33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
"19" липня 2011 р. Справа № 16/2166-10
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Огороднік К.М.
суддя Мельник О.В. ,суддя Коломис В.В.
при секретарі судового засідання Ващук К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу В.о. Славутського міжрайонного прокурора на рішення господарського суду Хмельницької області від 04.05.11 р. у справі № 16/2166-10
за позовом Славутського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Головного управління Держкомзему у Хмельницької області
до 1. Славутської районної державної адміністрації
до 2. Виробничо-комерційного підприємства "Явір-Інвест"
до 3. Хмельницької регіональної філії "Державного підприємства Центру державного земельного кадастру"
про визнання недійсним договору оренди землі від 24.03.2010 року, зареєстрованого за № 041076000003 02.04.2010 року, укладеного між Славутською райдержадміністрацією та ВКП „Явір-Інвест”;
про зобов'язання скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2010
за участю представників сторін:
прокуратури - Рункевич І.В., прокурор відділу облпрокуратури,
позивача - не з'явився,
відповідача 1 - не з'явився,
відповідача 2 - ОСОБА_1., за дорученням,
відповідача 3 - не з'явився,
третьої особи - не з'явився
В судовому засіданні 19.07.2011 року відповідно до ст.ст. 85, 99 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 04.05.2011 року у справі № 16/2166-10 відмовлено у задоволенні позову Славутського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Головного управління Держкомзему у Хмельницької області, до 1. Славутської районної державної адміністрації, до 2. Виробничо-комерційного підприємства "Явір-Інвест", до 3. Хмельницької регіональної філії "Державного підприємства Центру державного земельного кадастру", про визнання недійсним договору оренди землі від 24.03.2010 року; про зобов'язання скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2010 року.
Не погоджуючись з рішенням місцевого суду, Славутський міжрайонний прокурор звернувся з апеляційною скаргою до Рівненського апеляційного господарського суду в якій просив скасувати рішення господарського суду Хмельницької області та прийняти нове, яким задоволити позов.
В судовому засіданні прокурор підтримав апеляційну скаргу.
В судовому засіданні представник відповідача 2 проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає рішення господарського суду Хмельницької області законним та обґрунтованим і просить залишити його без змін.
Представники позивача, відповідачів 1, 3 та третьої особи в судове засідання не з'явилися, причини неявки не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням врученням поштового відправлення, що засвідчує факт отримання сторонами ухвал апеляційного суду.
Апеляційний господарський суд вважає, що матеріалів справи достатньо для здійснення перегляду рішення. Розгляд справи за відсутністю представників позивача та відповідачів 1, 3 не заперечується прокурором та представником відповідача 2. Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши виступ прокурора, представника відповідача 2, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 99 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.
Відповідно до ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 27.08.2007 року рішенням виконавчого комітету Крупецької сільської ради № 66 було надано погодження ВКП "Явір-Інвест" на виготовлення проектів під'їзної залізної дороги та під'їзної автомобільної дороги до пісчаного кар'єру, розташованого на землях запасу сільської ради за межами населеного пункту.
20.11.2007 року рішенням 14 сесії Крупецької сільської ради № 2 було вирішено надати погодження ВКП "Явір-Інвест" на виготовлення проектів під'їзної залізної дороги та під'їзної автомобільної дороги до пісчаного кар'єру.
05.09.2008 року розпорядженням Славутської райдержадміністрації № 755-р було надано ВКП "Явір-Інвест" дозвіл на виготовлення проектної документації на будівництво залізничної колії до пісчаного кар'єру на землях запасу Купецької сільської ради.
11.02.2010 року за розпорядженням Кабінету Міністрів України № 239-р ВКП "Явір-Інвест" було погоджено розташування під'їзної залізничної колії за межами населених пунктів та надано дозвіл розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
10.03.2010 року за розпорядженням Кабінету Міністрів України № 373-р було вирішено: 1. Вилучити з постійного користування державного підприємства "Славутське лісове господарство" земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 1,41 гектара (лісова ділянка), розташовану за межами населених пунктів Славутського району Хмельницької області, та надати її в оренду строком на 50 років із зміною цільового призначення ВКП "Явір-Інвест" для розміщення під'їзної залізничної колії. 2. Славутській районній державній адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки, зазначеної у пункті 1 цього розпорядження. 3. ВКП "Явір-Інвест" відшкодувати втрати лісогосподарського виробництва відповідно до законодавства.
06.04.2010 року Держкомітет України із земельних ресурсів провів державну експертизу землевпорядної документації, про що видано висновок № 150-10, який направлено на доопрацювання до МКП "Кадастр". На даний час проект землеустрою поданий на затвердження і знаходиться в Держкомітеті України із земельних ресурсів, що не заперечується сторонами.
Відповідними державним органами та спеціалізованими установами видано наступні позитивні висновки та дозволи, а саме: висновок управління з питань наглядово-профілактичної діяльності ГУ МНС України в Хмельницькій області № 1/986 від 19.10.2010 року, протокол експертизи проекту будівництва № 27/3/4384 від 14.10.2010 року, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи № 05.03.02-07/76503 від 14.10.2010 року, висновок експертизи Держгірпромнагляду 10В№04-5.1.11.37259 від 02.11.2010 року, висновок міжрайонного відділу координації природоохоронної діяльності № 3 від 19.03.2010 року, висновок Славутської районної санепідемстанції № 23 від 18.03.2010 року, висновок ДП "Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба Української державної будівельної експертизи" № 459-2010/ПБ, дозвіл на виконання будівельних робіт № 116 від 02.08.2010 року.
