом в депутати Олександрійської міської ради по одномандатному виборчому округу №11 ОСОБА_1 від Олександрійської МО ПП ВО "Батьківщина", суд дійшов висновку, що це рішення прийнято не на законних підставах, що передбачені ст. 44 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Оскільки у ході судового розгляду встановлено невідповідність оспорюваної позивачем постанови №38 від 07.10.10 про відмову у реєстрації кандидата в депутати принципам, зазначеним у ч.3 ст.2 КАС України, що призвело до порушення виборчих прав позивача, а відповідачем правомірність цього рішення не доведена, суд вважає даний позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
При цьому суд визнає неспроможними доводи представника відповідача про подання позову неналежним позивачем, як на підставу для його повернення, оскільки Олександрійська міська організація політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", як суб'єкт виборчого процесу, відповідно до ч.1 ст.172 КАС України має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність відповідної виборчої комісії.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Як передбачено ч.19 ст. 27 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Згідно з ч.8 ст.90 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнано протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Згідно з частиною 1 ст. 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах доцільним та необхідним способом відновлення порушеного виборчого права позивача є скасування протиправної постанови відповідача про відмову у реєстрації кандидата в депутати та зобов'язання відповідача не пізніше наступного дня з дати набрання даною постановою суду законної сили вирішити це питання у відповідності з вимогами Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Олександрійської міської організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Олександрійської міської виборчої комісії Кіровоградської області №38 від 07.10.10 "Про відмову в реєстрації кандидата у депутати Олександрійської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Олександрійську міську виборчу комісію Кіровоградської області не пізніше наступного дня з дати набрання постановою суду законної сили вирішити питання щодо реєстрації кандидата в депутати Олександрійської міської ради по одномандатному виборчому округу №11 ОСОБА_1, відповідно до вимог Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Присудити Олександрійській міській організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Копії цієї постанови невідкладно надіслати сторонам та до Центральної виборчої комісії.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя О. А. Черниш
Судді Г. П. Нагібіна
А. В. Сагун