справа № 2а-69/08
15 лютого 2008 р. м. Іллічівськ
Іллічівський міський суд Одеської області у складі
головуючого судді - Журавля П.І.
при секретарі - Бондар О.В.
за участю представників сторін:
від позивача - Сурілова Л.О. на підставі довіреності,
від відповідача - Скрипниченко Д.В. на підставі довіреності,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в приміщенні Іллічівського міського суду Одеської області справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Діалог-Сервіс» до Іллічівської міської ради Одеської області, про визнання рішення протиправним та зобов'язання прийняти рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Діалог-Сервіс» звернулось до Іллічівського міського суду Одеської області з адміністративним позовом про визнання рішення протиправним та зобов'язання прийняти рішення (а.с.2-9).
В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на те, що рішення Іллічівської міської ради, викладене у листі вих. № 016-155 від 07.02.2008 року за підписом першого заступника Іллічівського міського голови Незнакомова О.А., яким ТОВ «Діалог-Сервіс» було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в короткострокову оренду земельної ділянки, загальною площею 1,2180 га, за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, для розташування побутового торговельно-складського комплексу, - є незаконним, необґрунтованим та підлягає скасуванню. Позивач вважає, що підстав (мотивів) для відмови у наданні йому в оренду земельної ділянки не вбачається, перш за все тому, що право оренди даної земельної ділянки він набув з моменту виконання ТОВ «Діалог-Сервіс» усіх приписів рішення Іллічівської міської ради № 322/8-V від 26.10.2007 року, зокрема, щодо розробки проекту відведення земельної ділянки та отримання позитивних висновків щодо нього компетентних органів, передбачених ч. 6 ст. 123 ЗК України, включаючи й висновок Іллічівської міської ради № 16-1099 від 07.11.2007 року про можливість відвести в оренду ТОВ «Діалог-Сервіс» строком на 3 роки земельну ділянку площею 1,2180 га відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, для розташування побутового торговельно-складського комплексу.
Відповідач у ході попереднього судового засідання адміністративний позов не визнав, з підстав викладених у запереченнях до адміністративного позову від 15 лютого 2008 року (а.с.58-59).
Судом було поставлено питання щодо можливості розгляду справи по суті у день проведення попереднього судового засідання. Оскільки, сторони не заперечували проти цього та не мали клопотань про витребування чи забезпечення будь-яких інших, ніж були надані до суду, доказів, та у зв'язку з обґрунтованістю поданого позивачем до суду клопотання щодо невідкладного розгляду і вирішення справи, суд розглянув спір одразу ж після проведення попереднього судового засідання.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку щодо можливості задоволення позовних вимог позивача з наступних підстав.
07 лютого 2008 року листом за вих. № 016-155 Іллічівської міської ради Одеської області за підписом першого заступника Іллічівського міського голови Незнакомова О.А. ТОВ «Діалог-Сервіс» було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення в короткострокову оренду земельної ділянки, загальною площею 1,2180 га, за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, для розташування побутового торговельно-складського комплексу (а.с.17).
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що 27.09.2006 року розпорядженням Іллічівського міського голови № 879 ТОВ «Діалог-Сервіс» був наданий дозвіл на проектування і підготовку матеріалів попереднього погодження місця розташування побутового торговельно-складського комплексу за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область. У наведеному розпорядженні також зазначено, що ТОВ «Діалог-Сервіс» має отримати в управлінні архітектури та містобудування Іллічівської міської ради архітектурно-планувальне завдання. У виконання вказаного Розпорядження позивачем були отримані усі необхідні попередні погодження місця розташування побутового торговельно-складського комплексу ТОВ «Діалог-Сервіс» за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, на землях промисловості м. Іллічівська, що підтверджується висновками компетентних органів, які наявні у матеріалах справи (а.с.19).
Окрім того, у матеріалах справи (а.с.26-27) міститься Акт від 18.10.2006 року вибору та обстеження земельної ділянки, яка передбачена для розташування побутового торговельно-складського комплексу за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, ТОВ «Діалог-Сервіс». У п. 1 даного Акту у якості обґрунтування необхідності відведення земельної ділянки зазначено, що земельна ділянка необхідна для розташування побутового торговельно-складського комплексу згідно генерального плану забудови промислової зони м. Іллічівська.
На підставі отриманих позивачем попередніх погоджень, 29.03.2007 року виконавчим комітетом Іллічівської міської ради було прийняте рішення № 327, яким ТОВ «Діалог-Сервіс» було погоджено місце розташування та будівництво побутового торговельно-складського комплексу по вул. Перемоги, 1-а, у смт. Олександрівка м. Іллічівськ Одеської області. Дане рішення також містить дозвіл ТОВ «Діалог-Сервіс» на виконання проектно-вишукувальних робіт та будівництво вищезазначеного об'єкту, а також покладено обов'язок укласти в управлінні капітального будівництва Іллічівської міської ради договір пайової участі замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (а.с.20,21,22,23,24, 25).