24.03.2010 року між Славутською райдержадміністрацією (орендодавець) та ВКП "Явір-Інвест" (орендар) було укладено договір оренди землі б/н (зареєстрований Славутським районним відділом „Державного підприємства „Хмельницької регіональної філії ЦДЗК” за № 041076000003 та набрав чинності 02.04.2010 року). Згідно п. 1 вказаного договору орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення під'їзної залізничної колії, яка знаходиться за межами населеного пункту Купецької сільської ради згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.03.2010 року № 373-р.
Згідно акта приймання-передачі землі від 24.03.2010 року, підписаного сторонами договору, скріплено печатками, земельна ділянка площею 1,4100 га прийнята в оренду ВКП "Явір-Інвест".
За відшкодування витрат лісогосподарства, ВКП "Явір-Інвест" було сплачено 85532,40 грн. згідно поданих в матеріали справи платіжних доручень № 998 від 22.07.2010 року на суму 70770,00 грн. та № 928 від 03.08.2010 року на суму 14762,40 грн.
Стверджуючи, що Славутська райдержадміністрація передала в оренду ВКП "Явір-Інвест" земельну ділянку без позитивного висновку державної землевпорядної експертизи всупереч вимог ст.ст. 118, 123, 124 ЗК України, ст. 9 ч.ч. 4, 5 ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації", прокурор в інтересах Хмельницької облдержадміністрації звернувся із позовом, згідно якого просить суд визнати недійсним договір оренди землі від 24.03.2010 року та зобов'язати відповідача 3 скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2010 року.
Згідно із ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені ст. 122 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час укладення спірного договору (далі - ЗК України). Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульовано ст. 123 ЗК України.
На виконання ч. 7 ст. 122, ст. 123, ч.ч. 1, 2, 9 ст. 149 ЗК України Кабінет Міністрів України 10.03.2010 року прийняв розпорядження № 373-р.
Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. У відповідності до ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Частиною 1 ст. 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Отже, відповідно до положень земельного законодавства України необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування. З огляду на це судом враховується, що оскільки договір оренди укладається на виконання рішення органу місцевого самоврядування чи виконавчої влади, то без скасування таких рішень у встановленому законом порядку відсутні правові підстави для визнання відповідних договорів недійсними. Розглядаючи спір про визнання недійсним договору оренди землі від 24.03.2010 року, місцевий суд з'ясував питання чинності розпорядження, на підставі якого було укладено спірний договір, та встановив, що договір оренди від 24.03.2010 року укладений на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.03.2010 року № 373-р "Про вилучення і надання в оренду із зміною цільового призначення земельної ділянки", яке є чинним на час розгляду справи в суді.
Щодо посилань скаржника на те, що під час розгляду справи місцевим судом не з'ясовано питання законності визначення в договорі оренди землі від 24.03.2010 року розміру орендної плати, то колегія суддів зазначає наступне. Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України (залі -ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Статтею 627 ЦК України встановлено, що відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлена за домовленістю сторін. У спірному договорі визначено розмір орендної плати. Доводи апелянта можуть бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, та внесення відповідних змін до договору, але не є підставою для визнання договору оренди недійсним.
Скаржник просить визнати недійсним оспорюваний договір оренди, при цьому посилається на ст.ст. 203, 215 ЦК України, ст. 207 ГК України. Апеляційний суд провів аналіз умов спірного договору і надавши їм належну оцінку дійшов висновку про те, що прокурор не довів наявність по справі обставин, з якими за загальним правилом закон пов'язує визнання угод недійсними.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Тобто державна реєстрація договору оренди є обов'язковою умовою його чинності. Як зазначено судом першої інстанції та з чим погоджується колегія апеляційного господарського суду, вимога прокурора про зобов'язання скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2010 року, є похідною від вимоги про визнання договору недійсним. Враховуючи викладене, а також в зв'язку з відмовою в позові в частині визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, апеляційний суд вважає висновок місцевого суду щодо відмови в задоволенні вимоги позивача про зобов'язання скасувати державну реєстрацію договору від 24.03.2010 року законним. Славутським районним відділом "Державного підприємства "Хмельницької регіональної філії Центр ДЗК" правомірно здійснено реєстрацію договору оренди від 24.03.2010 року.
Беручи до уваги наведене, колегія суддів зазначає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 04.05.2011 року у справі № 16/2466-10 прийняте на підставі матеріалів справи, у відповідності до норм матеріального та процесуального права, посилання скаржника, викладені ним в апеляційній скарзі, належним чином досліджені судом першої інстанції, висновків господарського суду Хмельницької області не спростовують, а відтак, не визнаються такими, що можуть бути підставою, у відповідності до ст. 104 ГПК України, для скасування оскаржуваного рішення.
Керуючись ст. ст. 4-7, 33, 43, 99, 101-103, 105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу В.о. Славутського міжрайонного прокурора залишити без задоволення, а рішення господарського суду Хмельницької області від 04.05.2011 року у справі № 16/2466-10 - без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи скерувати на адресу місцевого господарського суду.
Головуючий суддя Огороднік К.М.
Суддя Мельник О.В.
Суддя Коломис В.В.