91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
18.07.11 Справа № 19/98пд/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ та Луганської міської ради, м.Луганськ
до Відкритого акціонерного товариства „Сталь”, м.Луганськ
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління держкомзему у м.Луганську Луганської області, м.Луганськ
про внесення змін до договору
в присутності представників сторін:
від заявника -представник не прибув;
від позивачів - ОСОБА_1., головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреності від 24.11.2010 № И 01/03-30./5457/0/2-10 та від 24.11.2010 № И 01/03-30./5456/0/2-10;
від відповідача -ОСОБА_2, представник за довіреністю № б/н від 15.07.2011;
від 3-ї особи -представник не прибув.
Обставини справи: заявником заявлено вимогу внести зміни в договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього наступного змісту:
- викласти пункт 2.1 розділу „2. Плата за землю” договору в новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: „Річна орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.”;
- доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.3 наступного змісту: „У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки орган уповноважений Орендодавцем письмово повідомляє Орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації”;
- викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права та обов'язки сторін»в новій редакції: „У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), орендар повинен сплатити пеню за ставкою передбаченою діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожний день прострочення платежу”;
- внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством.
Заявник не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника в судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Як зазначив Вищий господарський суд України в Інформаційному листі від 13.08.2008 № 01-8/482 Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України (п.19) ... дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог п.3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, станом на час розгляду справи.
Неприбуття у судове засідання заявника не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
11.07.2011 відповідач надав відзив № 1318/26 від 11.07.2011 на позовну заяву, в якій стосовно позовних вимог заперечує, оскільки правовідносини оренди між позивачем та відповідачем виникли у 1997 році, а тому враховуючи вимоги ст.58 Конституції України, на них не можливо розповсюджувати дію Податкового кодексу України. Також відповідач вважає, що вимога про необхідність доповнити договір розділом "2.Плата за землю" договору новим пунктом 2.3 є необгрунтованою та такою, що суперечить ст.30 Закону України "Про оренду землі", так як тягне односторонню зміну розміру орендної плати.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/150 Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести грунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м.Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення до договорів змін, спрямованих на приведення їх у відповідність із вимогами діючого законодавства.
На виконання зазначеного рішення був проведений аналіз договору на право тимчасового користування землею від 03.07.1997 № 2112, який укладений між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Відкритим акціонерним товариством "Сталь", за результатами якого (аналізу) було встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 18.04.1997 № 139/9 зі змінами, внесеними до нього рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 26.02.2003 № 53/31, Відкритому акціонерному товариству "Сталь" була надана у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди терміном на 49 років земельна ділянка загальною площею 6,1051 га за адресою: м.Луганськ, вул.Фрунзе, б.107д для розміщення будівель та споруд.
Між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Відкритим акціонерним товариством "Сталь" укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112 (далі -договір). Згідно з додатковою угодою до договору на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112 до вказаного договору були внесені зміни в частині адреси земельної ділянки.
Відповідно до п.2.1 договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку щоквартально рівними частками.
Згідно п.3.1 договору Виконавчий комітет Луганської міської ради має право змінювати орендну плату при зміні економічної оцінки земель та ставки земельного податку; визначати розмір орендної плати на подальший період в установленому порядку.
В п.3.2 договору сторони домовились, що землекористувач повинен своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю, за несвоєчасне внесення плати за землю стягується пеня в розмірі 0,3 відсотка від суми недоїмки за кожний день прострочення.
З метою приведення вказаного договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997, реєстрація від 03.07.1997 № 2112, у відповідність до вимог діючого законодавства та діючих нормативно-правових актів Луганської міської ради, Луганською міською радою було надіслано пропозицію про внесення змін до договору (лист від 11.04.2011 № И 01/03-13/1859/0/2-11 з проектом договору про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112). Вказаний лист було направлено відповідачу поштою замовленим листом з повідомленням.
Відповідач на надані пропозиції відповіді не надав.
Заявник з посиланням на Господарський процесуальний кодекс України, Податковий кодекс України, Цивільний кодекс України, Земельний кодекс України, Закон України "Про оренду землі", Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" звернувся до господарського суду з даними позовними вимогами.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.
В силу ч.1 п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради. Тому у зв”язку з тим, що земельна ділянка була надана відповідачу рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради, але на теперішній час вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради, позивачами є виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Статтями 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін уразі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).
01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України, яким змінено деякі положення щодо орендної плати за землю, а саме п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Пунктом 129.4 ст.129 Податкового кодексу України передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов"язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст.654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Договір на право тимчасового користування землею в тому числі на умовах оренди від 03.07.1997 був зареєстрований в Книзі записів на право тимчасового користування землею за № 2112, отже зміни до вказаного договору також підлягають реєстрації.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" книга записів відкривається та ведеться у паперовому вигляді -територіальним органом Держкомзему (Управлінням Держкомзему у м.Луганську Луганської області).
Таким чином обгрунтованими є вимоги позивача про внесення наступних змін: викласти пункт 2.1 розділу „2. Плата за землю” договору в новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях"; доповнити розділ «2. Плата за землю»договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: „Річна орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.”; викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права та обов'язки сторін»в новій редакції: „ У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), орендар повинен сплатити пеню за ставкою передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожний день прострочення платежу”; внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством.
Доводи відповідача судом відхиляються, оскільки можливість внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112 передбачена умовами даного договору і діючим земельним законодавством.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду.
Що стосується вимог про доповнення розділу "2. Плата за землю" договору новим п.2.3, то у задоволенні цієї вимоги слід відмовити за необґрунтованістю та недоведеністю, оскільки даний пункт тягне односторонню зміну розміру орендної плати.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У судовому засіданні 18.07.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
1. Позовні вимоги прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ, та Луганської міської ради, м.Луганськ, до Відкритого акціонерного товариства "Сталь", м.Луганськ, задовольнити частково.
2. Викласти пункт 2.1 розділу „2. Плата за землю” договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього в новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях".
3. Доповнити розділ «2. Плата за землю»договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього новим пунктом 2.2 наступного змісту: „Річна орендна плата сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.”.
4. Викласти абзац 11 пп. б) п. 3.2 розділу 3 «Права та обов'язки сторін»договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього в новій редакції: „У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), орендар повинен сплатити пеню за ставкою передбаченою діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожний день прострочення платежу”.
5. Внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 03.07.1997 № 2112, зареєстрованого 03.07.1997 № 2112 зі змінами до нього підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством.
6. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
7. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Сталь", м.Луганськ, вул.Фрунзе, б.107д, код 13386478 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 63,75 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 177 грн. 00 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у Жовтневому районі у м.Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 25.07.2011.
Суддя Т.В.Косенко