26.10.2007 року рішенням Іллічівської міської ради №322/8-V ТОВ «Діалог-Сервіс» був наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, загальною площею 1,3615 га, для розташування побутового торговельно-складського комплексу за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, з подальшою передачею в короткострокову оренду - терміном на три роки. Пунктом 1 даного рішення був затверджений акт вибору зазначеної земельної ділянки (а.с.18).
Зі змісту наведеного Рішення вбачається, що воно було прийняте за клопотанням ТОВ «Діалог-Сервіс», на підставі чинного на той час законодавства України, зокрема ст.ст. 124, 151 ЗК України та Постанови КМУ від 31.03.2004 року № 427 «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів» та наданих матеріалів попереднього погодження місця розташування зазначеного об'єкту.
У відповідності до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України (без урахування змін, внесених Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 151 Земельного кодексу України, юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та міською радою місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля (ч. 1 наведеної статті). Вибір земельних ділянок для розміщення об'єктів проводиться юридичними особами, зацікавленими у їх відведенні. Органи місцевого самоврядування зобов'язані в порядку, визначеному законодавством України, надавати інформацію юридичним особам, зацікавленим у відведенні земельних ділянок, щодо можливих варіантів розміщення об'єктів відповідно до затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 31.03.2004 року № 427 «Про затвердження Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів», вибір земельних ділянок проводиться до початку проектування об'єктів. У п. 7 наведеної Постанови зазначено, що за результатами такого вибору складається Акт за підписом голови і членів комісії, який скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання зокрема до міської ради з метою прийняття відповідного рішення.
Згідно з Законом України «Про планування і забудову територій» (ст. 24) та Закону України «Про основи містобудування» (ст. 22), особи, заінтересовані в здійсненні будівництва об'єктів містобудування, подають письмову заяву про надання дозволу на будівництво до виконавчого органу відповідної ради, до якої додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Окрім цього, ст. 21 Закону України «Про основи містобудування» передбачає, що визначення територій і вибір земель для конкретних містобудівних потреб здійснюється на підставі затвердженої містобудівної документації та планів земельно-господарського устрою за погодженням спеціально уповноважених органів з питань містобудування та архітектури.
У відповідно зі ст. 1 Закону України «Про планування і забудову територій», «містобудівна документація» - це затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Стаття 10 наведеного закону передбачає, що планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами і полягає у розробленні та затвердженні генеральних та детальних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач дотримав усі вимоги законодавства України щодо порядку набуття права оренди земельної ділянки для будівництва останнім побутового торговельно-складського комплексу за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська області, що знайшло своє відображення у Рішенні Іллічівської міської ради №322/8 - V від 26.10.2007 року.
З матеріалів справи вибачається, що у виконання рішення Іллічівської міської ради №322/8-V від 26.10.2007 року ТОВ «Проекти, технічні документації, кадастр» (ліцензія від 28.11.2006р. АВ № 188764) на замовлення ТОВ «Діалог-Сервіс» (підстава-договір № 119/07 від 01.11.2007р.) був розроблений Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в короткострокову оренду ТОВ «Діалог-Сервіс» для розташування побутового торговельно-складського комплексу по вул. Перемоги, 1-а, у смт. Олександрівка м. Іллічівськ Одеської області.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Позивачем були дотримані вищенаведені вимоги законодавства, про що свідчать погодження компетентних органів, які наявні у матеріалах справи (а.с.20-25).
З листа Іллічівської міської ради від 07.11.2007 № 16-1099, що міститься у матеріалах справи (а.с.42), вбачається, що відповідачем також був наданий позитивний висновок щодо можливості відвести в оренду ТОВ «Діалог-Сервіс» строком на 3 роки земельну ділянку площею 1,2180 га відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, для розташування побутового торговельно-складського комплексу.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відмова в затвердженні зазначеного проекту землеустрою та в укладенні договору оренди земельної ділянки, надана ТОВ «Діалог-Сервіс» Іллічівською міською радою у зазначеному листі є незаконною.
У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Позивачем зазначена умова дотримана: є проект відведення з позитивними висновками щодо нього компетентних органів (перелічених у ч. 6 ст. 123 ЗК України), а інших достатніх підстав (мотивів) для відмови у наданні ТОВ «Діалог-Сервіс» земельної ділянки в користування - не вбачається.
Й навпаки, суд вважає, що відмова в укладенні договору оренди земельної ділянки, надана ТОВ «Діалог-Сервіс» Іллічівською міською радою у зазначеному листі, містить ознаки протиправності з таких підстав.
Затвердження Іллічівською міською радою акта вибору земельної ділянки для розташування побутового торговельно-складського комплексу ТОВ «Діалог-Сервіс» (згідно рішення Іллічівської міської ради від 26.10.2007 р. № 322/8- V) - є заключним етапом узгодження місця розташування певного об'єкту містобудування та підставою для внесення цього об'єкту до Детального плану території, що розробляється згідно з місцевими правилами забудови населених пунктів, генеральним планом населеного пункту та затверджується відповідною міською радою.
Згідно до ст. 10 Закону України «Про планування та забудову теріторії»,розробка та затвердження генерального плану населеного пункту - є складовою частиною планування території, яке в свою чергу є фундаментом для розробки програм розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, що складаються з урахуванням техніко-економічного прогнозу потрібностей ресурсів для даного населеного пункту.
Тобто, у разі, якщо плануємий об'єкт містобудування не буде збудований в узгодженому місці - це спричинить суттєву шкоду суспільним та економічним інтересам міста, зробить неможливим ефективний розвиток останнього.
Проаналізувавши зміни до порядку надання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, внесені Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін у деякі законодавчі акти» (від 28.12.2008 р.), суд дійшов таких висновків.
За вказаними змінами в законодавстві, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі (ч. 1 ст.16 ЗУ «Про оренду землі», ч. 2 ст. 124 ЗК України). Тобто мова йдеться про «набуття права оренди земельної ділянки». В свою чергу між поняттями «право на оренду» та «набуття права на оренду» існує певна різниця.
Так, особу (зокрема, ТОВ «Діалог-Сервіс»), що звернулася до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки з заявою (клопотанням) про надання їй в оренду певної земельної ділянки й до 01.01.2008 р. отримала дозвіл на розробку проекту відведення відповідної земельної ділянки з подальшою передачею в оренду на певний строк (в даному випадку, рішення Іллічівської міської ради від 26.10.2007 р. № 322/8-V) - вже слід вважати такою, що набула право оренди відповідної земельної ділянки. Таким чином, своїм рішенням про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки (з зазначенням місця розташування, площі, строку дії майбутнього договору оренди) для передачі останньої в оренду конкретній особі, прийнятим до 01.01.2008 р. - орган місцевого самоврядування вже закріпив право майбутньої оренди певної земельної ділянки саме за цією особою. Й підставою для укладання договору оренди земельної ділянки у даному випадку має бути рішення відповідного органу місцевого самоврядування, яким затверджується розроблена (на підставі попереднього рішення даного органу) технічна документація певної земельної ділянки для передачі останньої в оренду конкретній особі, що передбачено ч.1 п.1 ст. 124 Земельного кодексу України.
Суд вважає, що вищевказаний спосіб набуття та оформлення права оренди на земельну ділянку є законним й зараз, оскільки законодавець залишив чинним п. 2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», який визначає результат аукціону як підставу для укладення договору оренди лише у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах. Тобто, зі змісту наведеної статті вбачається, що існують й інші способи набуття права оренди земельної ділянки, до яких, зокрема, законно можливо віднести й випадки оформлення (оскільки таке право вже набуте) права оренди земельних ділянок щодо яких вже існує (але не затверджена) технічна документація, яка в свою чергу була розроблена на підставі (та у виконання) рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки з зазначенням місця розташування, площі, строку оренди для передачі останньої в оренду конкретній особі.
Таким чином, відповідно із змінами, що відбулися у чинному законодавстві України, а також фактом набуття позивачем у встановленому законодавством порядку права оренди земельної ділянки (згідно рішення Іллічівської міської ради від 26.10.2007 р. № 322/8-V) та погодженням Іллічівською міською радою проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 3 роки земельної ділянки ТОВ «Діалог-Сервіс» для будівництва (розташування) побутового торговельно-складського комплексу (Висновок від 07.11.2007 № 16-1099), суд доходить висновку, що відмова Іллічівської міської ради Одеської області, викладена у листі вих. № 016-155 від 07.02.2008 року за підписом першого заступника Іллічівського міського голови Незнакомова О.А, має бути визнана протиправною.
Згідно до ч. 9 ст.123, 152 ЗК України, відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 3 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги, зокрема, про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення. У свою чергу, ч. 2 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання останнього вчинити певні дії.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 112, 121, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Діалог-Сервіс» до Іллічівської міської ради Одеської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання прийняти рішеннязадовольнити.
Визнати протиправною відмову Іллічівської міської ради Одеської області, викладену у листі ради за вих. № 016-155 від 07.02.2008 року за підписом першого заступника Іллічівського міського голови Незнакомова О.А., у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення ТОВ "Діалог-Сервіс" в короткострокову оренду земельної ділянки, загальною площею 1,2180 га, за адресою: вул. Перемоги, 1-а, смт. Олександрівка, м. Іллічівськ, Одеська область, для розташування побутового торговельно-складського комплексу, та у передачі земельної ділянки в короткострокову оренду.
Зобов'язати Іллічівську міську раду прийняти рішення про затвердження зазначеного проекту землеустрою та укладення з Товариством з обмеженою відповідальністю «Діалог-Сервіс» договору оренди зазначеної земельної ділянки строком на 3 роки.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку, в строки і порядку передбаченому ст. 186 КАС України.
Суддя